Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Názor
Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává za 38,64 koruny za litr, tedy nejdráže od loňského listopadu.
V příštím týdnu je nutno počítat s dalším zdražení pohonných hmot v Česku, v rozsahu kolem 20 haléřů na litr. Ilustrační foto: FAEI.cz

Cena nafty v uplynulém týdnu vzrostla o dvanáct haléřů na litr na 38,53 koruny za litr. Důvodem je poměrně citelné zdražení ropy Brent na světových trzích, ve druhé polovině března až na úroveň 87,70 dolaru za barel, nejvyšší od začátku loňského listopadu

K tomuto zdražení ropy dochází zhruba od poloviny března. Podílí se na něm jak opatření kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem, tak houstnoucí geopolitické napětí. OPEC a jeho spojenci se počátkem března rozhodli prodloužit omezení své těžby – jde o škrt v rozsahu dvou milionů barelů denně – až do poloviny letošního roku.

Chtějí tak odvrátit hrozbu poklesu cen ropy, jejž by způsobil její globální nadbytek. Příští týden se představitelé kartelu a jeho spojenců sejdou k dalšímu jednání a zatím nic nenasvědčuje tomu, že budou na svém postoji z počátku března něco měnit.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty sice ještě zlevňují, ale začnou zdražovat

Růst ceny ropy podporují také útoky ukrajinských dronů na ruskou energetickou infrastrukturu a rovněž útoky jemenských povstalců na ropné tankery v Rudém moři a Adenském zálivu. Přidává se ovšem i růst poptávky po ropě v asijských zemích, jako je třeba Indie.

V kontextu Česka pak k růstu cen pohonných hmot vedle zdražení ropy přispívá také opětovné oslabování koruny vůči dolaru do blízkosti maxim za období od roku 2022.

V příštím týdnu je nutno počítat s dalším zdražení pohonných hmot v Česku, v rozsahu kolem 20 haléřů na litr. Během dubna se ceny mohou dostat až nad psychologickou úroveň 40 korun za litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty přestaly zdražovat, v příštím týdnu zlevní

Zavřít reklamu ×
  1. Pořád je benzín za polovic co stál na konci minulého režimu.Samozřejmě po propočtu na současné mzdy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB