Centrální bankéři diskutovali především o inflaci

Názor
Česká národní banka (ČNB) ponechala minulý týden úrokové sazby beze změny. Repo sazba tak zůstala na 0,25 %, když pro toto rozhodnutí hlasovali všichni členové bankovní rady. V průběhu měnově politického zasedání centrální bankéři diskutovali především vývoj inflace.
Centrální bankéři diskutovali především o inflaci. Foto: ČNB

Nová prognóza centrální banky totiž očekává, že růst spotřebitelských cen bude i nadále vysoký a do konce letošního roku setrvá nad třemi procenty. Podle většiny členů bankovní rady je současná inflace významně ovlivněna snahou prodejců kompenzovat si vyšší náklady, které jim vznikly z důvodu vládních opatření proti šíření koronaviru.

Tento efekt je však podle bankovní rady pouze dočasný a inflace by se měla z důvodu slabé poptávky začít navracet k dvouprocentnímu cíli, jde jen o to, jak rychle. Marek Mora a Tomáš Holub uvedli, že návrat inflace k cíli by mohl být rychlejší, než ukazuje prognóza.

Protiinflačním rizikem nové prognózy ČNB je i silnější kurz koruny. Ta očekává postupné posilování české koruny k 26,2 CZK/EUR na konci roku 2021. Kolem této úrovně se však koruna obchoduje již nyní.

Svižnou inflaci podle centrálních bankéřů podporuje také štědrá politika vlády, která prozatím brání výraznějšímu nárůstu nezaměstnanosti, a tedy i výraznému poklesu poptávky spotřebitelů.

PSALI JSME:
Centrální bankéři úrokové sazby opět neměnili

Jakmile však dojde k ukončení této podpory, poptávka se pravděpodobně dále sníží a prodejci mohou začít o zákazníky bojovat, třeba i prostřednictvím nižších cen.

Rizikem dalšího vývoje ekonomik je i obnovené šíření koronaviru. To by mohlo vést k potřebě dalšího uvolnění měnové politiky, což na jednání zmínil i člen bankovní rady Holub. V tomto případě by však již ČNB musela pravděpodobně použít nekonvenčních nástrojů, jelikož úrokové sazby jsou už poblíž nulové hodnoty. Podle nás by centrální banka v tomto případě využila již odzkoušený kurzový závazek, který používala v letech 2013 až 2017.

My si myslíme, že úrokové sazby zůstanou na současné úrovni až do konce příštího roku. Hlavním důvodem bude především stále vysoká nejistota ohledně dalšího hospodářského vývoje. Současná vysoká inflace rozhodně nebude pro ČNB impulzem pro zvyšování úrokových sazeb, ta by totiž podle nás měla začít s narůstající nezaměstnaností brzdit. Je zde naopak stále riziko, že centrální banka bude potřebovat měnovou politiku uvolnit ještě více.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kurzový závazek jako nejpravděpodobnější nástroj dalšího uvolnění

Zavřít reklamu ×
  1. Na fotce jsou zločinci pěkně pohromadě!Každý by zasloužil 20 let do basy za okrádání našich občanů.Velké firmy z Německa a podobně asi umí dobře uplácet členy ČNB,když drží kurz koruny proti euru a dolaru na nesmyslné hodnotě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.