Centrální banka zasadila další rány dostupnému bydlení

Názor
Centrální bankéři si opět zahrávají s dostupností bydlení. První zásadní ránu uštědřili zájemcům o vlastní bydlení už na začátku měsíce, kdy bankovní rada České národní banky (ČNB) razantně zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Šlo o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Takhle radikálně přitom nereagovala žádná jiná centrální banka ze zemí EU, ani Evropská centrální banka.
Podle Evžena Korce není žádný důvod, aby ČNB jakkoliv regulovala poskytování hypotečních úvěrů. Ilustrační foto: FAEI.cz

S dalším zásadním omezením přišli centrální bankéři jen o pár týdnů později, kdy opět zpřísnili podmínky pro získání hypotéky. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila na 80 procent z předchozích 90 procent.

Limit ukazatele DTI, tedy poměr mezi výší poskytnutého úvěru a čistým ročním příjmem žadatele, bude od dubna příštího roku 8,5. Poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem (ukazatel DSTI) bude od stejného měsíce 45 procent.

Obě rozhodnutí jsou velmi špatnou zprávou pro všechny zájemce o vlastní bydlení. První jim výrazně prodraží hypoteční financování, pokud na něj kvůli druhému zmiňovanému opatření vůbec dosáhnou.

PSALI JSME:
Centrální banka zpřísnila podmínky pro hypotéky

Centrální bankéři tak po několikaletých hrách s kurzem koruny pokračují v makroekonomických experimentech, které v konečném důsledku odskáčou hlavně normální lidé a firmy.

Není přitom žádný důvod, aby ČNB jakkoliv regulovala poskytování hypotečních úvěrů. Komerční banky mají vlastní přísná pravidla pro výběr klientů. To, že opravdu fungují, dokazuje mimo jiné to, že podíl úvěrů v selhání je u našich bank jeden z nejmenších ze zemí EU.

Centrální bankéři se tak zbytečně snaží regulovat něco, co dobře funguje. Jediné, čeho tím dosáhnou, je, že pošlapou sny mnoha rodin o vlastním bydlení a vženou je do náruče nájemního bydlení.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na konci roku budou sazby hypoték přes 3,5 %. ČNB pravděpodobně sazby ještě zvýší

Zavřít reklamu ×
  1. Větší vliv na dostupnost bydlení , výstavbu mají obce . ty určují zda se bude vubec stavět . Jenže obce jsou u nás jako královská rodina. Dostávají apanáž a musí ji utrácet . Ale proč by chtěli rozvíjet byty , když jsou s tím jen náklady a pak jim to stejně nepatří . Je zde velký strukturální problém.

  2. Já s tím souhlasím, ceny bytů jsou nadsazeny a v případe krize zbydou bankám jen oči pro pláč. Kdo to pak zaplatí?
    Daňoví poplatníci. To už tady i jinde ve světě bylo.

  3. Je to naopak!Zachrání tím mnoho lidí a rodin od splácení půl života nadhodnocené bydlení tvářící se jako vlastní bydlení

    • Přesně . Lepší bydlet v nájmu . Sice za stejnou cenu jak u hypotéky . A každý rok si nechat prodloužit smlouvu a nebo jít o dum dál.

  4. No me presvedcil tchan, ktery pravidelne kazdy rok investuje zisk firmy do nemovitosti – skupuje co se da. Proc? Protoze banka mu davala 0,25% . Potrebuje tolik nemovtosti, vubec, ani nahodou. Ale tlaci takhle ceny dal tim, ze vytvari poptavku. Tak nevim, zvyseni sazeb mi dava logiku, omezeni penez v obehu taky, protoze jak se zda, globalne se to utrhlo z retezu. Ted jen jak udelat, aby bezny obcan stredni tridy mel na bydleni pro svoji rodinu. Najem je blbost, v duchodu to nikdo nebude schopen platit, kdo to doporucuje, nevidi za humna, ale mysli je na dnesek,

  5. Je správné zvyšovat úrokové sazby, není dobře, aby byly peníze tak levné, že by to nahrávalo na celé čáře dlužníkům a střdatelům se úspory ztrácely z účtu. Myslím, že bydlení není dostupné proto, že byty developeři ihned prodávají spekulantům a není politická vůle zdanit tyto byty na investici. Řada bytů je prázdných právě kvůli těmto nenažraným šmelinářům, kteří do nemovitostí ukládají peníze, často nabyté podnikáním na hraně zákona nebo za ní.

  6. Jo a developerská zlodějna je pryč. Ještě by měli dát úroky někam 5% , aby se vyplatilo mít peníze na účtu, takto akorát každej vráží co má navíc do nemovitostí. Museli udělat DST, protože další zvětšení úroků by celá řáda lidí nezvládnula, tak úroky výše nyní spíše neporostou jen se to vrátilo tam kde to v 2018, by mě zajímalo kdo měl ten nápad to snížit v době covidu, lidi se akorát více dluží a roste inflace.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Inflace dál roste na 17,5 %

Inflace dál narůstá, i když pomalejším tempem než v předchozích měsících. Stále jsou ovšem před námi nové ceníky energetických a plynárenských společností, takže můžeme počítat s jejím dalším nárůstem.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB