
To nutně povede k tomu, že všechny úvěry bank včetně těch hypotečních výrazně zdraží. Na rekordně levné hypotéky, které hlavně loni atakovaly úrokové dno, můžeme na dlouho zapomenout.
Komerční banky na tyto kroky ČNB přirozeně reagují. Dokládá to i ukazatel Fincentrum Hypoindex, podle kterého průměrná úroková sazba u hypoték z loňských 1,77 procenta vyskočila až na 2,53 procenta v letošním srpnu. A to banky v rychlejším zdražování brzdil boj s konkurencí o poslední zájemce o hypotéku před chystaným dalším zpřísněním pro její poskytování.
Od října se tak nejspíš dočkáme výraznějšího zdražení hypoték. Na přelomu roku by průměrná hypoteční sazba mohla dosáhnout i tříprocentní hranice. Takové zdražení se dotkne více než sta tisíc domácností, které si každý rok sjednávají hypotéku.
Výrazně to zasáhne i trh s bydlením, protože klienti s hypotékou tvoří dlouhodobě zhruba polovinu kupujících. V posledních týdnech však tento poměr roste, financování koupě bytu prostřednictvím v září zvažovali dva zájemci o byt ze tří. Není divu, chtějí na poslední chvíli využít mírnější podmínky pro získání hypotéky. Dá se proto očekávat, že podíl kupujících s hypotékou v brzké době poklesne.
Největším hrobařem snů o vlastním bydlení tak jsou (po zablokovaném stavebním procesu) právě centrální bankéři, kteří svůj nesmyslný boj s hypotékami ospravedlňují neexistující realitní bublinou a strachem před budoucími problémy bank. Ty české přitom z hlediska poměru úvěrů v selhání patří k nejzdravějším v celé Evropě.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)