Bytová výstavba v Praze zásadně zaostává za demografickým vývojem

Názor
Nejvyšší platy a nejlepší možnost kulturního a sportovního vyžití jsou jedním z největších lákadel, které každoročně lákají do Prahy tisíce nových lidí. Počet jejích obyvatel tak neustále roste a tento trend se nezměnil ani na začátku letošního roku. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se Praha během prvního čtvrtletí letošního roku rozrostla o 2556 nových obyvatel. Zásadní podíl na tom mají lidé, kteří se do Prahy přistěhovali.
Bytová výstavba v Praze zásadně zaostává za poptávkou, počet dostupných bytů klesl na polovinu. Počet obyvatel hlavního města ale neustále roste a tento trend se nezměnil ani na začátku letošního roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nekončící proud nových Pražanů však stále více odhaluje zásadní nedostatky, na které dlouhodobě upozorňuji. Noví obyvatelé hlavního města musí mít v prvé řadě kde bydlet. A tady to v posledních letech příliš slavné není. Bytová výstavba zásadně zaostává za poptávkou, počet dostupných bytů klesl na polovinu.

Dokládají to i data ČSÚ, podle nichž se od začátku letošního roku do konce března v Praze dokončilo jen 1217 nových bytů. Pokud by sloužily jen novým Pražanům, museli by v každém bytě bydlet minimálně dva. Bytová výstavba tak zásadně zaostává za demografickým vývojem. A to už vůbec nemluvím o nedostačující infrastruktuře, která se rostoucímu počtu obyvatel přizpůsobuje jen velmi pomalu.

Nepřekvapuje mě, že do Prahy míří tolik lidí. Nabízí největší možnost profesního uplatnění včetně nejvyšších platů. Zároveň mají její obyvatelé nejlepší přístup ke vzdělávání, zdravotní péči i sportovním a kulturním aktivitám. Je proto logické předpokládat, že počet Pražanů poroste i v budoucnu.

PSALI JSME:
Praha se loni rozrostla o 16 tisíc lidí, na nové obyvatele však připravená není. Chybí hlavně byty

Současný územní plán schválený už v roce 1999 a platný od roku 2000 se dávno vyčerpal. Přestože ho měl po deseti letech nahradit nový územní plán s novou zásobou rozvojových pozemků, nestalo se nic.

Rozvojový potenciál Prahy tak postupně klesl až k nule. Je takřka zázrak, že se vůbec ještě nějaké byty staví. Aby se tak stalo, musí investor absolvovat martyrium dílčí změny územního plánu. Tento proces se přitom může táhnout dlouhé roky.

Moderní hlavní město musí být na neustálý rozvoj dobře připraveno. Zásadní je dobrý územní plán, který umožňuje pružně reagovat na aktuální trendy. Ten stávající, vyčerpaný, je pravým opakem toho, co Praha potřebuje. Blokuje její přirozený rozvoj a dělá z Prahy zastaralý skanzen.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha je opět nejlepším místem k životu v Česku, pro nové obyvatele však nemá dostatek bytů

Zavřít reklamu ×
  1. Díky socialismu je dnes v čem bydlet…..Dnes nedokáže nikdo postavit dostupný panelák, ani domek, špatná doba, ale musíme se tvářit, že to tak je správné….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.