Cena benzínu roste nad 40 korun za litr. Izrael slibuje odvetu Íránu a koruna oslabuje

Názor
Cena ropy Brent v úterý stoupá v pásmu nad úrovní 90 dolarů za barel. Bezprostředním důvodem je to, že Izrael slibuje odvetu Íránu za jeho víkendový útok raketami a drony. Tel Aviv o odvetě hovoří navzdory tomu, že jej představitelé USA i EU vyzývají ke zdrženlivosti.
Pohonné hmoty jsou v Česku nejdražší od loňského října. Ilustrační foto: Pixabay.com

Odplata v izraelském podání může dále vystupňovat napětí na Blízkém východě a ohrozit dodávky ropy odtamtud. Pročež právě její cena roste. Blízký východ zodpovídá za zhruba třetinu světových dodávek ropy.

K vzestupu cen ropy ovšem přispívá také to, že růst čínské ekonomiky letos v prvním čtvrtletí překonal očekávání. Čína představuje největšího dovozce ropy a čím více hospodářsky poroste, tím více ropy zkonzumuje.

Ropa navíc v současnosti zdražuje i přes posilující americký dolar. Americká měna je vůči koši světových měn, sestaveném agenturou Bloomberg, nyní nejsilnější od poloviny loňského listopadu. Běžně tomu přitom bývá tak, že silný dolar vyvolává tlak na pokles poptávky po ropě, a tedy na pokles její dolarové ceny.

Ropa se v dolaru celosvětově obchoduje, takže čím je americká měna silnější, tím dražší ropa je pro velké čisté dovozce, třeba právě Čínu. Toto dovozci musí při silnějším dolaru zaplatit za barel více jednotek své měny, což je nutí poptávku tlumit.

PSALI JSME:
Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

V českých podmínkách se ovšem palčivost síly dolaru projevuje též. Koruna je nyní vůči dolaru nejslabší za celé období od listopadu 2022, jeden dolar se prodává za více než 23,80.

Slabá koruna tedy prodražuje pohonné hmoty u českých čerpacích stanic ještě nad rámec zdražení, které způsobuje samotný popsaný růst dolarové ceny ropy. V tomto týdnu tak benzín zdraží výrazněji nad 40 Kč/l, přičemž nafta poroste k úrovni 39,50 Kč/l.

Pohonné hmoty jsou v Česku nejdražší od loňského října, ale i při dalším stupňování napětí na Blízkém východě se snadno dostanou na úrovně, kde naposledy byly v kritickém roce 2022.

Teherán totiž upozorňuje, že bude na případnou izraelskou odvetu také reagovat, a to ničivěji než o víkendu. Nelze v takovém případě vyloučit pohyb cen ropy Brent až nad hodnotu 100 dolarů za barel.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Moskva může poslat cenu ropy nad 100 dolarů za barel

Zavřít reklamu ×
  1. Autor článku je mladý. My starší pamatujeme cenu benzínu za minulého režimu. Na konci 1989 byl benzín za 7.8 kčs a platy byly min. 10 x menší. Dnešní cena by potom odpovídala 78 kč. Navíc je alternativa „pro chudé“ lpg a to je v současnosti za 16.5 kč.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB