Časovaná bomba: Jak ufinancovat nemocné „Husákovy děti“

Největším problémem českého zdravotnictví je podle ministra zdravotnictví Vojtěcha Adama, jak uvedl na nedávné konferenci, špatná organizace péče. Dalšími problematickými oblastmi jsou podle něj nevyváženost tzv. akutních a následných lůžek, nedostatek personálu (zejména zdravotních sester), stárnutí populace praktických lékařů a naddimenzovaná síť ambulantních specialistů.
Opravdovým problémem v Česku nejsou platy ve zdravotnictví, ale stárnutí populace. Foto: Depositphotos.com

Jenže opravdovým problémem v Česku nejsou platy ve zdravotnictví, ale stárnutí populace. To, že se dožíváme stále vyššího věku, je sice skvělé, ale české zdravotnictví kvůli tomu již brzy bude muset řešit časovanou bombu související se stárnutím populačně silných ročníků. Respektive to, jak stárnoucí a nemocnější populaci ufinancovat. Rostoucí doba dožití a stále vyšší podíl seniorů v populaci jsou totiž jedny z nejsilnějších faktorů, které zvyšují náklady tuzemského zdravotnictví.

Stárnutí populace bude často znamenat také více let prožitých v nemoci. Zatím se financování zdravotní péče zvládá i díky konjunktuře, ale v dohledné době – anebo s příchodem recese – nás čeká řešení otázky, kdo tyto rostoucí náklady zaplatí.

Z propočtů Ústavu zdravotnických informací a statistiky a Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy vyplývá, že v tuzemském zdravotnictví bude už v roce 2030 chybět až 114 miliard korun, přičemž náklady na zdravotní péči se za deset let mohou vyšplhat až na 600 miliard korun. Pro srovnání: Letos jde na zdravotní péči 311 miliard korun, zatímco příjmy veřejného zdravotního pojištění jsou 331 miliard.

Tlak na financování zdravotní péče roste a bude růst každým rokem, upozorňují odborníci. Za předpokladu zachování její alespoň stávající úrovně bude třeba dostat do systému víc peněz. Možnými variantami jsou navýšení platby za státní pojištěnce, výrazné zvýšení odvodů ze mzdy a také různé varianty připojištění nebo spoluúčasti.

„Řešení je věcí navýsost politickou. Většina vyspělých zemí řeší zdravotnictví kombinací všech výše zmíněných kroků. To, zda půjde většina nákladů za státem a zaměstnanci, nebo část i za jednotlivci, už ale záleží na politice konkrétní země,“ říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Česko za posledních třicet let výrazně zestárlo

V polovině století se podle něj podíl lidí ve věku mezi 15-64 lety se dostane téměř k padesáti procentům. „Když vezmeme v potaz i děti a nepracující studenty, bude stát platit pojistné za velkou většinu populace,“ podotýká Martin Balada, výkonný ředitel svazu.

Podle Friedricha náklady každoročně rostou a za péči o průměrného pojištěnce se příští rok vydá už kolem 35 tisíc korun ročně. „U lidí ve věku 65-70 let to je ovšem trojnásobek, u lidí nad 80 let dokonce skoro pětinásobek. Za ně ovšem platí pojištění stát, letos ve výši necelých 13 tisíc ročně,“ upozorňuje.

Systém podle něj stojí na tom, že je plně solidární a většina lidí zdravotní péči nečerpá vůbec, nebo jen málo, a že náklady jdou za menším počtem aktuálně potřebných. „Pokud ovšem potřebných přibývá a zároveň za ně přichází jen malá platba, pak tu máme systémový problém,“ vysvětluje prezident svazu.

Rozdíl mezi budoucími příjmy a náklady by podle některých návrhů mohlo dorovnat navýšení plateb zaměstnavatelů na zdravotní pojištění zaměstnanců ze současných 13 na 25 procent. To ale podle odborníků není akceptovatelné, protože zaměstnavatelé už teď dávají do systému zhruba dvě třetiny jeho příjmů, zatímco stát zhruba pětinu.

PSALI JSME:
V příštích letech seniorů přibude, moc důvodů k oslavám ale mít nebudou

Zavřít reklamu ×
  • Milane, nebyla bych na sebe tak zlá! Kde by byli ti, co by nás nejradši viděli ještě v 80ti ve fabrikách, jenom aby toho mamonu měli co nejvíc. Ať si trhnou čím chcou, hajz…taky budou jednou staří, ale způsobem svého života úplně malomocní. Kam se na nás hrabou. My jsme „svoje“ poctivě odpracovali, cosi vybudovali, a ne málo a oni to rozkrádají a likvidují. MY máme být a co hrdí. Co zbyde po těchto sameťákách? Tak hlavu vzhůru.

  • Souhlas. „Husákovy děti“, „Husákovy děti“, „Husákovy děti“… Taky nejsem jeho potomek. Ale víc by mi vadilo „Havlovy děti“, „ODSácké děti“, „potomci Kalouska, Fialy, Hermana“, „potomci Drahoše…“ Naštěstí taková označení si zatím žádný „statečný“ pisálek nedovolil použít. Totiž jednodušší je jít se stádem.

 1. Zbyvít se seniorů je záměr,protože mají ještě rozum a nejsou zmanipulovatelní jako mladí lidé do kterých hustí EUnie nesmysly.Potřebují voliče kteří mají vymyté mozky a budou volit sluníčkáře a vlastizrádce.

 2. Problémem je i životní styl obyvatel ČR, spousta nemocí je vypěstována díky nadměrnému požívání nezdravych jídel, alkoholu a koureni. Ozebracit zaměstnance ještě více je neskutečný hnus. Lidé by měli spořit na důchod a na nemoci z části sami a nespolehat na ostatni. Take o sebe více dbát. Prosedet celý život v hospodě a pak na stara kolena natahovat ruce, to není v pořádku.

  • no Luboši,nevím kolik Vám je let a čím se živíte,to co drží republiku nad vodou jsou lidi co tvrdě pracují za pár korun a ještě musí živit banky,bankéře aj.,kteří ve finále berou třikrát více než člověk co na ně dělá,nemá čas si posedět na obídku a nepište,že se mohli lépe učit ,tak to opravdu nefunguje

  • A od práce ještě nikdo neomarodil že! Vy zdravý životní style! Píšete tu kraviny vy hospod! On alkoholik s propitými játry v této zemi dostane invalidní důchod ale lidé co mají páteře a klouby díky celoživotní dřině může zdechnout. A až budou u nás takové výdělky že si lidé dopřejí jíst zdravě, tak budou mít i na připojištění. Zatím drtivá většina dře nouzi s bídou. A taky si uvědomte že jistým spoluobčanům z daní neplatíme jen dávky, ale taky celoživotní zdravotní péči, kterou hojně využívají.

  • Nesouhlasím s Vámi jenom v tom, že by si lidé měli na důchod spořit. 1. Spoří si už tím, že odvádějí peníze na všemožné daně. 2. Z ČEHO si má proboha normálně poctivě pracující člověk šetřit ještě na důchod? 3. I kdyby toho náhodou nějakým zázrakem schopen byl, byl by hloupý a sám proti sobě. Kdo nám zaručí, že ty peníze OPĚT nebudou nějakým dalším LUMPEM vykradeny ? Kdo nám zaručí, že budou mít za pár roků ještě vůbec nějakou hodnotu? A co když přijde EURO, o kterém občas něco probleskne? nebo nějaká měna? Nemáme jediný důvod věřit, že to s námi, obyčejnými pracujícími lidmi, někdo myslí upřímně nebo dobře. Jsme jenom námezdní otroci, tvůrci bohatství těch vládních nadlidí, laciní dárci orgánů, pokusní králíci pro naše zdravotníky, staří lidé v ústavech hromosvody pro jejich „pečovatele“…raději nebudu pokračovat, ať nejsem nařčena z přílišného pesimismu. Polistopadový směr naší zemi mně však optimismem rozhodně nenaplňuje. Na důchod ( = na další mamon milionářům) do nějakých peněžních ústavů rozhodně nedoporučuji spořit nikomu, kdo má ještě trochu rozumu v hlavě a vidí dál než na špičku svého nosu. Nejlepší pomoc a opravdového kamaráda má člověk jedině ve svém rameni. Zavčas se zabezpečit vhodným, přiměřeným bydlením na stáří, menší hotovostí v MATRACI, nějakými dražšími dobře prodatelnými věcmi v případě nouze, maličkou zahrádkou, a které snad bude schopen si něco vypěstovat, v nejhorším pronajmout nebo prodat. A hlavně – chodit k volbám a nedávat opětovnou šanci těm, které už jsme moooooooc dobře poznali v minulosti.

 3. To jsou vyhlídky, pracuji od 18, vynechala jsem akorát 7 let na MD, je mi přes 50, odvádí se mi z platu částka jak na zdravotnictví, tak i na důchodové (co OSVČ zdaleka tak „nepřispívají“), kromě jiného, skoro nemarodím, potřebné vzdělání jsem si dělala po večerech a svém volnu po práci, žádné léky brát nemusím a až to budu potřebovat tak … na to nebude, úžasné. Někteří nepracují ani ve 30, ani nemají děti, nebo odvádějí minimum a budeme na tom stejně, jj nebo možná budu na tom či jsem lépe, ty mladší již budou muset brát ve svých 50 tolik pilulek, ale kde je ten správný systém odchodu do důchodu? Odpracuji 35 let, a měla bych mít již nárok nebo-li možnost odejít do důchodu, proč musím pracovat až do 65 (kdo mi po 55 zaměstná? a jak tu práci kromě domácnosti zvládnu?), to bude 45 let odpracovaných let a zasloužený odpočinek asi v nedohlednu…. pokud se zvedne odchod do důchodu na 70, zvláštní to systém … ale člověk stárne a vše nejde jako ve 20.

  • Hovoříte mi z duše. Jen bych navíc ráda podotkla, že právě naše generace ze svých mezd a svojí spotřebou financuje většinu výdajů, které stát má (jak píšete OSVČ ani investoři to „nevytrhnou“). Proto se mi jeví jako značně nefér nám vyčítat, že i my zestárneme, budeme si chtít odpočinout po téměř 50 letech práce a možná budeme i nemocní. Jak uvádíte, naše generace v 18 letech odmaturovala a za měsíc či dva jsme již byli zaměstnaní. Za odměnu nám zvedli odchod do důchodu o 11 (po zkrácení, původně to bylo o 13 let). Zažili jsme bídu 90 let a než jsme pochopili oč jde, byla republika rozkradená a nám nezbyla ani ta „jistota desetinásobku“ z privatizace apod. Mnozí z nás studovali kvůli zachování zaměstnání po čtyřicítce VŠ, protože kredit maturity byl díky způsobu vedení školství v 90 letech zcela devalvován a nyní nám někdo bude vyčítat, že stárneme?

  • Jsem OSVČ a nestidím se za to. Na vše si musím vidělat a práci si musím taky zajistit. Za odvedenou práci dostanu zaplaceno za měsíc, někdy za dva. Pokud mi toto závidíte, začněte sama podnikat, ale nepočítejte s 8 hod. pracovní dobou.

 4. Toto jsou ročníky v důchodu a ještě nějakých 5 let budou přibývat protože žily v době kdy se měly špatně to nynější mladší ročníky kteří se mají tak dobře zatěžovat nebudou protože těchto věků se nedožijí pokud nezačnou žít v souladu s přírodou a budou na zákony přírody dbát ta je ta která určuje jak žijeme zatím se jen a jen ničí ani chemie si neumí poradit s tím s čím si dříve poradila příroda lidé ji vnímaly a měly k ní úctu dnes jen peníze a zase jen peníze ekonomika lidstvo zničí čím více tím méně

 5. Nadpis je zavádějící a lživý, protože šedesátnici a výše nejsou Husákovy děti, ty se rodily až v 70. letech 20.století. Takovým způsobem se vyvolává nenávist vůči starší generaci, která celý život pracovala a samozřejmě z jejich mezd byly odváděny daně včetně sociálního pojištění. Je to hnus. Dnešní generace mileniálu je mnohem náchylnější k nemocem vzhledem ke všemu svinstvu, co je v potravinách, takže se uvidí, jak na tom budou po šedesátce.

 6. Jak je vidět Husákovy děti jsou zdravé protože baštily nevylepšované potraviny.
  O generaci sametové revoluce se to určitě nedá říci.
  Zdravotnictví bude bez problému , problémy budou v nedostatku míst věčného odpočinku

 7. Podívejte se pisateli článku,kdo ufinancuje dnešní generaci netáhel.pořád ty Husák ovo děti,jste už trapní.

 8. teda,ten Husák,ještě ke všemu nás dnes zatížil svými dětmi,které se dnes nerodí, jestli to nebylo tím,že se děti hromadně rodí vždy,když je konjunktura,když se lidi mají dobře a žijí v sociální jistotě, což se o dnešní době nedá říct ani zbla, což potvrzuji dnešní nulová natalita českých dětí……..

 9. Jasně. Dožíváme se vyššího věku (někteří), tudíž i déle pracujeme (zvyšování věku odchodu do důchodu), tak co pak s námi…?! Když makáme a platíme daně – dobrý, ale děti a důchodci, kteří daně neplatí, nikoho nezajímají,že?
  Je mi z toho smutno, obzvlášť když člověk zůstane sám – vdovy důchodkyně. A ta generace, která musela celý život pracovat – fyzicky a teď na ně všichni kašlou, páč i jejich děti už jsou skoro důchodci nebo věčně v práci… Fakt smutný.

 10. Jenže tyhle lidi měli práci a každý z nich fungoval a pracoval. Proč se článek tváří jako vítka že jsou na obtíž? Ten samý problém bude
  se současnou generací, jenže dnes se spíše plno lidem nechce dělat.

 11. K smíchu, dřu od 18 let, mezitím vyvolení už se ve třech generacích vystřídali na sociálníćh dávkách a dalších prašulích čerpaných na jejich lepší život, zatímco stěží jsem si dovolila jedno dítě, peníze na lepší život žádný, třeba za tu práci, na rodičák pěkně včetně vyvolených za jedny peníze. Šupem do práce hned sotva děcko chodí a sypat dál daně na lepší život vyvolených. Tahle civilizace končí, pokud tomuhle někdo neudělá přítrž. Věřím, že za ty odvedené peníze bych se uživila dva životy od narození do 80 let, jen nemuset živit vyvolené, o čem tohle století je.

 12. Kdyby se nesypalo těm „příživníkům“ kteří nepracují a nikdy nepracovali, akorát dělají po nocích bordel, chlastají, kradou atd. a přesto dostávají štědré sociální dávky, bylo by dost na důchody těch co pracovali. Firmy a soukromníci nemohou sehnat pracovníky a přesto je v republice tisíce „nezaměstnaných“ s příjmy vyššími než někteří pracující. Jak to, že takovýto „nezaměstnaný“ jde do důchodu s průměrným důchodem a né s minimálním, vyměřeným v daném roce a měsíci poníženým o třeba 15%. Nedělal jsi, tak máš smůlu. A co se týče těch „Husákových dětí“, ty museli pracovat, jinak je zavřeli za příživu! A dnes, kdy každý může soukromě podnikat … , jak to, že jsou nezaměstnaní co „dojí“ stát, jen se jim nechce makat. Pak se nedivme, že není na důchody, odchody se posouvají a stát se zadlužuje. A soudy rozhodnou, že nikoho nesmíme nutit pracovat, tak proč se o něj má stát starat. Je jasné, že jsou lidé, kteří pracovat nemohou (závažně postižení atd.), ale to je jem zlomek. Přiškrťme štědré dávky, zaveďme tvrdší tresty za krádeže a další úmyslné trestné činy, aby „basa“ nebyla láze}ský pobyt a ono to půjde. Jenže … do součesné doby se nenašel politik, který by do toho „uhodil“ a když už někdo zatlačí, jsou na něj připraveny kauzy, žaloby a očer}ování, aby odešel a neprudil. Můžeme nadávat, ale to je tak všechno, vládnout nám budou dredatí, kteří sami nkkdy nemakali …

 13. Divím se, že ministr zdravotnictví si DOVOLIL veřejně prohlásit, že problém našeho zdravotnictví není ve financích. To samozřejmě každým kdo má rozum a oči vidí. Problém je v nenažranosti, neodbornosti, lenosti… 95%našich zdravotníků. Chce to malý dvůr a velký bič, totéž pro 70%pedagogických pracovníků a příživnické žebravé neziskovky ?Zrušit do jedné. Vys…t se na zapad a USA, nepodporovat chronické nemakačenky, ohlídat pár dacanů ve vládě, dát si pozor na ty, co se tam už s předstihem přichystávají – a bude všecko, jak má být.

 14. Ano. Mnoho lidí si to neuvědomuje, nebo zkrátka před tím klopí oči a nechtějí to vidět. Zdravotnictví je zkrátka neudržitelné. Proč? Protože se mění složení obyvatelstva. Rodí se málo dětí a zvyšuje počet seniorů. A bude stále hůř. Ano, je pravda, že starší generace šla dříve do práce, ale šli rovněž brzo do důchodu (v 55 letech). Já pracovala i studovala zároveň, protože by naši neměli peníze na má studia, takže jsem začla pracovat na plný úvazek ve 24 letech při vysoké. Občané České republiky odvádějí už nyní neskutečné odvody. Následně si to shrňme. Za sebe zaměstnanec odvede 15% daň z příjmů (nebo srážkovou daň), 4,5% zdravotní pojištění a 6,5% sociální pojištění. Co ale mnozí neví, tak náklady na zaměstnance jsou pro zaměstnavatele mnohem vyšší, protože další část odvádí za zaměstnance zaměstnavatel a to dělá u zdravotního 9% a u sociálního 25%. Proto je superhrubá mzda 134%. Pokud to tedy sečteme, zaměstnanec skutečně ze své mzdy odvádí 45% státu. Nikde se to samozřejmě neuvádí, aby lidé o tom neměli přehled. To je naprosto absurdní a strašná výše. Jak tedy docílit toho, aby bylo více peněz ve zdravotnictví? Já jsem jednoznačně pro, aby si i část svých nákladů platil sám zaměstnanec na sebe a nebyly odvody 100% solidární. Tak to např. funguje ve Švýcarsku a v USA a je to daleko spravedlivější. Dále bych rozhodně ušetřila na dávkách nepotřebným, kteří parazitují na zbytku společnosti a tím pádem by do pokladny přišlo více peněz. Ten, kdo dobrovolně nechce pracovat, nemá nárok na solidaritu. Dalším, ač nepopulárním krokem by bylo danění důchodů. Na druhou stranu, já mám při své práci taky další 2 brigády a musím je danit, i když daním své příjmy ze své hlavní činnosti. Samozřejmě nejlepším krokem by bylo snížení výdajů rozpočtu počínaje snížení platů politiků a prezidenta, na to ale nikdo nikdy nepřistoupí. Nezůstává nám ostatním si tedy na důchod šetřit. Protože zkrátka na důchody za 50 let nezbyde ani vindra tímto tempem. Pokud si nešetříte, tak se pak nedivte, až budete o chlebu. Každý může nějakou tu kačku každý měsíc ušetřit, to ať mi nikdo neříká, že nemůže. To je jen výmluva!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Lidé si často Bechtěrevovu nemoc pletou s bolestí zad

Bechtěrevova nemoc je nenápadná, nevypočitatelná a zákeřná. Tuhnou při ní klouby a postupem času vede k úplnému ztuhnutí páteře. Lidé ji ale často zaměňují za běžnou bolest zad a průměrně trvá až dlouhých devět let, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.