Bydlení nepřestalo zdražovat ani letos

Názor
Růst cen bydlení v Česku pokračuje. Byty a rodinné domy v prvním čtvrtletí podle aktuálních dat Eurostatu meziročně zdražily o 11,9 procenta. Podle evropského statistického úřadu jde o čtvrtý nejrychlejší růst v Evropské unii.
Nezanedbatelný vliv na růst cen nemovitostí má také zdražování stavebních prací a materiálů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rychleji než v Česku zdražovalo na začátku letošního roku bydlení už jen v Lucembursku, Dánsku a Litvě. V porovnání s posledním kvartálem loňského roku vzrostly ceny bydlení v Česku o 4,6 procenta. Od roku 2015 byty a rodinné domy v Česku zdražily o 67 procent.

Zásadním faktorem je pokračující převis poptávky nad nabídkou, kterou nezvrátila ani už déle než rok trvající koronavirová pandemie. Zájem o byty a rodinné domy je pořád enormní, což dokládají i rekordní čísla z hypotečního trhu. Češi si stále více uvědomují, že nemovitost představuje ideální investici v kterékoliv době.

PSALI JSME:
Investice do nemovitostí je obranou proti inflaci

Lepší přizpůsobení nabídky poptávce zásadně komplikuje extrémně složitý proces povolování nových staveb a nedostatek volných stavebních pozemků v Praze. Získat všechna potřebná povolení pro stavbu středně velkého bytového projektu nyní trvá průměrně pět let, výjimkou nejsou ani řízení přesahující jednu dekádu. To neumožňuje pružně reagovat na měnící se poptávku.

Tento problém vyřeší nový stavební zákon a schválení nových územních plánů měst, kde je poptávka po bydlení největší. Kvůli nedostatku stavebních pozemků totiž ty poslední volné výrazně zdražily, často až nad hranici ekonomické rentability.

PSALI JSME:
Nový stavební zákon zlevní byty o stovky tisíc korun

Nezanedbatelný vliv na růst cen nemovitostí má také zdražování stavebních prací a materiálů. U některých profesí, hlavně řemeslných, v poslední době pozorujeme meziroční zdražování o desítky procent. Zde se začíná čím dál více projevovat problém, na který už dlouho upozorňuji. České stavebnictví je zcela závislé na pracovnících ze zahraničí, hlavně z Ukrajiny.

Bez nich by už dávno zkolabovalo. Výrazné omezení cestování mezi státy kvůli koronavirové pandemii tento přehlížený problém jen více zdůraznilo. Systémové řešení by bylo usnadnit zaměstnávání zahraničních dělníků, protože Češi o práci na stavbách zájem nemají.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Evžen Korec

PSALI JSME:
Česko si na dluh kupuje nízkou nezaměstnanost, ve stavebnictví přitom zoufale chybí lidi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Jak učinit bydlení v Česku cenově dostupnější

Řešením číslo jedna je pochopitelně mnohem rychlejší a rozsáhlejší nová výstavba, tedy zejména vhodný nový stavební zákon. Hlavně v Praze jsou pak za růst cen bydlení odpovědní také památkáři a organizace typu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru