Ceny nemovitostí v ČR stále rostou, ale pomaleji

Názor
Růst kupních cen nemovitostí v ČR zpomalil v letošním druhém čtvrtletí na svoji nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2018, vyplývá z nejnovějších čísel Eurostatu. Meziročně totiž nemovitosti v tuzemsku zdražily o 7,7 procenta.
Ceny nemovitostí v ČR stále rostou, ale pomaleji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je na poměry EU sice stále nadprůměrné tempo růstu cen, jelikož průměr ve druhém čtvrtletí činil 5,2 procenta. Avšak jde zároveň o nejpomalejší růst cen realit v ČR za poslední více než dva roky, neboť v uplynulých osmi čtvrtletích rostly ceny nemovitostí v ČR vždy v rozsahu od osmi do deseti procent.

Dynamika růstu cen nemovitostí zmírnila ve druhém čtvrtletí v porovnání s tím prvním ve většině zemí EU. Tlak na pokles cen vyvolává předně koronavirová krize, která zvyšuje nejistotu v ekonomice, takže odrazuje od pořízení nemovitostí.

V druhém sledu pak narůstá počet lidí, kteří se rozhodli vyčkávat na nižší cenu realit, neboť doufají, že pokles bude ještě výraznější. Výsledkem je jisté ochromení poptávky a pokles dynamiky cenového růstu. Zatím ale nejde o nijak výrazné zpomalení.

Poptávce po nemovitostech na druhou stranu nahrává další důsledek koronavirové krize, kterým je pokles úrokových sazeb, včetně těch hypotečních. Nízké úroky zatraktivňují nemovitosti coby investiční alternativu, neboť výnos realit – v ČR čtyři až pět procent ročně – výrazně předčí úročení termínových vkladů nebo investic typu řady dluhopisů.

PSALI JSME:
Jak si vybrat realitní fond?

Aby nastalo výraznější zpomalení růstu cen nemovitostí v ČR či jinde v EU, musela by koronavirová krize udeřit ještě silněji, například během druhé vlny šíření nákazy, nebo být celkově vleklejší.

V ČR je navíc nabídka nemovitostí silně omezována nepružnou stavební legislativou, která způsobuje jen velmi pomalou výstavbu nových nemovitostí a i v čase krize tak vede k situaci převisu poptávky nad nabídkou.

V Česku tak lze ve zbytku letošního roku a roce příštím očekávat další zpomalování dynamiky růstu cen realit. Zatím ale jen máloco nasvědčuje tomu, že by se toto zpomalování mělo „přetočit“ do plošného poklesu cen.

Pokles cen ve druhém čtvrtletí zaznamenaly v meziročním sledování pouze dvě země EU, a to Maďarsko a Kypr. Jde o zajímavý vývoj, jelikož Maďarsko je jedinou zemí EU, kde v letech 2015 až 2019 rostly ceny nemovitosti ještě rychleji než v ČR. Výraznější a táhlejší propad cen maďarských nemovitostí by tedy z ČR mohl učinit opět „premianta“ EU, co se razance růstu cen realit týče.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Před úderem koronaviru nemovitosti v ČR zdražovaly dvojnásobným tempem oproti EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet teď?

Zavřít reklamu ×
  1. Ceny nemovitostí ČR už vyrostly téměř do neuvěřitelných hodnot a stále rostou. Plat v ČR by měl být mimimálně 60000 kč čistého. Z platu 20000 kč hrubého nelze na nemovitost naspořit. Kdo je mladý tak pryč do ciziny. Hlavně tu v tomto bordelu,který nastolil ekonom všech ekonomů Klaus nezůstat. Nedá se zde žít,už se tu dá jen přežívat. Koronavirus za nic nemůže ač se všechno svádí na něj. Všechno tu zpackal Klaus,který udělal z občanů montotroky,kteří nikdy nedosáhnou na svoji nemovitost. Klausův bílej kůň Kellner byl pro Klause mnohem důležitější než osud ČR…….

    • Tak i když bude plat těch 60t. , tak ceny narostou do ještě vyšších hladin . To co je problém je návaznost nemovitostí na výnos. Tak jak to mají amíci . Tam se obce financují z daní z němovitostí . Za prvé to motivuje obce rozvíjet se (budoucí příjem) a za druhé lidé vrací nevyužité nemovitosti zpět na trh a tedy nenechávají je ladem. Výsledek je převis nabídky , stavební bum , velké domy a byty a nejvyšší příčka v dostupnosti bydlení . I těch bezdomovcu mají na stejný počet obyvatel třetinu co my.
      Tím že obce mají svuj příjem , tak jsou nezávislé . Zároveň to znamená že mužete mít nižší spotřební daně (levně postavíte). Ty jsou příjmem státu (většinou daň z obratu) . Logicky tak při všech volbách rozhodujete nejen o stranách a kandidátech , ale i příjmech (daních) . Tedy i levici (zvednem daň) a pravici (snížím daň) . U nás se o tomto rozhoduje na urovni sněmovních voleb . Jsme tedy hodně centralizováni . Obce u nás mají minimální zájem k rozvoji . Spíše nahání dotace na rozhledny , silnice nebo hřiště.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB