Centrální banka indikuje další výrazný růst úrokových sazeb

Názor
Česká národní banka (ČNB) na dnešním zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 5,75 procenta. Pro zvýšení sazeb hlasovalo pět členů a dva byli nepřekvapivě opět pro stabilitu. Analytici i finanční trh jako jeden muž čekali zvýšení o 50 bazických bodů.
Česká národní banka na dnešním zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 5,75 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ovšem hlavní impuls přinesla teprve nová prognóza. Odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) byl pro letošek snížen ze tří procent na 0,8 procenta. Pro příští rok naopak odhad růstu mírně vzrostl na 3,6 procenta.

Odhad průměrné výše inflace pro letošek byl zvýšen na 13,1 procenta, přičemž vrcholit by měla na 15 procentech. Nicméně zpomalení inflace příští rok je poměrně rychlé na průměrných 4,1 procenta, což znamená, že by se inflace v roce 2023 přiblížila dvouprocentnímu cíli.

Ovšem toho je dosaženo při předpokladu zvýšení hlavní reposazby k osmi procentům! My jsme v naší prognóze počítali s tím, že ČNB nebude ochotna zvyšovat sazby dostatečně razantně, a inflace tudíž bude brzdit pomaleji.

PSALI JSME:
ČNB zvedá úrok více, než se čekalo

Bankovní rada si současně nechala vypracovat alternativní scénář, který nereaguje tak silně v krátkém období na inflaci. Hlavní reposazba  je tak v podstatě dle tohoto scénáře na svém vrcholu, ovšem za cenu pomalejšího zpomalování inflace.

Pakliže se tedy bude ekonomika vyvíjet dle prognózy, lze očekávat, že se bankovní rada bude o sazbách rozhodovat kdesi mezi dvěma prognózami, což je značně nepřehledná situace. Více by mohlo napovědět zveřejnění detailů prognózy. V tuto chvíli počítáme s tím, že úroková sazba ČNB ještě vzroste na příštím zasedání v červnu o 50–75 bazických bodů, tedy na 6,25- 6,50 procenta.

Jak dnešní zvýšení sazeb, tak především nová prognóza ve vztahu k dřívější komunikaci ČNB, která indikovala spíše „jemnější ladění“ vedly dnes k překvapení finančního trhu. Tržní úrokové sazby vzrostly. Koruna během zasedání posílila ke 24,50 EUR/CZK ale brzy své zisky zkorigovala na 24,60 EUR/CZK.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Holub z ČNB indikuje další růst sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.