Ceny energií dopadají na všechny

Analýza
Řada domácností a firem musí v současnosti čelit extrémnímu nárůstu cen elektřiny a pohonných hmot. Na nárůstu ceny elektřiny se jasně projevuje zdražování plynu a nejistoty spojené s jeho budoucími dodávkami.
Mezinárodní měnový fond kvůli negativním hospodářským důsledkům války na Ukrajině zhoršil odhad letošního růstu světové ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dále do růstu ceny vstupují i povolenky a nemalá část jde za vyšší cenou černého uhlí. U odběru plynu se některým zákazníkům oproti částkám předcházejícím podzimnímu zdražení zvýšily zálohy i o 150 procent.

Cena evropské ropy Brent se sice pohybuje na nižších úrovních oproti začátku března, kdy vystoupala až k hodnotám přesahujícím 130 dolarů za barel, nicméně je stále v blízkosti 108 dolarů. Před rokem se přitom ropa obchodovala za hodnotu 66 dolarů za barel. Otázkou pro spotřebitele i investory nadále zůstává nejistota, jak se daná komodita bude celosvětově vyvíjet v následujícím období.

Hospodářská komora realizovala průzkum mezi svými členy ohledně odhadovaných dopadů dynamicky se měnících cen. U energií včetně pohonných hmot polovina podnikatelů dále vyhlíží meziroční nárůst cen vstupů výše než o 50 procent. Teprve uvidíme, jak citelně naše peněženky tento náklad zasáhne. Bude záležet i na přístupu firem, jestli částečně přenesou vyšší ceny vstupů i na svá bedra formou snížení ziskové marže.

PSALI JSME:
Podnikatelé vyzvali českou vládu k zastropování cen energií

Jaké faktory budou ovlivňovat cenu ropy?

Na jednu stranu zde máme krátkodobě cenově prorůstové faktory. Mezi ně můžeme zahrnout například fakt, že zásoby ropy v USA minulý týden prudce klesly. Snížily se o osm milionů barelů v kontrastu s původním očekávaným zvýšením o 2,5 milionu barelů.

Šlo o kombinaci příčin nárůstu exportu na více než dvouleté maximum (především kvůli Evropě, pozn. aut.) spolu s nijak vysokou produkcí, která se blížila úrovním před pandemií. Současně musíme vzít v úvahu, že zvýšený vývoz americké ropy byl kompenzován částečným rozpuštěním amerických strategických rezerv v objemu 4,7 milionu barelů.

Jednoznačně proti zdražování ropy ve střednědobém horizontu zase může hovořit ochladnutí globální ekonomiky. Mezinárodní měnový fond kvůli negativním hospodářským důsledkům války na Ukrajině zhoršil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,6 procenta z dříve předpokládaných 4,4 procenta.

PSALI JSME:
Invaze a šíření covidu v Číně zasáhnou globální obchod, Česko nevyjímaje

V globálním měřítku dále uvidíme, jak budou skutečně odpojeny ruské dodávky energetických komodit od světové poptávky. Spojené státy minulý měsíc zavedly zákaz dovozu ruské ropy a rafinovaných produktů počínající od 22. dubna. Velké světové obchodní domy pak plánují snížit nákupy ropy a paliva od ropných společností kontrolovaných ruským státem již 15. května.

Kancléř největší evropské ekonomiky Německa, Olaf Scholz, se pak nechal slyšet, že by jeho země mohla ukončit dovoz ruské ropy do konce roku. Německo již snížilo dovoz této komodity, přičemž ruská ropa nyní tvoří 25 procent německého dovozu, začátkem roku ale podíl dosahoval 35 procent.

Ruská reakce na sebe nenechala dlouho čekat, když v ní Moskva pohrozila přesměrováním svého energetického exportu ze Západu do spřátelených zemí. Mezi nimi bychom jako nejvýznamnější obchodní partnery našli Čínu a Indii, které prozatím odmítly nějak výrazně odsoudit kroky Ruska a nadále nakupují ruskou ropu. Indie dokonce představuje třetího největšího dovozce ropy na světě.

PSALI JSME:
Obejdeme se bez ruského plynu? Jaké jsou jeho vhodné alternativy

Od ruské invaze z 24. února si už zarezervovala nejméně 16 milionů barelů ruské ropy, což je objem odpovídající jejímu nákupu za celý rok 2021. Čína je pro změnu ve světovém měřítku největším dovozcem ruské ropy. Loni nakupovala v průměru 1,59 milionu barelů denně, což odpovídá 15,5 procenta ruského podílu na jejím celkovém dovozu.

Odhady cen jednotlivých institucí

Mezinárodní agentura pro energii dodává, že dopad západních sankcí a averze odběratelů vůči ruské ropě se plně projeví teprve od května. Výraznému deficitu by však podle ní měl zabránit pokles poptávky v souvislosti s pandemickou situací v Číně, zvyšování produkce skupiny OPEC+ a právě bezprecedentní čerpání nouzových zásob Spojenými státy a jejich spojenci.

Bank of America predikuje vývoj cen ropy u 110 dolarů za barel, pouze u extrémně negativního scénáře ve spojení s válkou bychom se mohli podívat na ceny výše nad 130 dolarů za barel. J. P. Morgan staví svůj základní vývojový scénáře velice podobně, když vyhlíží u evropské ropy Brent cenu 110 dolarů za barel v druhém čtvrtletí 2022 a 100 dolarů za barel ve třetím čtvrtletí.

Autor je hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Více než sankce škodí Rusku levná ropa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.