Čas výhodných hypoték se krátí. Kam až můžou vystoupat úroky?

Analýza
Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla během srpna o dalších devět bazických bodů na 2,32 procenta ročně. Podle výsledků konkurenčního indexu společnosti Broker Consulting jsou hypotéky ještě dražší – jejich průměrná úroková sazba v srpnu vzrostla na úroveň 2,42 procenta.
Průměrná úroková sazba hypotéky dál roste. Úvěry jsou nyní o téměř 85 procent dražší, než před deseti lety. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Růst sazeb ale podle odborníků zdaleka není u konce. „Dá se předpokládat, že ve druhé polovině roku se budeme čím dál víc přibližovat hranici tří procent,“ informoval redakci hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

„Už nyní se průměr úrokové sazby blíží ke 2,5 procenta. Sazby postupně zvedají jak menší, tak velcí hráči na trhu. Pokud se nic dramaticky nezmění, jsem přesvědčen, že hranice tří procent u fixace na pět let pravděpodobně padne koncem tohoto roku,“ sdělil redakci Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.

Během srpna zdražila hypotéky Fio banka, Moneta Money Bank a Sberbank a v první polovině září se rozhodly zvýšit úrokové sazby i největší hypoteční banky. Česká spořitelna, skupina ČSOB i Komerční banka zdražily hypoteční úvěry shodně o 0,2 procentního bodu. Od 20. září vzrostou sazby i v Air Bank, a to o 0,25 procentního bodu.

Pokračujícímu trendu rostoucích sazeb u hypoték nahrává i oznámení České národní banky (ČNB), která plánuje i nadále zvyšovat základní úrokové sazby na každém svém letošním zasedání a také na počátku příštího roku. Nejdříve by k tomu mohlo dojít na jejím dnešním zasedání. Do konce roku by tak mohla základní sazba vzrůst ze současných 0,75 procenta až na 1,5 procenta či 1,75 %.

Banky v srpnu sjednaly podle Fincentrum Hypoindexu 10 444 hypoték v celkovém objemu 33,731 miliardy korun. „Oproti červenci klesl počet i objem zhruba o pět procent a ve srovnání s červnem o čtvrtinu. Přesto jde o nejlepší srpnový výsledek v historii Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl analytik Sýkora.

Meziroční srovnání podle něj ukazuje, že se hypotečnímu trhu stále velmi daří. Ve srovnání se srpnem 2020 totiž vzrostl objem poskytnutých hypoték o více než 75 procent a v porovnání se srpnem 2019 dokonce o 136 %. Dál také rostou ceny nemovitostí, a tím i průměrná výše hypotéky, která podle Broker Consulting aktuálně dosahuje 2 925 582 korun. Za posledních deset let tak vzrostla o téměř 85 procent.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Sazby u hypoték zvýší také Air Bank

Podle Fincentrum Hypoindexu v srpnu vzrostla průměrná výše hypotečního úvěru zhruba o 14,5 tisíce korun na 3 229 731 korun. Přestože nárůst průměrné hypotéky oproti minulým měsícům přibrzdil, na pokles cen nemovitostí to na realitním trhu zatím nevypadá, říkají odborníci. Poptávka totiž stále převyšuje nabídku a bytová výstavba je dlouhodobě nedostatečná.

Podle Nováka ze společnosti Broker Consulting je příčinu současné situace třeba vidět v kombinaci několika faktorů. Prvním z nich je dlouhodobě velmi pomalá bytová výstavba, která nereflektuje zvyšující se poptávku po vlastním bydlení. Rychlé řešení problému však nedokáže nabídnout ani novela stavebního zákona.

Druhým faktorem jsou stále ještě relativně příznivé úrokové sazby, které se v posledních letech držely díky monetární politice ČNB a Evropské centrální banky rekordně nízko. Kvůli kvantitativnímu uvolňování, tedy nákupu státních a následně i korporátních dluhopisů, došlo ke snížení sazeb v ekonomice, a tím i snížení výnosů u konzervativních nástrojů.

„Investoři tak hledají výnosy ve smíšených a akciových fondech, nebo právě v nemovitostech. V důsledku většího zájmu investorů o nákup nemovitostí tak dochází ke zvyšování jejich cen,“ vysvětil Novák. „I nadále platí, že není důvod, aby cena nemovitostí v ČR začala klesat,“ uvedl Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

PSALI JSME:
Je lepší vzít si hypotéku pozdě, nežli ještě později

Běžný zájemce, který uvažuje o nákupu nemovitosti, se podle Martina Nováka ocitá „v kleštích“.  „Zvýšení úrokových sazeb v ekonomice sice může odradit investory od nákupu nemovitosti, čímž se uvolní tlak na růst cen, ovšem na druhou stranu půjdou nahoru sazby u hypotečních úvěrů, a tudíž i měsíční splátky úvěrů,“ popsal analytik společnosti Broker Consulting.

„Kdo zvažuje koupi nového bytu na úvěr, neměl by ale příliš váhat, sdělila redakci Michaela Tomášková, výkonná ředitelka společnosti Central Group. „Pokud by se základní sazba ČNB dostala až na 2,5 procenta, jak nyní nově sází trh, a tam se udržela po nějaký čas, kromě jiného znatelně zdraží hypotéky,“ informoval redakci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Současně připomněl, že když byla naposledy základní úroková sazba centrální banky po delší dobu na úrovni 2,5 procenta, v letech 2006 až 2007, pohybovala se průměrná úroková sazba hypoték v ČR v pásmu od zhruba čtyř do 4,4 procenta.

„Nelze tedy vyloučit, že kvůli inflaci zdraží v Česku hypotéky v příštích dvanácti měsících v průměru až o dva procentní body. To by už znamenalo zásadní zhoršení dostupnosti financování vlastního bydlení. A také problém pro ty, co už nyní splácejí svoji hypotéku takzvaně na krev,“ doplnil Kovanda.

PSALI JSME:
Průměrná hypotéka letos zdražila měsíčně o 440 korun

Poněkud optimističtější je Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické – hodnot zřetelně nad hranicí tří procent bychom se podle něj bát neměli: „Pokud bude vše fungovat podobně, jako od počátku roku 2017 doposud, pak by sazby z hypoték neměly v nejbližších letech vystoupit výše než na cca tři procenta.“

„Může se tak zdát, že český hypoteční boom konečně začíná ustupovat, informoval Skořepa redakci: „Bylo by to logické: Objemy nových hypoték v posledních měsících zůstávaly na vysokých úrovních primárně nejspíš v předtuše růstu úrokových sazeb z nových hypoték (frontloading), a s probíhajícím naplňováním této předtuchy lze tedy čekat pokles zájmu o další hypotéky. Jde nicméně o velmi kolísavá data, takže bude dobré s tímto verdiktem ještě aspoň měsíc počkat.“

S rostoucími sazbami bude zájem o hypotéky klesat. „Očekáváme pokles v objemu poskytnutých hypoték, a to právě díky rostoucím cenám nemovitostí a úrokovým sazbám. Nicméně i přes pozastavení zájmu o nové hypotéky je jasné, že letošní rok bude historicky nejúspěšnějším rokem na hypotečním trhu,“ konstatoval analytik Jiří Sýkora.

Bez vlastních prostředků se dnes zájemce o vlastní bydlení neobejde. K získání hypotéky je třeba mít k dispozici 20 procent, ale spíše 30 % z vlastních zdrojů. „Jak udává ČNB, nemovitosti jsou v Česku nadhodnocené o 15 až 25 procent. V mnoha případech tak nastává situace, kdy odhadci bank snižují odhadní cenu nemovitosti,“ uzavřel Martin Novák z Broker Consulting.

PSALI JSME:
Úvěry na bydlení se teď vyplatí. Reálné úrokové sazby jsou v mínusu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.