Na konci roku budou sazby hypoték přes 3,5 %. ČNB pravděpodobně sazby ještě zvýší

Vzhledem k vývoji inflace nad cílem České národní banky (ČNB) bude i dle jejích prohlášení nucena nadále zvedat základní úrokové sazby. Momentálně se průměrná nabídková úroková sazba u hypotečních úvěrů pohybuje okolo tří procent.
Množina lidí, kteří si mohou dovolit, nebo dosáhnou na hypotéku, se rapidně zmenšuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Předpokládám, že do konce roku by se tato sazba dostala na hranici přesahující 3,5 procenta. V případě, že by inflace nadále zrychlovala k pěti procentům, sáhne ČNB pravděpodobně k rychlejšímu zvedání základních sazeb, což způsobí další tlak na růst hypotečních sazeb.

Objemy hypotečních úvěrů v poslední době klesají, i přesto dosahují historických rekordů. Je to dáno tím, že se prodlužuje doba na zpracování žádostí, která se u některých případů dostává až na tři měsíce. Objemy hypotečních úvěrů v září jsou dány především poptávkou z letních měsíců července a srpna.

Stejně tak dobíhají letní akce různých bank, takže stále lze najít nabídky s tříprocentní úrokovou sazbou a s úvěrováním do 90 procent hodnoty zástavy nemovitosti. Dolů úrokové sazby táhne také konkurenční boj bank.

Vliv na pokles poptávky po hypotečních úvěrech též působí již vysoká saturace bonitních klientů, kteří již hypotéku mají. Generace, která pracuje a zakládá rodiny, je již vysoce proúvěrovaná, a množina lidí, kteří si mohou dovolit, nebo dosáhnou na hypotéku, se rapidně zmenšuje.

Bude zajímavé sledovat, jak se bude situace vyvíjet v horizontu tří až pěti let, kdy budou končit fixace na hypotéky uzavřené v období zvýšené cenové hladiny nemovitostí. S růstem úrokové sazby a koncem fixačního období nastanou „dlužníkům“ krušnější časy.

Lépe na tom bude ten, který v tomto roce sáhl po desetileté fixaci.

Autor je ředitel pro strategii realitního portálu Videobydlení
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB