Nový stavební zákon zlevní byty o stovky tisíc korun

Názor
Významný krok k návratu cenově dostupného bydlení učinili v úterý večer poslanci, kteří přehlasovali senátory a přijali nový stavební zákon. Ten výrazně zkracuje povolování nových staveb, díky čemuž by mohly nové byty zlevnit až o stovky tisíc korun. Současné nesmyslné průtahy je totiž zdražují průměrně o deset procent, což u bytu za šest milionů znamená výrazných 600 tisíc korun. Zrychlení se dočká také dostavba důležitých infrastrukturních staveb, jako jsou například dálnice, železnice či silniční obchvaty měst.
Nový stavební zákon výrazně zkracuje povolování nových staveb, díky čemuž by mohly nové byty zlevnit až o stovky tisíc korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nová stavební legislativa přináší několik zásadních principů, na jejichž potřebnost upozorňuji už velmi dlouho. V prvé řadě konečně řeší dlouhodobě přehlížený problém takzvané systémové podjatosti stavebních úřadů. Ty nyní fungují v rámci přenesené působnosti státní správy přímo pod jednotlivými radnicemi.

Obrovské zpoždění představuje zajišťování stanovisek tzv. dotčených orgánů státní správy. To celý povolovací proces výrazně zbrzďuje, protože se velmi často nedodržují správní lhůtu a ani přes opakované urgence úřady a instituce potřebné stanovisko nevydávají. Jde přitom o mnoho desítek razítek, které musí investor získat před tím, než vůbec může požádat o vydání územního rozhodnutí.

Nový stavební zákon nutnost oslovit tyto úřady a instituce převádí na stavební úřad a zavádí nový princip. Ten říká, že pokud se dotčený orgán státní správy ke stavebnímu záměru nevyjádří v dané lhůtě, bere se to automaticky za souhlas. To může povolování zrychlit o mnoho měsíců.

PSALI JSME:
Poslanci mají v rukou osud cenově dostupného bydlení, bez nového zákona se ho nedočkáme

Podstatné urychlení přinese také takzvaný apelační princip, podle nějž nadřízený stavební úřad nevrací celou věc podřízenému k novému projednání, ale musí sám ve věci rozhodnout. Stavební řízení urychlí i skutečnost, že nadřízený stavební úřad sám rozhodne v případě, kdy podřízený stavební úřad nedodrží stanovené lhůty. Tímto opatřením se ušetří i dlouhé roky, protože skončí nekonečné přehazování téže věci mezi jednotlivými stavebními úřady.

Nový stavební zákon v podobě, jak ho schválili poslanci, je cestou k cenově dostupnému bydlení a rychlejšímu dokončení chybějící infrastruktury. Uleví nejen lidem odsouzeným stále dýchat nebezpečné zplodiny přímo ve svých domovech kvůli chybějícím obchvatům měst, ale úplně všem.

Nejvíce ho oceníme, až se konečně projedeme po dokončené dálniční síti nebo si budeme vybírat z několika set dostupných nových bytů za rozumnou cenu. Je jen škoda, že jsme na rozumnou stavební legislativu museli čekat tak dlouho.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nové byty, silnice, infrastruktura. Jejich výstavbu urychlí jen nový stavební zákon

Zavřít reklamu ×
  1. Asi je to nějaká legrace. Developer přece nezlevní když je poptávka. A to stádo které chce bydlet na „Dobré adrese“ to klidně zaplatí.

  2. Je jasné,že byty zlevní,když bude moci se za obytnou místnost považovat prostor bez okna a topení,tak se začnou stavět byty ve sklepech a hurá kdo dřív přijde,ten dřív mele – nó to jsme to dopracovali (ono se to děje i dnes,kdy se obytnou místností nazve předsíň,do které se nastěhuje kuch.linka a el.sporák a je „vymalováno“!! Tato „předsíň,nemá správné parametry 12m2,nemá přímé osvětlení(není zde okno) a nemá vytápění.Takže – po vaření za pár měsíců bude stékat po stěnách plíseň – jó to jsme to dopracovali(píši z vlastní zkušenosti) !!!

  3. Zákon vznikla byl protlačen lobbingem developerů, aby se tito už nemuseli s ničím moc párat a začali frkat baráky kam jen to půjde hlava nehlava. Zjednodušení procesu státních staveb je jen kalení vody, aby ovčan neremcal. Zlevnění bytů jsou jen těšínská jablíčka a med kolem huby zájemcům o bydlení. Developeři přece nezlevní, dokud bude zájem a ten bude pořád, to by byli sami proti sobě. Vždy, když se tvrdilo, že byty zlevní, protože tohle a támhleto a kdesi cosi a korona a tak vůbec, nikdy k tomu nedošlo, přinejlepším se zpomalil růst cen. Zákon je šitý developery pro developery, o to šlo a o nic jiného. Logicky kdo by protlačoval zákon, který by nakonec jeho produkty zlevnil a tím si snížil zisk.

  4. To co píšete je totální nesmysl.V praxi to je úplně něco jiného.To co vymyslela p.Dostálová je úplný nesmysl a krok zpět.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Od příštího roku se změní pravidla exekucí

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v tomto týdnu schválila novelu exekučního a občanského soudního řádu se změnami, které minulý měsíc projednal Senát. I přesto má schválená novela podle Exekutorské komory ČR mnoho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru