Energetickou chudobou trpí zvláště důchodci. Dostatečně si zatopit ve svém bytě nemůže na 300 tisíc lidí. Nemají na to peníze

Názor
Statisíce obyvatel Česka se letos modlí za to, aby neudeřily třeskuté mrazy. Ve svém příbytku si totiž nemohou dostatečně zatopit, a udržet tak svůj domov uspokojivě vyhřátý. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat. V Česku jde o 298 tisíc takto postižených lidí. To tedy znamená, že celá jedna „Ostrava“ si nemůže adekvátně zatopit. Počet obyvatel Ostravy se totiž blíží právě cifře 300 tisíc. 
Takzvanou energetickou chudobou, což je právě i nemožnost si svůj byt či dům uspokojivě vytopit z důvodu nedostatku peněz, trpí v Česku zejména starší lidé. Foto: Anna Šolcová

Za posledních patnáct let je však patrné zřetelné zlepšení situace s vytápěním bytů a domů v ČR. V roce 2005 si totiž pořádně nemohlo zatopit hned 948 500 obyvatel ČR. V procentuálním vyjádření to znamená, že si tehdy, v roce 2005, nemohlo adekvátně zatopit 9,3 procenta lidí žijících v ČR, zatímco v roce 2019 – dle zmíněných nejnovějších dat Eurostatu – to byla už jen 2,8 procenta.

Takzvanou energetickou chudobou, což je právě i nemožnost si svůj byt či dům uspokojivě vytopit z důvodu nedostatku peněz, trpí v Česku zejména starší lidé. To je zvláště varovné v době pandemické situace, jakou zrovna procházíme. Prochlazení organizmu z důvodu nedostatečného vytápění totiž oslabuje jeho imunitu, takže již tak nadmíru ohrožení starší lidé jsou k nákaze onemocněním covid-19 ještě náchylnější.

PSALI JSME:
Třetinu výdajů důchodců představují náklady na bydlení a energie

Nedostatek financí však není jediným důvodem neuspokojivého vytápění. Roli hraje také nedostatečné zateplení budov, slabá izolace, zastaralost zdrojů vytápění, ale také špatné návyky při vytápění a větrání nebo používání energeticky neefektivních spotřebičů.

V souhrnu se situace se zateplením a izolací budov díky příslušným rekonstrukcím a výstavbě nových nemovitostí v posledních patnácti letech v ČR zlepšila, stejně jako lidé postupně modernizují vybavení svých domácností. To jsou klíčové důvody, proč v ČR klesá podíl lidí žijících bez adekvátního vytápění.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Energetická chudoba ohrožuje pětinu českých domácností

Zavřít reklamu ×
 1. a kdo za to může? nenažraný stát a jeho politika ročně mě energie vyjdou na 70 tisíc a to šetříme kde se dá.

 2. Opět a zase typická,novinářská lež !!! Neznám NIKOHO,kdo by trpěl „energetickou“ nouzí Novinářský prolhanec pro pár mizerných korun vám napíše,že našel zmrzlého dědečka na větvi topolu !!

 3. Při instalaci plynového topení v roce 1993 stál plyn 1.75 kč za kubík. Dnes je 20 kč. Stále topím plynem a vytápím max. na 18 stupňů……

  • Hm, předávací stanice transitního plynovodu byla vystavěna až v roce 1994. Takže vy jste vy filuto topil svítiplyne, který je mnohem lehčí, a na objemovou jednotku má asi 25 procentní výhřevnost. Etcetra, blahoslavení chudí duchem 🙂

   • Příbuzná topí plynem ve městě od roku 1985 kam utekla od nás z vesnice kvůli topení. Nechtělo se jí topit uhlím tak šla bydlet do vily ve městě.Tady na vesnici nám zavedli plyn na podzim 1993,vím to přesně,před 3 měsíci jsem měnil kotel za nový kondenzační…..

 4. Netopí, protože šetří na stáří. V televizi: okradli dědečka – “ a dědo kde jste měl ty peníze ?“ “ Tady v kredenci v tom velkým hrnku. “ “ A kolik to bylo. 150000,- “ . “ A na co jste je měl ?“ “ No na stáří. “ “ A kolik let Vám je ?“ “ No v prosinci jsem měl 88. „

 5. No ano . 80% domu je morálně i technicky nevyhovujících.
  Kamenné domy , neexistující izolace. To teprve bude cvrkot až zdraží uhlí díky emisním povolenkám a dřevo bude vymláceno a odvezeno.

 6. Doplnil bych následující……ve svém, v privatizaci za zlomek tržní ceny ukradeném, nadměrně velké příbytku……

 7. o a to tady ještě nedávno vyřvávali někteří závistivci že by důchodci neměli brát těch 5000 korun že jsou moc rozežraný

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Euro těsně pod paritou

Evropské akciové trhy byly v úterý výrazně v zeleném, což zvedlo náladu i společné evropské měně. Ta se dostala těsně pod paritu na úroveň 0,99 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 1,25 procenta silnější.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB