Úvěry na bydlení se teď vyplatí. Reálné úrokové sazby jsou v mínusu

Hon za nákupem nemovitostí pokračuje i letos. Reálná úroková sazba je vzhledem k inflaci záporná, takže investice do nemovitosti nebo do její rekonstrukce stále vyplatí. Vedle hypotečních bank tak mají letos našlápnuto k rekordnímu roku i tuzemské stavební spořitelny.
Úvěry na bydlení se teď vyplatí. Reálné úrokové sazby jsou v mínusu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Do konce července, tedy za prvních sedm měsíců letošního roku, poskytly úvěry za téměř 65 miliard korun. To je 99 procent objemu úvěrů za celý rok 2020 a 96 procent objemu úvěrů za rok 2018, který byl za posledních více než deset let nejlepším rokem v historii stavebních spořitelen. Pro srovnání a pro dokreslení: Banky v prvním letošním pololetí sjednaly hypotéky za rekordních 224 miliard korun.

Ačkoliv úrokové sazby úvěrů na bydlení pozvolna rostou již několik měsíců v řadě, stále se drží na nízkých hodnotách. Podle dat České národní banky (ČNB) byla v červnu roční průměrná sazba nákladů (RPSN) stavebních spořitelen 2,23 procenta, tedy dokonce nižší, než srovnatelná RPSN hypoték u bank. Ta činila 2,27 procenta.

„Nízké sazby úvěrů na bydlení stále silně motivují Čechy ke koupi nemovitostí, a to navzdory tomu, že jejich ceny stoupají meziročně o desítky procent. Nicméně se stále častěji setkáváme s tím, že se lidé kvůli vysokým cenám vrhají raději do rekonstrukcí stávajícího bydlení,“ informoval naši redakci Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

PSALI JSME:
Hypotéky jsou stále ještě levné, ba dokonce velmi levné

Lidé se podle něj pouštějí například do přestaveb garáží, nebo budují půdní vestavby. „Tím nejen řeší své bytové potřeby, ale významně zvyšují i hodnotu nemovitosti. Na rekonstrukce se vyplatí vzít si úvěr. Výše reálných úrokových sazeb je totiž stále hluboko pod inflací, což znamená, že úroky z těchto úvěrů jsou v podstatě záporné,“ vysvětlil.

Reálné úrokové sazby představují skutečnou sazbu, kterou žadatel o úvěr dostane při zohlednění faktoru inflace. V současné době činí roční inflace 3,4 procenta a například průměrné úrokové sazby stavebních spořitelen byly v červnu 2,38 procenta ročně. Reálná úroková sazba na dobu fixace je tedy více než jedno procento mínus.

Cena nemovitosti po rekonstrukci podle Šedivého může v současné době vzrůst o několik set tisíc až miliony korun: „Pětina Čechů uvažuje, že na důchod změní bydlení. Buď se přestěhují do skrovnějšího, nebo se přesunou z velkých měst do menších nebo na venkov.“

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

Podle údajů AČSS je jedním z nejčastějších účelů, na které stavební spořitelny půjčují, právě rekonstrukce či modernizace bydlení. Loni šlo na rekonstrukce 35 procent úvěrů stavebních spořitelen. Dlouhodobě pak podíl rekonstrukcí přesahuje 40 procent.

S demografickými změnami ve společnosti očekává asociace i růst významu rekonstrukcí, které uzpůsobí bydlení potřebám seniorů: Úpravy koupelen, povrchů v domácnosti, odstranění bariér pohybu, ergonomičtější kuchyně atd. Mezi časté důvody rekonstrukcí patří také snižování energetické náročnosti bytů nebo domů.

Ne všichni ale mohou investovat do nové nemovitosti, alternativní cestou je tedy rekonstrukce již nevyhovujícího staršího bydlení. Stavební spořitelny proto očekávají boom investic do zvelebování, oprav a rekonstrukcí stávajících nemovitostí.

PSALI JSME:
Fenoménem jsou rekonstrukce. Stavební spořitelny mají letos našlápnuto k rekordu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB