Čechy trápí zdražování. ČNB ale čekala ještě vyšší inflaci

Názor
Tempo inflace v České republice v dubnu nečekaně zpomalilo z březnové úrovně rovných tří procent na 2,8 procenta. Březnová úroveň tří procent tak byla pravděpodobně letošním maximem inflace, neboť v nadcházejících měsících lze očekávat její další zpomalení.
Dubnový vývoj inflace snižuje pravděpodobnost, že ČNB letos ještě zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Foto: FAEI.cz

Trh ve střední hodnotě analytických odhadů předpokládal, že dubnová inflace vykáže stejné tempo jako v březnu, tedy tempo tří procent. Česká národní banka (ČNB) počítá ve své aktuální prognóze s dubnovou inflací ve výši 2,9 procenta, takže i ona čekala citelnější cenový růst.

Klíčovým důvodem pomalejší inflace byla v dubnu slabší než předpokládaná cenová dynamika některých potravin, například vajec, sýrů, tvarohu, másla či mléka. Nadále ovšem poměrně citelně rostly ceny bydlení či energií v čele s elektřinou. Znatelně zdražovala také zelenina, brambory jsou meziročně dražší o 70 procent. Zdražují také služby, ať už služby finanční, pojišťovací či osobní péče. V nich se souhrnně zrcadlí aktuální silný růst mezd napříč ekonomikou.

Například růst průměrné mzdy automechanika se odráží v dražších opravách vozů. Ten se pak promítá do růstu ceny povinného ručení, který pozorujeme. Růst cen zeleniny a některých dalších potravin je odrazem loňského sucha a špatné úrody, která byla třeba v případě zmíněných brambor třetí nejhorší v historii sledování od roku 1920.

PSALI JSME:
Inflace dosáhla horní hranice tolerančního pásma

Inflace bude v dalších měsících roku zvolňovat, avšak zůstane nad úrovní dvou procent. Firmy čelí nejslabší ziskovosti za poslední dvě desetiletí a jakkoli tato zůstává stále nad průměrem zemí EU, nejsou již tolik ochotny absorbovat růst nákladů snižováním svých marží, takže přenášejí cenový tlak na konečného spotřebitele.

Pokud letos opět udeří sucho jako loni, lze v druhé polovině roku očekávat silnější růstové tlaky v oblasti řady potravin, které by tlumily další zmírňování inflace. Vyhrocení obchodní války mezi USA a Čínou, jehož jsme nyní svědky, by mohlo naopak přinést úlevu alespoň motoristům, neboť zmírní růstový tlak v oblasti cen ropy, a tedy i pohonných hmot v ČR.

Za celý rok tak inflace vykáže tempo 2,4 procenta. Dubnový vývoj inflace snižuje pravděpodobnost, že ČNB letos ještě zvýší svoji základní úrokovou sazbu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cenový šok. Zelenina meziročně zdražila o více než 80 procent

  1. To je přece vina neustálého zvyšování minimální mzdy a všech poplatků na ni navázaných.Tak firmy tyto vyšší náklady přenesou na cenu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru