Cena ropy dále stoupá, pražská burza se oklepává

Názor
Trhy vstoupily do nového týdne velmi rozkolísaně a řada předních světových akciových indexů otevírala nový týden na výrazně nižších hodnotách. Trhy se pokusily během pondělní seance ztráty zlikvidovat, ale nakonec se jim to podařilo pouze částečně a například akciové indexy ve Spojených státech uzavíraly hluboko v červených číslech.
Cena severomořské ropy Brent v pondělí rostla nad 125 dolarů za barel. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na pražské burze byly pod největším tlakem bankovní tituly, které nyní pracují s negativní náladou v bankovním sektoru, způsobenou sankcemi západních zemí na Rusko. Dalším faktorem je také riziko, že ekonomika kvůli vysoké inflaci a rostoucím cenám ropy pravděpodobně citelně zpomalí. V úterý ráno však vypadá situace výrazně lépe a například Erste, která v pondělí ztratila přes 11 procent, dnes rostla o více než čtyři procenta. Stejně si polepšila také Komerční banka.

Váhání s embargem na ruskou ropu

Situace na komoditním trhu zůstává silně napjatá, vzhledem k tomu, že cena severomořské ropy Brent v pondělí rostla nad 125 dolarů za barel a po krátké korekci dnes znovu pokračuje v růstu směrem ke 125 dolarům. Vzhledem k tomu, že evropské země nechtějí v otázce uvalení embarga na ruskou ropu postupovat příliš agresivně, vydají se Spojené státy nejspíše vlastní cestou a zakážou dovozy ruské ropy.

PSALI JSME:
Němci Rusům posílili rubl. Ti jim za to „děkují“ pohrůžkou, že vypnou dodávky plynu

Embargo na ruskou ropu zatím odmítlo Německo, jakožto její největší dovozce a zákazu se bojí také další evropské země, aby nezpůsobily větší narušení dodávek a bezprecedentní růst ceny. Ceny ropy zatím zůstávají nejvýše za posledních 14 let, ale investoři začínají pracovat s rizikem, že se cena ropy může dostat až na 200 dolarů za barel v případě zastavení ruských exportů.

Rekordní ceny niklu

Cena niklu se dnes na singapurské burze krátce obchodovala nad 100 000 dolary za tunu. Abychom toto číslo uvedli do kontextu, připomeňme, že se nikl v lednu obchodoval za přibližně 20 000 dolarů za tunu. Cena včera vyskočila nad 50 000 dolarů. Jednotka jedné z největších čínských bank – China Construction Bank Corporation – čelila margin callu v hodnotě stovek milionů dolarů. Jednotka měla velkou krátkou pozici na nikl a utrpěla po včerejším prudkém nárůstu ceny niklu masivní ztráty.

PSALI JSME:
Komodity zdražují vlivem spekulace na omezení ruských dodávek

Kromě toho LME (London Metal Exchange, Londýnská burza kovů, pozn. red.) zastavila dodávky některých komodit, včetně niklu, což vedlo k dočasnému deficitu komodity k obchodování. Nikl se používá především při výrobě oceli, ale stává se stále důležitějším jako klíčová komodita v bateriích pro elektromobily. A co víc, Rusko představuje téměř 30 procent celosvětového vývozu surového niklu a také 17 procent produkce špičkového niklu.

Na devizových trzích zůstává nadále silnější americký dolar a některé komoditní měny jako australský a novozélandský dolar. České koruně pomohla zpráva o intervencích České národní banky (ČNB), která vytvořila na páru koruny a eura pomyslný strop na 26 korun. Situace může dále eskalovat a koruna oslabovat, ale zatím nevíme objem intervencí a je tedy možné, že může ČNB přijít s agresivnější rétorikou.

Autor je analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB intervenuje za silnější korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.