Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima

Asi nikoho nepřekvapí, že ceny nemovitostí i ke konci loňského roku – nejenom v ČR – rostly velmi svižným tempem. V celé EU se zvýšily mezikvartálně o 0,7 %, meziročně o 4,2 %. V České republice si v tomto období připsaly další 2,1 % a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku rostly o necelých devět procent. Nebylo to sice v evropském měřítku rekordní zdražování, avšak na výrazné posunutí dosavadního domácího maxima to rozhodně stačilo.
Ceny starších bytů vloni rostly podstatně rychleji, než v případě těch nových. Ceny šponovala silná poptávka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Docela zajímavé bylo, že ceny starších bytů rostly podstatně rychleji, než v případě těch nových. Zatímco u nové výstavby bylo třeba počítat i s růstem nákladů stavebních prací a materiálů, u starší výstavby ceny šponovala silná poptávka.

Situace na realitním trhu se však s příchodem koronakrize mění a s dalším plošným zdražováním už nelze nejspíš počítat. Nabídka se dál rozšiřuje s tím, jak se v posledním roce (byť s velkým zpožděním) výrazně rozjela bytová výstavba, zatímco poptávka se nejspíše v důsledku recese zadrhne.

Minimálně na čas končí krátkodobé pronájmy, takže tato investiční poptávka odpadá, stejně jako část té zahraniční. Koronavirus tento business úplně odstavil a zcela přepsal výnosnost těchto projektů. Vedle toho je otázkou, jak se dál bude vyvíjet domácí poptávka po bytech a rodinných domech, když je ekonomika evidentně v recesi, a ta obecně není nejlepším klimatem pro zadlužování se. Proto nelze vyloučit, že ceny bytů v letošním roce poprvé po sedmi letech poklesnou.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena