Bydlení v Evropě zdražuje. Česko je šesté nejrychlejší v růstu cen

Ceny bydlení v Česku se v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zvedly o 9,5 procenta, jak vyplývá z dat Eurostatu a výsledků mezinárodně srovnatelného Indexu cen bytových nemovitostí (House Price Index). O čtvrtletí dříve ceny rostly meziročně „jen“ o 8,9 procenta.
Bydlení v Evropě zdražuje. Česko je šesté nejrychlejší v růstu cen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se ceny rezidenčních nemovitostí během prvních třech měsíců letošního roku zvýšily o 2,6 procenta. Mezi zeměmi EU jsme v rychlosti zdražování na šestém místě, upozornila na údaje Eurostatu společnost Central Group. V rámci celé Unie je průměrný meziroční růst 5,5 procenta. To je nejvíce za posledních třináct let.

V průměru se ceny v EU meziročně zvýšily o 5,5 procenta. To je nejvíce od roku 2007. Rychleji, než v Česku, byty a domy zdražovaly už jen v Portugalsku, Polsku, Estonsku, na Slovensku a v Lucembursku. „Ceny českých nemovitostí určených k bydlení žene vzhůru hlavně stále nedostatečná nabídka způsobená průtahy při povolování nových staveb,“ komentuje statistiku šéf Ekospolu Evžen Korec.

Ostatně i v tomhle ohledu patří Česko až na poslední příčky, glosuje Korec a připomíná, že analýza Světové banky Doing Business řadí Česko z hlediska rychlosti získání stavebního povolení mezi dvacítku nejpomalejších zemí na celém světě, když investor pro zisk všech razítek potřebuje neuvěřitelných 246 dnů.

PSALI JSME:
Česko v prima společnosti: Naše stavební řízení připomíná Kamerun

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu

Přesně před rokem stál nový byt v Brně o milion korun méně než nyní. Meziročně to představuje zdražení v průměru o 27 procent. Nejvíce zdražily momentálně nejžádanější garsonky, a to o celých 34 procent. Našetřit si …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru