Kurzový závazek jako nejpravděpodobnější nástroj dalšího uvolnění

Názor
Ze záznamu z posledního jednání České národní banky (ČNB), kdy byly opět sníženy úrokové sazby, vyplývá, že bankovní rada vidí bezprecedentní rizika spojená s délkou současné pandemie a možným oživením tuzemské ekonomiky.
ČNB v nejbližší době pravděpodobně dospěje ještě k poslednímu snížení úrokových sazeb na nulovou hranici. Foto: Depositphotos.com

Panovala shoda, že může docházet k významným strukturálním změnám ekonomického prostředí i celé společnosti. Bankovní rada se také shodovala na tom, že kurz koruny výrazně oslabil kvůli zhoršenému sentimentu. Zároveň ale někteří členové pozorují zklidnění finančních trhů, které ale může být křehké. Oldřich Dědek také připomněl, že ČNB disponuje vysokými devizovými rezervami, které může centrální banka použít pro eliminaci neopodstatněných výkyvů koruny.

V rámci bankovní rady panovala také shoda na dalším vývoji inflace, která by vlivem současné krize měla zpomalovat. Ve směru nižší inflace Tomáš Holub zmínil rovněž riziko silnějšího kurzu koruny, který by v případě lepšího epidemiologického vývoje mohl zpevnit, na rozdíl od očekávání základního scénáře prognózy. Rizikem pro prognózu ČNB jsou i ceny potravin, které v poslední době rychle rostou.

Většina bankovní rady se shodovala, že je nutné snížit sazby nad rámec současné prognózy centrální banky a to i s ohledem na rizika pesimističtějších scénářů. Podle viceguvernéra Marka Mory může razantnější snížení sazeb oddálit zavedení nekonvenčních nástrojů. Agresivnější uvolnění měnových podmínek by také mělo pomoci jejich dřívějšímu návratu k normálu. Tomáš Holub ale také zdůrazňoval, že alternativní scénáře jsou spojeny s výrazným uvolněním kurzové a úrokové složky měnových podmínek s cílem zabránit deflaci.

PSALI JSME:
ČNB razantně snížila základní úrok, ale nechává si otevřená dvířka pro případ druhé vlny nákazy

S guvernérem Rusnokem se tak shodovali na tom, že by ČNB měla v takovém případě použít nástroje, které jsou rychlé a v praxi realizovatelné. To by naznačovalo příklon k použití kurzového závazku v případě potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek. Pro snížení o 50 bazických bodů hlasoval Tomáš Nidetzký a Aleš Michl. Zbytek bankovní rady hlasoval pro snížení 75 bazických bodů.

Očekáváme, že ČNB dospěje v nejbližší době ještě k poslednímu snížení úrokových sazeb na nulovou hranici, což ještě umocní současnou diskuzi v rámci bankovní rady o možném použití nekonvenčních nástrojů. Jejich zavedení ale předpokládáme pouze v případě, že se tuzemská ekonomika nedočká oživení v druhé polovině roku a globální ekonomiku zasáhne druhá vlna pandemie, která by vyžadovala další uvolnění měnových podmínek.

Podle našeho názoru se jako první možnost nabízí opětovné zavedení kurzového závazku a umělé oslabení koruny, které by podpořilo domácí ekonomiku a inflaci skrze vyšší dovozní ceny. Na druhou stranu vidíme limitovanou účinnost negativních sazeb a kvantitativního uvolňován, resp. nákupů státních dluhopisů v lokálních podmínkách.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB chce stabilizovat trhy skrze stabilitu institucí

Zavřít reklamu ×
  1. Moc se jim do těch devizových rezerv nechce. Zřejmě jsou půjčeny za dobrý úrok a představenstvo ČNB si z toho zajištuje svůj důchodový pilíř.Takových 10 let do tepláků by jim patřilo!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru