Cena ropy klesla o sedm procent, cena benzínu ale nadále poroste

Názor
Nálada na akciových trzích nebyla poslední obchodní den v tomto týdnu příliš pozitivní. Ruské vojenské jednotky totiž nejdříve ostřelovaly a poté získaly kontrolu nad ukrajinskou jadernou elektrárnou v Záporoží, kde následně vypukl požár. Nervozita se na finančních trzích objevila poté, co čtvrteční obchodování proběhlo relativně v klidu.
Maďarský forint na páru s eurem v tomto týdnu oslabil nejvíce ve své historii. Ilustrační foto: Pixabay.com

Trhy již začínaly postupně započítávat jistotu, která je doprovázela. Jistotu, že Rusko napadlo Ukrajinu a individuální akcie zasažené přímo se budou muset poprat s externím tlakem. Většina akciového trhu ale zůstane téměř nedotčena. Proto jsme mohli sledovat čím dál klidnější obchodování, ačkoliv na Ukrajině dále eskalovala válka.

Další výprodeje mohou potenciálně dorazit až ve chvíli, kdy Rusko bude ohrožovat členské státy NATO, nebo bude růst hrozba použití jaderných zbraní. Jinak by se trhy měly začít postupně věnovat ostatním makroekonomickým fundamentům a především dalším krokům centrálních bank.

Poměrně dramatické otočení dosavadního pohybu jsme mohli sledovat na trhu s ropou. Ropa Brent ve čtvrtek ze svých maxim klesla o sedm procent poté, co se dostaly na povrch zprávy, že Spojené státy a Írán dospěly k jaderné dohodě. Ta by měla rozvolnit tvrdé sankce a především uvolnit na trh až dva miliony barelů denně, což je v aktuální situaci pro trh velice dobrá zpráva.

PSALI JSME:
Benzín i nafta v Česku stojí poprvé více než 40 korun za litr

Jak se totiž za poslední týden ukázalo, ruskou ropu nikdo nechce a její exporty klesly o 70 procent, i když nejsou západní sankce přímo mířeny na ruský energetický trh. Výraznějšímu růstu cen benzinu nad 40 korun za litr se však nejspíše nevyhneme, ale rychlejší uvolnění íránské produkce by mělo růst minimálně přibrzdit. Cena ropy na světových trzích zároveň nyní pokračuje v technické korekci, která se objevila poté, co řada obchodníků spekulujících na růst ceny uzavřela své pozice.

Technická korekce aktuálního růstu se také objevila na měnových párech s českou korunou. Ta ve čtvrtek pouze konsolidovala a v pátek mírně posilovala pod 25,6 Kč za euro. Situace je velmi zajímavá také u ostatních měn v regionu. Maďarský forint na páru s eurem oslabil nejvíce ve své historii a polský zlotý je nejslabší od roku 2009.

Regionální měny jsou pod největším tlakem ze strany zahraničních investorů, kteří hledají lepší místo pro své peníze než právě v těchto krajinách. České koruně by však měly pomoci vyšší úrokové sazby, kterých by řada investorů měla využít při rozhodování, kam při uklidnění situace přesunou svůj kapitál.

Autor je analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Měny středoevropského regionu zůstávají pod tlakem

Zavřít reklamu ×
  1. Mi jsme stejne narod zlodeju ta draha ropa sem jeste ani nemohla dorazit natoz pak aby byla v rafinerii ale pumpari zlodejsky uz vsude zdrazili tak si ji nabouchejte tam kam slunce nesviti

  2. Mě by zajímalo, jaktože u nás ceny stoupají už přes 10 kč na litru ALE v okolních zemích jsou ceny stále stejné 😀

  3. Ropa slevňuje, ale u nás ceny s tichým souhlasem státu stoupají. a je vidět, že nenažranost majitelů čerpacích stani nezná mezí. DPH a Spotř. daň jsou přímé daně a jdou přímo do státního rozpočtu. Tz., že s nimi může vláda kdikoliv disponovat a nemusí sahat a odebírat finance někde jinde. Čím vyšší cena, tím vyšší odvod daní. A tyto peníze jdou na zalepení díry v rozpočtu po covidu a na humanitární pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Není proto v jejím zájmu nějak zastavovat zdražování. Teď se jim to zrovna hodí. Jsem pro humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům (zajištění noclehu s adaptací na nové prostředí, s hledáním zaměstnání atd.), jen mě zaráží, proč musí mít veřejnou dopravu zdarma, jak bylo uvedeno včera na ČT1 v událostech. Zdá se mi to trochu nespravedlivé, že pro místní obyvatelsto vláda nic nedělá. Cena pohonných hmot se odrazí do všech výrobků a zaplatí to obyčejný občan. Včera na veřejnoprávní televizi STV1 redaktorka řekla, že proudění plynu a ropy do EU probíhá zatím bez omezení. Ropy je dostatek, na burzách není dražší, jak v době ekonomické krize a koruna vůči dolaru oslabila jen o 1,75,- Kč, ale cena litru je téměř o 10,- Kč víc. Tato vláda dělá z lidí jenom hlupáky.

    • P Kovanda ale nevysvětluje kdo všechno může za zdražení pohonných hmot nejvíce je to stát který přidává spotřební daň plus ještě zvýšenou DPH se zvýšené ceny celkem tyto státní poplatky činí 60%ceny pohonných hmot ,Polsko snížilo uvedené poplatky proto je cena pohonných hmot levnější o 15 % vlivem DPH

  4. Vzhledem k obrovskému provozu na cestách je zvýšení ceny benzínu jedině správná věc! Aspoň stát vybere víc peněz,na cestách bude trochu volněji………

  5. Burzovní cena, která reaguje na okamžitou situaci, je cena kotovaná v trhu k dodání za čtvrt roku. Není tedy žádný důvod k šílenému tempu zdražování pohonných hmot jak u dodavatelů, tak i u čerpacích stanic. Skutečný důvod je jen a jen sprostá zlodějina vytřískat na krizi co nejvíc… Kdyby Bezina patřila nám a ne Polákům, dalo by se říct: „a dost!“, ale když nám doma už nepatří skoro nic, tak máme „po ptákách“.

  6. Češi jsou národ lenochů a všude musí jet autem.Nejhorší jsou mladí lidí,kteří i po malé obci jezdí autem za kamarády atd…Je to hrůza!Ceny pohonných hmot bych uvítal na 50 kč a už tak nechat trvale bez ohledu na válku nebo Covid.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB