Mikrobyty si pořizují už i Češi. Kvůli zdražování

Kuchyňský kout, obývací pokoj, ložnice, pracovna a koupelna s toaletou na dvaceti metrech čtverečních. Tak vypadají nejmenší bytové jednotky, takzvané mikrobyty, které si dnes pořizují nejen obyvatelé Tokia, New Yorku či Londýna, ale už i Češi. Nutí je k tomu vysoké ceny nemovitostí. V Praze byly v polovině roku byty o více než deset procent dražší než před rokem.
O nejmenší byty na trhu mají zájem především mladí lidé, kteří si pořizují své první bydlení ve městě. Ilustrační reprofoto: fiedlerreality.cz

„Vlastní byt v Praze se pro stále větší část obyvatel stává nedostupným luxusem. Lidé s průměrnými příjmy a úsporami v řádu několika stovek tisíc korun získají hypotéku maximálně na malometrážní byt. Šedesátimetrový byt v pražské novostavbě dnes vyjde i na více než šest milionů korun, nejmenší byty s užitnou plochou do 25 metrů čtverečních stojí přibližně polovinu,“ popisuje aktuální situaci na trhu Veronika Hegrová z on-line sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

O nejmenší byty na trhu mají zájem především mladí lidé, kteří si pořizují své první bydlení ve městě. Roste také počet kupujících, kterým slouží mikrobyt jako investice.

Z vlastních zdrojů nebo s pomocí hypotéky si pořídí velmi malý byt, který je ideální na krátkodobý pronájem. Výnos z investičního bytu na dobré adrese podle Hegrové lehce pokryje měsíční splátku hypotéky i náklady spojené s provozem bytu.

Menší byty se prodávají nejdřív

Zájem o malometrážní byty není ale zase takovou novinkou. „V každém projektu jsou nejdříve rozprodány malometrážní, tedy takzvané investiční byty,“ říká Karel Týc, řídící partner společnosti Natland, zodpovědný za real estate.

Proč tedy developeři nenabízejí více jedno a dvoupokojových bytů? „Nejsme přesvědčeni o tom, že zákazníci kupují 2+kk a 3+kk, protože není na trhu dost malometrážních bytů. Investiční byty tvoří jen část poptávky a ze své podstaty je jejich prodej realizován nejrychleji. Z toho nelze dovozovat, že by malometrážní byty měly tvořit největší objem prodeje,“ vysvětluje Týc.

„Dále tu máme stavební řízení, které u nás bohužel stále může trvat až deset let. Tedy pokud dnes začneme připravovat projekt, je třeba sledovat trendy, nikoliv výkyvy,“ doplňuje. Faktem je, že na žebříčku Světové banky, pokud jde o povolovací proces ve stavebnictví, jsme až na 156. pozici.

Nic podstatného měnit nelze

Developeři upozorňují, že struktura bytů v projektu je dána reguluje územním rozhodnutím a platnými (nejen) hygienickými předpisy, což je pro ně závazné. V projektové dokumentaci, která byla jednou schválena, pak už není možné během stavby velký prostor nic podstatného měnit. I kdyby se prý poptávka na trhu mezitím sebevíc změnila, musí postavit to, co bylo schváleno.

To se týká například i bytového domu Rezidence Písková společnosti Crescon, který se v těchto dnech začíná stavět v pražských Modřanech, jehož kolaudace je plánována na začátek roku 2022. Polovina z 56 bytů už má svého majitele – k prodeji zbývá už jen jedna garsonka. Pět už jich je prodáno a devět z devatenácti 2+kk rovněž.

Jak to vidí banky?

Veronika Hegrová upozorňuje i na další aspekt: „Při financování nákupu takzvaných investičních bytů pomocí hypotéky vyžadují banky více vlastních zdrojů, obvykle ve výši 30 až 40 procent z hodnoty pořizované nemovitosti.“

Dodává, že banky zpravidla také nabídnou kratší dobu splatnosti a některé si připočítají úrokovou přirážku. „U mikrobytu za tři miliony si tedy musíte připravit alespoň 900 tisíc korun. Při roční úrokové sazbě 1,89 procenta a splatnosti 25 let by vycházela měsíční splátka hypotéky na necelých 8 800 korun,“ dodává.

Dostupnost vlastního bydlení se komplikuje

Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje. „Na odmítavý přístup bank mohou narazit například pendleři a zástupci rizikových povolání v cestovním ruchu či pohostinství, na které některé banky uvalily přísnější metr. Možnost dosáhnout na hypotéku se nicméně vzdaluje nejen těmto skupinám,“ upozorňuje ředitel Ekonomických staveb David Mencl.

Banky budou obezřetně stanovovat hodnotu financované nemovitosti a také přihlížet k udržitelnosti příjmů žadatele. V nejbližších měsících tak zřejmě dále ubude těch, kteří si budou moci hypotéku dovolit – ať už z důvodu snížení příjmů, nebo z důvodu obav o nejistý vývoj v budoucnosti.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. JS Jenda Stehlik

    Cheche. A kolik zboží nakoupíte do toho bytu ? Pruměrně američané mají podlahovou plochu 220m2 a pořizují si je za 3,5 ročního příjmu . Ale my jsme bohatí , my si pořizujem bydlení za 15 ročních příjmu . My na to máme 🙂

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB