Ceny nemovitosti mohou spadnout až o 25 procent, signalizuje ČNB

Názor
Česká národní banka (ČNB) včera dále uvolnila podmínky pro poskytování hypoték, resp. uvolnila svá doporučení jednotlivým komerčním bankám. Potvrdila, že banky mohou klientům půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitosti, zatímco před úderem koronaviru to bylo jen 80 procent. Zároveň zcela zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu.
ČNB považuje nemovitosti v ČR za ještě více nadhodnocené než doposud. Ilustrační foto: FAEI.cz

Hypotečnímu a nemovitostnímu trhu v ČR tento krok ČNB poskytne pozitivní impuls. Tento pozitivní impuls dále podpoří i to, že ČNB rozhodla snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy, a to na 0,5 procenta. Snížená sazba bude platit od 1. července.

Centrální banka uvolňuje regulace, aby rozvázala ruce jednotlivým komerčním bankám, které kvůli koronakrizi čelí nečekaným výzvám a je významně ohrožena jejich letošní ziskovost. A ČNB tak činí také proto, že koronakrize samotná představuje faktor, který tlumí a bude tlumit realitní i nemovitostní trh. Proto už není třeba, aby jej ještě navíc v dosavadní míře svými regulacemi tlumila právě sama centrální banka.

PSALI JSME:
České banky jsou na krizi dobře připraveny

Zároveň však ČNB považuje nemovitosti v ČR za ještě více nadhodnocené než doposud. Ke konci roku 2019 toto nadhodnocení podle ní činilo až 25 procent, zatímco v polovině loňska jej ještě vyčíslovala nejvýše na 20 procent.

Centrální banka tak svými kroky v souhrnu signalizuje, že v příštích čtvrtletích mohou ceny nemovitostní poklesnout až právě o čtvrtinu. Takový propad cen by se dal označit už takřka za splasknutí bubliny. O splasknutí bubliny – a nikoli jen o korekci – se obvykle hovoří při propadu třicetiprocentním a hlubším.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České nemovitosti jsou nadhodnocené ještě více než loni, varuje ČNB

×
 1. 25% – signalizuje ČNB. Ve skutečnosti to bude ještě víc a to jen proto aby se nevyvolala panika. Dobrý by byl zákon i o zákazu prodeje bytu cizincům nad jeden byt. To by se rázem na trhu objevilo tisíce neprodaných bytů z novostaveb.

 2. Ceny bytů nejspíš mimo Prahu moc dolů nepůjdou. Při ceně stavebních prací to ani není moc reálné. Praha a okolí velkých měst je asi nadhodnocené, ale jinak v regionech to moc padat nebude. Stavení práce se určitě nezlevní, když je nemá dne již skoro kdo dělat bez zahraničních dělníků.

 3. Asi jsem zpozdilý. Podle banky bude lepší dosažitelnost hypoték, ale byty zlevní. Vůbec tomu nerozumím. Já bych spíš počítal, že když bude poptávka převyšovat nabídku, tak musí jít cena nahoru.

 4. No asi nic nezlevní . V okolí je docela dost prázdných domu a bytu . Stejně nikdo nic neprodává a tato situace je dlouhodobá. V našem národě je zakodováno , že majetek se neprodává , ten se dědí . A tak máme prázdné domy a byty kde pár krát za rok přijedou vlastníci a zkontrolují zda nemovitost je v pořádku . Posečou trávu , grilovačka , výlet a zase jedou dom. A to chodí do schránky inzeráty že koupí nemovitosti .
  Tudíž mezi lidmi je peněz dost a jen čekají na slušnou nemovitost na pěkném místě. Možná ve velkoměstech kde jsou ceny uplně mimo možnosti běžných lidí , tak tam třeba lidé co si vzaly hypotéky na 2+kk a přijdou o práci , tak dají tyto novostavby na trh . Ale je malá nabídka a stejně se toto rychle skoupí.
  Paradoxně stavebnictví má obrovský potenciál rozjet ekonomiku. Ale obce které o tom rozhodují , tak z toho nic nemají . A zastupitelé také asi nebudou chtít pokles cen (vyšší nabídku)

 5. Pri dnesnich cenach byla kompletne vysachovana stredni trida. Momentalne si muze dovolit stavit jen ten komu se za premrstenou castku podari prodat a refinancuje nemovitost. Za pozemky za Prahou chteji 6-9 milionu za 1000 metru. Je to normalni? Uz aby zakazali Airbnb kvuli kteremu investori ze zahranici zacali skupovat byty ve velkem.

  • Kecy, zas takový propad to nebude, a jestli tak určitě ne na dlouho. Lidi chtěj bydlet, a pokud nastane i treba jen 15% pokles tak se o to porvou a tim se ten pokles zbrzdi. A kdo nema hypo na kšeft je vysmátý.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Již tak dobrá tuzemská vnější pozice se zlepšuje

Tradičně příznivá vnější pozice české ekonomiky se v posledních měsících dále zlepšuje, i když samotná data za listopad v případě běžného účtu lehce zaostala za průměrným tržním očekáváním. Běžný účet české platební …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Investuji do hmotného s výnosem nad inflaci,“ říká úspěšný byznysmen Lubor Svoboda

Rozhovor
Na jednu stranu je dobré mít hotovost, protože ta je „král“, jak se říká, ale na druhou stranu větší peníze na účtu se až příliš rychle znehodnocují. Neotřelý, a přitom konzervativní pohled na investice z pohledu střední třídy přináší v rozhovoru pro FAEI.cz Lubor Svoboda, spoluzakladatel úspěšného nemovitostního fondu Arete, který se zaměřuje na prémiové sklady a logistická centra v Česku a na Slovensku.
Rolovat nahoru