Čas levných hypoték se blíží ke konci. Nerozmýšlejte se příliš dlouho

V únoru 2021 se úroková sazba hypoték dle ukazatele Hypoindex dostala na hladinu, na které byla naposledy před čtyřmi lety. Objem hypoték dosáhl bezmála třiceti miliard korun a překonal tak i rekordní rok 2006. Ovšem banky postupně ohlašují zdražování hypoték, čekat se dá i zpřísňování podmínek pro jejich získání. Pokud tedy čekáte na vhodnou dobu na hypotéku, nastává právě teď, resp. již nastala.
PSN realizuje např. mimořádný projekt loftového bydlení Vanguard Prague. Ilustrační foto: PSN

Zdražování je na dohled

Na začátku března zdražila hypoteční úvěry skupina ČSOB, do které spadá i Hypoteční banka, lídr českého trhu s hypotékami. Tím symbolicky odstartoval růst úrokových sazeb hypoték, který by měl trvat ještě mnohem déle než jejich pokles. V únoru 2021 přitom hypotéky zlevňovaly již jedenáctý měsíc v řadě. Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že růst cen hypoték nyní může trvat i roky. S růstem cen se dá očekávat také pozvolný pokles poptávky, která je nyní rekordní. Stále však platí, že lidé chtějí bydlet v každé době.

Lidé chtějí bydlet v každé době

S příchodem koronaviru začaly klesat úrokové sazby hypoték, které přilákaly na trh nemovitostí ještě více pozornosti. Již předtím poptávka značně převažovala nad omezenou nabídkou. Další finanční výhody a zájem o nemovitosti přineslo i zrušení daně z nabytí nemovitostí.

Pandemická situace povzbudila poptávku po nemovitostech nejenom z racionálních, ale také emocionálních důvodů. Zatímco lidé v jiných oblastech peníze šetří, svoji pozornost směřují do oblasti bydlení, kde hledají jistotu.

Potřeba bydlet navíc není závislá na ekonomických cyklech, ať již jde o vlastní bydlení, nebo pronájem, který využívají lidé s omezenými finančními možnostmi. Nedostatek vlastních financí ostatně pomáhají řešit i hypotéky, na které Češi pohlíží jako na vstupenku k vlastní nemovitosti.

Potvrzuje to průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci. Dle tohoto průzkumu je hypotéka primárně cestou k vlastnímu bytu či domu, a to pro ty, kteří již hypotéku mají sjednanou, i pro ty, kteří ji teprve plánují.

Pokud i vy máte v plánu hypotéku, nerozmýšlejte se příliš dlouho. Tak levné hypotéky, jako jsou nyní, již pravděpodobně dlouho nebudou.

A kde najít tu správnou nemovitost?

Podívejte se na nabídku rezidenčních projektů PSN.

PSN realizuje například mimořádný projekt loftového bydlení Vanguard Prague, připravuje luxusní byty v centru Prahy, ale třeba také dostupné bydlení v Praze na Vinohradech v podobě projektu Depo Grébovka. Především mladým přijdou vhod startovací byty, které nabízí projekt vbloku. Nabídka PSN je však ještě širší. A neustále se rozrůstá…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Libor Myška ve vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland

Po pěti úspěšných letech odchází Frank Jürgens z vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland. Jeho nástupcem se stane Libor Myška, který do ŠKODA AUTO Deutschland přichází z centrály společnosti ŠKODA AUTO v České …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru