Centrální banka se sazbami nepohnula. Inflace kvůli covidu zmírní samovolně

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním měnově-politickém zasedání ponechala klíčové úrokové sazby na stávající úrovni. Je to výsledek, který byl široce očekáván. Z více důvodů. 
Centrální banka se sazbami nepohnula. Inflace kvůli covidu zmírní samovolně. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zaprvé, inflace je sice stále nad úrovní tříprocentní horní meze tolerančního pásma cílování inflace, avšak v příštích měsících a v roce 2021 bude postupně zvolňovat samovolně, bez zásahu ČNB. Ke zvolnění inflace přispěje například i pokles cen elektřiny domácnostem, který dnes oznámil ČEZ, na nějž navážou další dodavatelé elektřiny. Zlevňovat budou i další dodavatelé jiných druhů energií, včetně zemního plynu.

Zejména v příštím roce pak bude inflace zvolňovat také z titulu navýšené základny meziročního srovnání. Vlivem koronavirové krize po letech výrazně zmírní také mzdový růst, což přibrzdí dynamiku jádrové inflace, jež je momentálně poblíž svého maxima za celé období od roku 2007.

Takže ČNB zatím rozhodně nemusí zvyšovat úrokové sazby, aby vytvářela tlak na snížení inflace, neboť ta se na horizontu měnové politiky, tj. v příštích dvanácti až osmnácti měsících, sníží samovolně.

PSALI JSME:
Koronavirus Čechům citelně srazí cenu elektřiny

Naopak, v případě závažného průběhu druhé vlny mohou zesílit dezinflační a deflační tlaky, na něž by ČNB musela reagovat snížením sazeb. To což je druhý zásadní důvod dnešního ponechání sazeb beze změny.

Kvůli možnému zesílení dezinflačních a deflačních tlaků z důvodu závažného průběhu druhé vlny je pro ČNB nyní příhodné, že může ponechat základní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 procenta, takže si uchová jistý manévrovací prostor pro případ závažných ekonomických dopadů druhé vlny.

V základním scénáři ale platí, že ČNB nebude se sazbami hýbat ani ve zbytku letošního roku, ani v roce příštím. Byť jde o scénář základní, je zatížen enormní mírou nejistoty.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banka úrokové sazby nezmění, ale bude reflektovat rizika

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruna se odtrhla od zbytku regionu

Zatímco polský zlotý a maďarský forint v průběhu úterního obchodování ztrácely, koruna se vydala opačným směrem a posílila na nejsilnější úrovně od srpna loňského roku (26,066 Kč/eur). Reagovala zejména na vyjádření …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru