Buffett a jeho myšlenky ve zprávě akcionářům

V sobotu investiční společnost Berkshire Hathaway rozeslala svým akcionářům zprávu, ve které se Warren Buffett vyjádřil zejména ke zpětným odkupům akcií, výkonu společnosti a investiční filosofii firmy.
Podle Warrena Buffetta tak společnost Berkshire Hathaway udělala skutečně dobré investiční rozhodnutí v průměru pouze jednou za pět let. Ilustrační foto: The White House from Washington, DC - P071811PS-0254, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51867311

Warren Buffett, přezdívaný coby věštec z Omahy, na příkladu investice do společnosti Coca-Cola objasnil svojí velmi jednoduchou investiční strategii, která stojí za dlouhodobým úspěchem Berkshire Hathaway. V roce 1994 společnost držela akcie Coca-Coly v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, ze kterých měla roční dividendový příjem ve výši 75 milionů dolarů.

Každým rokem Coca-Cola rostla a jediná námaha, kterou musel Buffett podstupovat se svým blízkým kolegou Charliem Mungerem, byla sklizeň čtvrtletních dividend. Od té doby hodnota akcií Coca-Coly vyrostla o více než 500 procent a roční dividenda vyrostla 9,5krát. Pokud byly dividendy průběžně reinvestovány, skutečná návratnost bude výrazně přesahovat 500 procent díky složenému úroku.

Podobný příběh sleduje i Buffettova další investice do významného vydavatele kreditních karet a cestovních šeků American Express. Investiční filosofie tak spočívá v dlouhodobém investování ve společnosti s konkurenční výhodou a téměř monopolním postavením na trhu.

V zásadě jediné, co musel Warren udělat správně, je určit konkurenceschopnou společnost, bez jejíchž produktů se lidé neobejdou, a to i v daleké budoucnosti. Pak už stačilo jen čekat. Také je toho názoru, že pro úspěšné investování je mnohem důležitější než intelekt, mít velmi stabilní temperament, který není ovlivňován emocemi, jež plynou z cenových výkyvů akciových titulů.

PSALI JSME:
Investiční výhled Warrena Buffetta

Podle Buffetta tak společnost Berkshire udělala skutečně dobré investiční rozhodnutí v průměru pouze jednou za pět let. To stačilo k obrovskému úspěchu společnosti a vykompenzovalo to i neúspěchy, kterým se nedokázal v průběhu své kariéry vyhnout.

Zpětné odkupy akcií, při nichž společnosti odkupují své akcie, vyvolaly ostrou kritiku ze strany demokratů, kteří tvrdí, že z nich mají prospěch především společnosti, vedoucí pracovníci a bohatí investoři. Během minulého Kongresu demokratická většina uzákonila jednoprocentní daň na zpětné odkupy a prezident Joe Biden prosazuje zvýšení této daňové sazby na čtyřnásobek.

PSALI JSME:
Warren Buffett sází na Japonsko

Buffett, který je dlouholetým demokratem, se v dopise vůči těmto tvrzením ohradil: „Když vám někdo tvrdí, že všechny zpětné odkupy jsou škodlivé pro akcionáře, pro zemi, nebo obzvláště výhodné pro generální ředitele, nasloucháte buď ekonomickému analfabetovi, nebo stříbro-jazyčnému demagogovi (znaky, které se vzájemně nevylučují).“

Buffett také zmínil, že úspěch společnosti stojí na výkonu Spojených států, které i přes všechny historické překážky neustále ekonomicky vzkvétají a derou se kupředu. Zmínil, že v pokračující prosperitu této země věří a i přesto, že čas od času se mohlo zdát, že se tato síla vytrácí, vždy se nakonec vrátila.

PSALI JSME:
Věštec z Omahy napsal dopis investorům

„Investuji již 80 let, tedy více než třetinu života naší země. Navzdory že naši občané mají sklon – téměř nadšení k sebekritice a pochybnostem o sobě samých, jsem ještě nezažil situaci, kdy by mělo smysl dlouhodobě sázet proti Americe. A velmi pochybuji, že některý čtenář tohoto dopisu bude mít v budoucnu jinou zkušenost.“

V závěru zprávy Buffett pozval akcionáře společnosti na tradiční schůzi akcionářů ve dnech 5. – 6. května 2023. Schůze Berkshire bývají celosvětově velmi sledované a často poskytují zajímavé vhledy do trhů a akcionáři mají příležitost zadávat otázky legendárnímu investorovi a jeho dlouholetému kolegovi Charliemu Mungerovi.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průměrná doba držení amerických akcií? Loni pouze deset měsíců

Zavřít reklamu ×
  1. tzv investování půjčování peněz zhodnocování poskytovaní konzultačních služeb poradenství … je pouze zdražování peněz v oběhu a je paradox že cca 70 % výkonu ekonomiky USA tvoří tyto služby to znamená že přímá výroba tvoří pouze 30 % a tím se dostáváme k jádru věci pokud svět přestane používat dolar a využívat tyto služby dostane se ekonomika USA do velkých problémů a ona už je ve velkých problémech a budou ještě větší

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.