Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima

Názor
Asi nikoho nepřekvapí, že ceny nemovitostí i ke konci loňského roku – nejenom v ČR – rostly velmi svižným tempem. V celé EU se zvýšily mezikvartálně o 0,7 %, meziročně o 4,2 %. V České republice si v tomto období připsaly další 2,1 % a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku rostly o necelých devět procent. Nebylo to sice v evropském měřítku rekordní zdražování, avšak na výrazné posunutí dosavadního domácího maxima to rozhodně stačilo.
Ceny starších bytů vloni rostly podstatně rychleji, než v případě těch nových. Ceny šponovala silná poptávka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Docela zajímavé bylo, že ceny starších bytů rostly podstatně rychleji, než v případě těch nových. Zatímco u nové výstavby bylo třeba počítat i s růstem nákladů stavebních prací a materiálů, u starší výstavby ceny šponovala silná poptávka.

Situace na realitním trhu se však s příchodem koronakrize mění a s dalším plošným zdražováním už nelze nejspíš počítat. Nabídka se dál rozšiřuje s tím, jak se v posledním roce (byť s velkým zpožděním) výrazně rozjela bytová výstavba, zatímco poptávka se nejspíše v důsledku recese zadrhne.

Minimálně na čas končí krátkodobé pronájmy, takže tato investiční poptávka odpadá, stejně jako část té zahraniční. Koronavirus tento business úplně odstavil a zcela přepsal výnosnost těchto projektů. Vedle toho je otázkou, jak se dál bude vyvíjet domácí poptávka po bytech a rodinných domech, když je ekonomika evidentně v recesi, a ta obecně není nejlepším klimatem pro zadlužování se. Proto nelze vyloučit, že ceny bytů v letošním roce poprvé po sedmi letech poklesnou.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst cen nemovitostí v EU zatím nepolevuje

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Dlouhodobý nájemník nebo ukřičený turista?

Letošní pokračující koronavirová krize a s ní spojený výrazný propad cestovního ruchu jasně dokázal to, na co upozorňuji už delší dobu. Solidní dlouhodobý nájemník se vyplatí více než nestálý ukřičený turista.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru