Burzy padají kvůli Applu, který však sází na „plán B“. Ten je varováním i pro českou ekonomiku

Názor
Americké burzy zažily včera další hořký den. Na jejich propad dnes navázal pokles asijských trhů. Klíčovým viníkem amerického výprodeje je společnost Apple. Její akcie odepsaly pět procent (od svého vrcholu na začátku října ztratily již šestnáct procent), neboť trh se v rostoucí míře obává snížení tržeb.
Apple letos podnikl kroky, které prodlužují dobu, po kterou může být daný iPhone používán. Foto: Pixabay

To by poškodilo nejen výrobce iPhonů jako takového, ale také rozsáhlou síť jeho subdodavatelů. Jeden z nich, výrobce senzorů rozpoznávajících tvář Lumentum Holdings, včera vystrašil trhy prohlášením, že jeho největší odběratel žádá snížení objemu dodávek v rámci již dříve sjednaných objednávek.

Hlavním odběratelem komponent 3D senzorů, jehož podnik nejmenoval, je podle všeho právě Apple. Snížení objemu dodávek značí, že firma vyrobí méně nejnovějších iPhonů, což ohrožuje její tržby za prodané iPhony. Prognózu hospodářského výsledku navíc včera zhoršil další z klíčových dodavatelů Applu, společnost Japan Display. Dodávky Applu přitom tvoří více než polovinu jejích tržeb.

Dodavatelé Applu jsou ohroženější než Apple samotný, jelikož jsou ještě závislejší na tržbách za prodané iPhony. Nemají „plán B“. V případě Applu samotného tento „plán B“ spočívá v přesunu těžiště z hardwaru na software. Až se zkrátka trh s chytrými mobily a iPhony zvláště nasytí, Apple se přeorientuje na příslušné hudební či video služby nebo na služby spočívající v ukládání dat.

PSALI JSME:
Světový trh se smartphony poklesl téměř o desetinu, novou jedničkou je Apple

Takže zatímco Apple se propadl o zmíněných pět procent, dodavatel Lumentum odepsal hned třicet procent a Japan Display poklesl o bezmála deset procent. Akcie Hon Hai Precision Industry klesly nejníže za pět let. Tato společnost, která používá mnohem známější obchodní název Foxconn, iPhony kompletuje.

Apple také letos podnikl kroky, které prodlužují dobu, po kterou může být daný iPhone používán. Například uvedl novou verzi svého operačního systému, iOS 12, která podporuje nevídaně vysoký počet applovských zařízení, včetně modelů, které se začaly prodávat už v roce 2013.

Přitom předchozí verze iOS podporovaly vždy jen poměrně nová, jen několik let stará zařízení. V rámci iOS 12 tedy Apple zrychluje i chod starších iPhonů. Průměrná životnost iPhonu se tak zvýší o šest měsíců na 3,2 roku. Apple tedy jeho uživatelům také o to déle bude moci nabízet své služby. A čím déle je budou využívat, tím spíše si na ně zvyknou a nebudou chtít jiné.

PSALI JSME:
Nebezpečný e-mail míří na uživatele telefonů Apple v Česku

Co však je smysluplným „plánem B“ pro Apple, představuje pohromu pro jeho dodavatele „železa“. Tedy hardwaru, bez kterého se však Apple v rostoucí míře zjevně obejde. Potvrzuje se, jak nebezpečná je podřízená role v odběratelsko-dodavatelském řetězci, který je zaměřen až příliš jednostranně.

Bohužel to trochu připomíná situaci českých subdodavatelů německým automobilkám. Při poklesu poptávky po německých autech nebo při technologické změně, které nebudou umět vyjít vstříc, mohou skončit s daleko hlubším šrámem než jejich velký německý odběratel.

Pokles poptávky po německých autech přitom může přijít poměrně záhy. Americký prezident Donald Trump si totiž stále pohrává s myšlenkou zavedení cel na evropské automobily, zejména pochopitelně ty německé. Již dříve pohrozil cly ve výši 25 procent. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker přitom včera připustil, že „příměří“ ve věci cel zatěžujících vzájemný obchod s automobily mezi EU a USA, které s Trumpem v létě dojednal, může nakonec trvat jen do konce letošního roku.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
  1. Konečně lidi začínají chápat, že je to jen předražený šmejd. Měl jsem “čest” vlastnit 2 modely a ani jeden jsem nevydržel používat více jak půl roku.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Anketa: Značka Baťa českou průmyslovou ikonou století

Jako největší průmyslovou ikonu, která šíří dobré jméno Česka a českého průmyslu, vybrali Češi v anketě Svazu průmyslu a dopravy obuvnickou značku Baťa. Na druhé a třetí místo vyslali České pivo a značku Škoda Auto.

Lidí na trhu práce bude méně a méně

Firmy, máte pocit, že na trhu práce máte teď problém obsadit volné pracovní místo? Tak se připravte, že to bude ještě horší. Teď nemluvím o tom, zda budou mít lidi odpovídající kvalifikaci, pro vás umírněné …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru