Oživení ekonomiky po koronaviru může probíhat mnohem pomaleji, než si myslíme

Názor
Statistické úřady po celém světě postupně zveřejňují předběžné odhady vývoje HDP (hrubého domácího produktu – pozn. red.) jednotlivých zemí za letošní první kvartál a, jak se dalo očekávat, není to pěkný pohled.
Oživení spotřebitelské poptávky může probíhat velice pomalu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Například ekonomika Spojených států meziročně poklesla o 4,8 % a kvůli pozdějšímu nástupu restriktivních opatření lze očekávat, že výsledek za druhé letošní čtvrtletí bude o poznání horší. Zdaleka nejvíce se na tomto nelichotivém výsledku z druhého břehu Atlantiku podílel pokles spotřeby, který byl nejprudší od počátku osmdesátých let minulého století.

Výrazný propad ekonomické aktivity je patrný i na starém kontinentu. Podle předběžného odhadu z dílny Eurostatu se HDP eurozóny od ledna do března meziročně propadl o 3,3 %. V případě Španělska činil tento pokles 4,1 % a ve Francii dokonce 5,4 %. I v tomto případě můžeme očekávat, že druhý kvartál přinese výsledky o řád horší.

Tato čísla pak pouze potvrzují, že navzdory odvrácení zdravotnické krize, ke které došlo v jiných státech, bude dopad na malou otevřenou ekonomiku, jakou je ta česká, značný.

PSALI JSME:
Česká ekonomika se propadne o 5,6 procenta

Po výrazném poklesu domácí spotřeby způsobeném restriktivními opatřeními vlády se totiž nemůže tuzemská ekonomika opřít ani o zahraniční poptávku.

Hlavní roli ke zkrácení a překlenutí této krize tak bude muset hrát stát. Významným faktorem v délce hospodářského útlumu a rychlosti, s jakou se ekonomika opět postaví na vlastní nohy, bude změna spotřebního chování. Ta představuje výrazné riziko pro rychlý návrat ekonomiky do normálu.

Značná část podniků je schopná poměrně svižně obnovit svou produkci. Oživení spotřebitelské poptávky ale může probíhat velice pomalu, ať už z důvodu obav lidí o své zdraví, či vyšší opatrnosti při nakládání s finančními prostředky tváří v tvář hospodářské recesi. Po prvotním nadechnutí tak může přijít další útlum produkce. V takovém případě by se pak ekonomika mohla z koronavirového šoku vzpamatovávat o poznání déle, než naznačuje často zmiňovaný scénář ve tvaru písmene V.

Autor je analytik skupiny AXA ČR a SR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika oživuje cestou nedávno vyšlápnutou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru