Ceny energií porostou zhruba desetinásobně rychleji, než příjmy domácností

Analýza
Pro politiky i úředníky je současný růst cen energií studenou sprchou. Budíčkem. A nejen v ČR. Celoevropsky se ukazuje, že nejsme absolutně připraveni na to provozovat naši ekonomiku a domácnosti s citelně menším zastoupením fosilních zdrojů energie. Nejsme zkrátka se zelenými zdroji tak daleko, abychom se mohli na ně více spolehnout.
Výrazně navýšené mohou ceny energií zůstat i po celý příští rok a částečně i v roce 2023. Ale ani po tom se situace nemusí nijak zásadně zlepšit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledkem překotného odvracení se od neobnovitelných zdrojů, včetně jádra, je právě současná situace. Za dramatickým růstem cen elektřiny či plynu stojí jistě i jiné příčiny, nicméně pokud bychom v uplynulém desetiletí postupovali s odklonem od uhelné, a zejména jaderné energetiky celoevropsky uvážlivěji, dnes bychom situaci zvládali mnohem lépe.

S daleko slabším neblahým dopadem na peněženky zejména těch sociálně nejzranitelnějších. Je to výstraha. Pokud se nepoučíme, přijdou další, a závažnější energetické, a potažmo sociální krize a otřesy. I z důvodu drahých energií bude letos ekonomický růst ČR výrazně pomalejší, než se čekalo, jen zhruba dvouprocentní. A v příštím roce zrychlí jen do pásma tří až čtyř procent.

Ceny energií rostou některým domácnostem velmi výrazně už letos, jiným ale porostou spíše až od příštího roku. Proto je třeba brát v potaz oba ty roky. Letos i příští rok by mzdy měly růst nominálně pětiprocentním tempem. V příštím roce podle České národní banky poroste inflace tempem 5,6 procenta a podle ministerstva financí pak tempem dokonce zhruba šestiprocentním.

PSALI JSME:
Inflace pokoří šest procent. Centrální banka brzy zvýší úrokové sazby nad tři procenta

To znamená, že i přes pětiprocentní růst mezd lidé reálně zchudnou. Kupní síla jejich výdělků se totiž i přes jejich nárůst sníží. Nárůst výdělků nebude totiž stačit na to, aby pokryl inflaci. Stěžejním způsobem budou inflaci pohánět právě rapidně rostoucí ceny energií.

Třeba ČEZ zdraží svým odběratelům cenu elektřiny o zhruba třetinu a ceny plynu o zhruba dvě třetiny. Ceny energií tedy porostou průměrně zhruba desetinásobně rychleji než příjmy domácností. Klíčovým zdrojem současné inflace v ČR je prostě příliš překotný odklon EU do uhelné, a zejména jaderné energetiky.

V důsledku Green Dealu EU jsou v Česku ohroženy energetickou chudobou zhruba čtyři miliony lidí. Tito lidé jsou ohroženi i v důsledku již léta trvajícího celoevropského odvracení se od uhelné a jaderné energetiky, které není kompenzováno dostatečným rozvojem energetiky zelené. Pokud jde o čtyři miliony lidí, je jasné, že fatálně budou drahými energiemi zasaženy i domácnosti ze středních vrstev.

PSALI JSME:
Energetickou chudobou trpí zvláště důchodci. Dostatečně si zatopit ve svém bytě nemůže na 300 tisíc lidí. Nemají na to peníze

Ty také budou navíc muset ze svých daní platit energie chudým domácnostem, a to skrze „vládní pomoc sociálně zranitelným“. Vláda totiž sama žádné peníze nevydělává. Vše, co má, jsou daně a dluh, přičemž dluh jsou jen budoucí daně. Neblahý dopad na střední vrstvy se však teprve dostaví, nebude záležitostí už této topné sezony.

Po Novém roce se situace částečně uklidní. A zejména s příchodem jara. Výrazně navýšené však mohou ceny energií zůstat i po celý rok 2022 a částečně i v roce 2023. Ale ani po tom se situace nemusí nijak zásadně zlepšit. Právě proto, že energie místo dopadu pandemie budou v ještě vyšší míře než dnes zdražovat opatření prosazovaná v rámci zelené agendy EU, tedy v rámci Green Dealu.

Vláda už částečně přišla s opatřeními. Jde třeba o zastropování záloh pro platby dodavatelům poslední instance, odpuštění DPH na energie nebo poplatku za obnovitelné zdroje. Daň a poplatky by ale v příštím roce neměly být odpouštěny již plošně jako ještě letos, ale cíleně.

PSALI JSME:
Vláda pomůže domácnostem v ČR s úhradou plynu či elektřiny

Cíleně by měly pomáhat sociálně zranitelným, nikoli plošně všem. Stejně tak výnos z prodeje povolenek by měl být částečně rozdělený mezi sociálně zranitelné.

Zároveň si ale musí střední vrstvy a bohatí být vědomi toho, že to není žádná pomoc politiků, ale prostě přesun bohatství od středních vrstev a od bohatých k chudším. Střední vrstvy a bohatí zaplatí za zboží či služby vyšší cenu, právě i proto, že v ceně zaplatí emisní povolenku, přičemž část z takto navýšené ceny poputuje skrze vládu jako příspěvek na energie chudým.

V dlouhodobém horizontu je proto třeba zejména revidovat Green Deal tak, aby nebyl tak překotný, aby vyhovoval specifikům české ekonomiky, jež je tradičně silně průmyslově orientovaná. Také je třeba prosadit na úrovni EU jadernou energii jako bezemisní zdroj a začít rychle stavět nové jaderné bloky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Zavřít reklamu ×
 1. Teď když máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela!
  Ať těm, kteří za nás mřeli,
  žádný hanbu nedělá.

  Ref.: Vyhrňme si rukávy, když se kola zastaví, hej rup! Hola hej! Hej rup!
  Hola hej! Do práce se dej!
  Hubu utře, kdo se válí,
  republika práce je;
  tomu čest, kdo nezahálí,
  ten je její naděje.

  Ref.:Vyhrňme si rukávy, když se kola zastaví, hej rup! Hola hej! Hej rup!
  Hola hej! Do práce se dej!
  Makat není otročina,
  která spadla na tebe.
  Dneska, chlapci, to je jiná –
  dnes děláme pro sebe!

  Ref.:Vyhrňme si rukávy, když se kola zastaví, hej rup! Hola hej! Hej rup!
  Hola hej! Do práce se dej!

 2. Co to mele. Drahotu způsobují emisní povolenky a hlavně prodej přes burzu. Výrobní cena je 10haléřů za kW a tady někdo píše takové hlouposti. Zeman měl pravdu, novináři jsou opravdu žumpa.

 3. Domnívám se že v téhle republice ,kdyby byla atom elekrárna v každé vesnici ,elektřina bude nejdražší v celé EU.

 4. Tak rychle kupujte elektrické Tesly do každé rodiny aby byla spořeba elektřiny zas vyšší a 1 kwh stála aspoň 20 kč. Evropa je prostě díky nesvéprávnému vedení z Bruselu prostě v (_!_)

 5. Havlíček taky rychle podle EU mustru spěchal utlumit těžbu uhlí , už zde je vidět , že i Babišova vláda je eurohujerská. A ty ostatní kauzy ricin , Vrbětice , sputnik to potvrzuje dostatečně. Vlastního rozumunemaje.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil

Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v pátek stát do konce letošního června hospodařil s deficitem ve výši 183 miliard korun. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 82,1 miliardy korun, což odráží zejména …

Firmy i domácnosti zvedají vklady v bankách

Po březnových a dubnových číslech, která byla hodně poznamenána uzavřením Sberbank a jejím následným vyřazením z bankovní statistiky sestavované Českou národní bankou (ČNB) ke konci dubna, přinesl květen již jen …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB