Bydlení na dluh se zájemcům prodraží, centrální banka opět zvýšila základní úrokovou sazbu

Názor
Česká národní banka (ČNB) svými rozhodnutími v poslední době výrazně zasahuje do trhu s bydlením. Nejprve se rozhodla omezit dostupnost hypoték zbytečnými požadavky na zpřísnění podmínek pro jejich poskytování. Letos navíc centrální bankéři začali pravidelně zvyšovat základní úrokovou sazbu, na srpnové zvýšení navázali hned včera.
Největším hrobařem snů o vlastním bydlení tak jsou - po zablokovaném stavebním procesu - centrální bankéři. Foto: FAEI.cz

To nutně povede k tomu, že všechny úvěry bank včetně těch hypotečních výrazně zdraží. Na rekordně levné hypotéky, které hlavně loni atakovaly úrokové dno, můžeme na dlouho zapomenout.

Komerční banky na tyto kroky ČNB přirozeně reagují. Dokládá to i ukazatel Fincentrum Hypoindex, podle kterého průměrná úroková sazba u hypoték z loňských 1,77 procenta vyskočila až na 2,53 procenta v letošním srpnu. A to banky v rychlejším zdražování brzdil boj s konkurencí o poslední zájemce o hypotéku před chystaným dalším zpřísněním pro její poskytování.

Od října se tak nejspíš dočkáme výraznějšího zdražení hypoték. Na přelomu roku by průměrná hypoteční sazba mohla dosáhnout i tříprocentní hranice. Takové zdražení se dotkne více než sta tisíc domácností, které si každý rok sjednávají hypotéku.

Výrazně to zasáhne i trh s bydlením, protože klienti s hypotékou tvoří dlouhodobě zhruba polovinu kupujících. V posledních týdnech však tento poměr roste, financování koupě bytu prostřednictvím v září zvažovali dva zájemci o byt ze tří. Není divu, chtějí na poslední chvíli využít mírnější podmínky pro získání hypotéky. Dá se proto očekávat, že podíl kupujících s hypotékou v brzké době poklesne.

PSALI JSME:
Nahlédněte do hypotéční kuchyně. Kalkulačky mohou šálit

Největším hrobařem snů o vlastním bydlení tak jsou (po zablokovaném stavebním procesu) právě centrální bankéři, kteří svůj nesmyslný boj s hypotékami ospravedlňují neexistující realitní bublinou a strachem před budoucími problémy bank. Ty české přitom z hlediska poměru úvěrů v selhání patří k nejzdravějším v celé Evropě.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Bydlet ve vlastním by chtělo devět z deseti Pražanů

Jak Pražané bydlí a jak by bydlet chtěli? O to se koncem loňského roku zajímala jednička na tuzemském trhu, společnost Central Group. Ve vlastním bydlí necelá polovina obyvatel hlavního města, bydlet ve vlastním by …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru