Ceny energií? Otazníky nad rokem 2024 visí zejména nad domácnostmi

Ačkoliv jsou ceny energií stále palčivou otázkou, vzhledem k zastropování domácnosti vědí, na čem je. Velký náraz pro domácnosti může přijít v příští topné sezoně. Cenový strop je aktuálně stanoven jen na letošní rok, dál se s ním zatím nepočítá.
Velký náraz pro domácnosti může přijít v příští topné sezoně. Cenový strop je aktuálně stanoven jen na letošní rok, dál se s ním zatím nepočítá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Samozřejmě nikde není psáno, že nebude prodloužen o další rok, ve finále nicméně jde o výrazný zásah do státního rozpočtu. Vláda jen u domácností počítá s nákladem 150 miliard korun ročně, podle našich odhadů se však ve finále jen za rok 2023 půjde o dvojnásobek, tedy celkem 300 miliard korun.

Hrozba skokového nárůstu nákladů pro domácnosti je tu zejména z důvodu, který se týká nakupování energií. Dodavatelé je nakupují s velkým předstihem, ceníky na příští rok pro domácnosti tak stále částečně zohledňují stav v letech 2020 a 2021, kdy byly energie levné.

V roce 2024 však už budou vycházet ze situace z loňska, kdy došlo k enormnímu zdražení. Domácnosti tak může čekat výrazně větší cenový šok, než jaký musely řešit v uplynulých měsících. Pokud by se zastropování prodloužilo o další rok, problém by to pouze odsunulo, ale nevyřešilo.

K alespoň částečnému návratů do dřívějších kolejí je však potřeba, aby se trhy uklidnily na dva roky. Až v takovém případě je možné, že se tento stav promítne i do ceníků pro domácnosti. Vzhledem k otazníkům spojeným i například s nejistotou ohledně plnění zásobníků na příští rok však zatím nic nenasvědčuje tomu, že by k uklidnění mělo dojít.

Autor je jednatel společnosti MJEnergie
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Mirek Dzban

  V první řadě by měly platit ceny které jsou při sjednání dodávek energii platné podepsaný oběma stranami smlouvy při sjednání odběratel dodavatel. A ne za jednostrane dodavatel zvyšuje cenu bez podpisu a souhlasu odběratele
  Toto odporuje Dobrym mravů a mělo by být označeno za neplatné vždy musí být smlouva poodepsana oběma stranami

 2. Petr

  Příští zima bude katastrofa. Žádné zastropování a ceny stále vysoké. Dodavatelé mají nakoupeno(dle vlastních slov) ty úplně nejdražší energie z léta 2022 a jejich vyprodání bude trvat pokud možno co nejdelší dobu 🙂

 3. Luboš

  Dodavatelé je nakupují s velkým předstihem. Ale zdražují ihned a tím okrádají spotřebitele, vláda tuto zlodějinu toleruje.

 4. cechal

  Co zase píše za žvásty redaktor že nákladem je 150 miliard korun ročně ale nepíše že se jim skoro polovina vrací v DPH jednak cenou plynu a distribucí ,kdyby stát nenutil dodavatelé zásobníku nakoupit velmi drahý plyn a ještě se tomu chlubily že mají zásobníky plné z 80% ale za jakou cenu a budou ještě dlouho plné kdo si může dovolit zaplatit za 1m3 plynu téměř 40 Kč pouze nějací státní filovy zazobanci , dále kdyby nepoužívaly výhodnou pro stát burzu elektřiny v Německu mohly jsme levně topit elektřinou na této burze vydělává zase stát nejméně 80milard o tom redaktor nemluví jde o dobře zaplaceného žvanila fialovou vládou

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB