Ceny letenek letí vzhůru, v průměru zdražily už o pětinu

Hlad lidí po cestování letadlem, který propukl po uvolnění proticovidových opatření, neustává ani v závěru roku. Z dat společnosti Student Agency, které má redakce FAEI.cz k dispozici, vyplývá, že prodej letenek na letošní podzim a zimu stoupl meziročně o 40 procent. Turisty neodrazuje ani vyšší ceny letenek, které v závislosti na cílové zemi stouply v průměru o 20 procent.
Turisté se po koronavirových uzávěrách opět vracejí k letecké turistice. Ilustrační foto: Letiště Praha

Společnost Student Agency, která je největší prodejcem letenek na českém a slovenském trhu, uvedla, že více zdražily cesty na delší vzdálenosti než krátké evropské lety. Jestliže u evropských destinací cena letenek v průměru stoupla o 12 až 15 procent, v případě exotických zemí nebo Spojených států to je o 20 až 22 procent.

Například Barcelona, která patřila mezi nejvyhledávanější cílová města letošní letní sezony, v průměru zdražila o 15 procent, Malaga o 16 procent, letenky na řecký ostrov Kréta s příletem na letiště Heraklion jsou dražší o desetinu.

Letenky na Bali či Mauricius ale zdražily o více než dvacet procent, cesta do New Yorku v průměru o pětinu. Letecké společnosti však stále přicházejí s různými akcemi a slevami, díky nimž si zákazníci mohou pořídit letenku za výhodnější a zajímavější ceny.

Obava z budoucnosti

Oproti období před koronavirovou pandemií je ovšem patrný významný posun ve spotřebitelském chování. Lidé totiž nenakupují letenky dlouho dopředu.

„Z celkového objemu prodaných letenek tvoří až osmdesát procent letenky s odletem na podzim a zimu, zbylých dvacet procent jsou odlety s pozdějšími termíny na jaře a dále. I zde můžeme vidět, že cestující ještě stále nenakupují letenky v takovém předstihu jako před pandemií, kdy se letenky kupovaly více jak půl roku předem,“ poznamenala Martina Hrnčířová, ředitelka prodeje Student Agency Travel.

Z chování lidí při nákupu letenek je tak stále patrná obava z budoucnosti. Přesto stále platí totéž pravidlo, jako před pandemií: Čím blíže odletu, tím je letenka dražší. Nejvýhodněji lze letenku koupit tři a více měsíců před odletem. Riziko, že turista nebude moct vycestovat například ze zdravotních důvodů, je možné ochránit pojištěním storna až s nulovou spoluúčastí.

Omán, Mauricius či Bangkok

Podle údajů Student Agency patří aktuálně k vyhledávaným destinacím pro zimní dovolenou v exotice Omán, který je od října 2022 dostupný přímým letem z Prahy do Muscatu s cenou za zpáteční letenku už od zhruba deseti tisíc korun.

Zájem je rovněž o Mauricius, cena zpáteční letenky z Prahy na tento ostrov začíná na 17 tisících korun. Za letenku do Bangkoku zaplatí cestovatel už něco přes devět tisíc korun. Ještě levnější je Dubaj s cenou už od zhruba 3,7 tisíce korun.

„Z evropských destinací, kde strávit prodloužený víkend nebo dovolenou, doporučujeme Paříž, Malagu, Madrid, Amsterdam, Londýn, Řím. Tyto destinace se v současnosti těší velké oblibě našich klientů a je o ně stále zájem. Je to zajímavý tip, kde strávit letošní Silvestr,” konstatovala Hrnčířová.

Netradiční exotické oslavy konce roku je podle ní možné strávit například na Zanzibaru, Maledivách, v Hanoji, San José, Mexiku nebo v americkém Miami. Zájem je ale tradičně také o Thajsko nebo o Srí Lanku.

Miliony cestujících

Silné oživení cestovního ruchu a s ním související letecké dopravy potvrzují rovněž statistiky jednotlivých letišť, s nimiž se redakce FAEI.cz seznámila. Letiště Václava Havla v Praze od letošního června do konce října odbavilo celkem 9,2 milionu cestujících. V letošní hlavní turistické sezoně pak šest milionů. „Pražské letiště tedy v letošním roce bylo již na šestašedesáti procentech roku 2019,” řekl Michal Procházka, mluvčí pražského letiště.

K předcovidovým výsledkům se pak ještě více přiblížilo Letiště Leoše Janáčka v Ostravě. To v turistické sezoně v roce 2019 odbavilo 287 tisíc cestujících, letos 249 tisíc. „Ostravské letiště letos dosáhlo dokonce 87 procent provozu oproti poslednímu předcovidovému roku 2019,“ informovala Kateřina Pustějovská, tisková mluvčí ostravského letiště.

Brněnské letiště za celý rok 2019, který byl rekordním, odbavilo 544 tisíc cestujících, z nichž 376 tisíc využilo sezónní lety. Od začátku letošního roku do října pak letištěm prošlo 452 tisíc cestujících a na sezónní lety jich připadlo 372 tisíc.

„Dalo by se říct, že tuřanské letiště může slavit návrat k časům před příchodem pandemie koronaviru a předpokládáme, že do konce roku překročíme číslo 460 tisíc odbavených pasažérů. Je tedy vidět, že po dvou, virem tlumených letech, mají lidé obrovskou chuť cestovat,“ uvedla mediální zástupkyně Lucie Mareš Heřmanská.

Nárůst pojistných škod

Vysoký zájem o cestování v letošním roce potvrzují i data ERV Evropské pojišťovny, která je na českém trhu lídrem v oblasti cestovního pojištění. Jen v letní sezóně vzrostl celkový počet škod ve srovnání s posledním předcovidovým rokem 2019 o více než 70 procent.

Nejvíce škod přitom klienti nahlásili už v červnu. „Důvodem je i skutečnost, že v červnu jelo do zahraničí více starších lidí, jejichž zranění a léčení bývají náročnější. Dalším důvodem bylo větší zastoupení zájezdů do exotických zemí,“ sdělil Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB