Ceny potravin dál rostou, o komoditách teď rozhodují covid a inflace

Analýza
Komoditní sektor pokračuje už pátý týden v cestě směrem dolů. Kvůli posilujícímu dolaru rostou náklady na většinu klíčových komodit v lokálních měnách. Síla dolaru byla patrná zejména vůči euru, které se propadlo až na 16měsíční minimum. Může za to rostoucí hrozba opětovných lockdownů po celém kontinentu, brutálně vysoké ceny plynu a elektřiny, které brzdí růst, a nové problémy na východních hranicích.
Zatím poslední vzestup cen zapříčily hlavně káva, sójové boby, pšenice a cukr. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kromě toho se musí trh vypořádat s vzestupem inflace, který ohrožuje další růst, s problematickým počasím a s neustálým zahlcením globálního systému zásobování, za které mohou ucpané přístavy a nedostatek pracovních sil.

Zároveň musí investoři zvažovat, nakolik se do cen promítne rychle rostoucí poptávka po některých klíčových komoditách, zejména průmyslových kovech, vyvolaná zelenou transformací, a jak vysoké je riziko ekonomického zpomalení v Číně, která je největším světovým odběratelem základních surovin.

Kombinace všech těchto faktorů přispěla v tomto nejednoznačném týdnu ke snížení cen ropy, pohonných hmot a průmyslových kovů, ale zemědělský sektor jde proti proudu a Bloomberg Agriculture Index se vyšplhal na pětileté maximum. Ani u drahých kovů nebyla situace jednoznačná a zlato si (do konce minulého týdne, pozn. red.) dokázalo udržet vše, co v poslední době díky rychlému růstu americké inflace získalo.

Nejlépe si znovu vedly komodity v Evropě, když se skokově zvýšila benchmarková cena plynu na holandském TTF poté, co německý regulátor pozastavil proces certifikace kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Toto zpoždění se může protáhnout až do března a spolu s pomalou obnovou dodávek z Ruska vyvolává obavy, zda bude mít Evropa dost zásob, aby přečkala nadcházející zimní měsíce.

A tak se skokově zvýšily i ceny elektřiny a nového rekordu dosáhly i ceny emisních povolenek, neboť se očekává růst poptávky po uhlí, které má nahradit případný nedostatek plynu a které znečišťuje výrazně víc.

Zemědělství: Cena veškerého jídla dál roste a Bloomberg Agriculture Index, který sleduje koš futures na hlavní potravinářské komodity, teď po několika měsících horizontálního obchodování dosáhl nového pětiletého maxima.

Podle Organizace pro výživu a zemědělství (UN FAO) vzrostla cena globálního koše klíčových potravinářských položek za poslední rok o více než 31 procent a vzhledem k tomu, že zatím poslední vzestup cen zapříčily hlavně káva, sójové boby, pšenice a cukr, nelze vyloučit, že v nadcházejícím roce budou potraviny hlavní hnací silou inflace. Svůj listopadový index zveřejní UN FAO 2. prosince.

Výrazný vzestup jednotlivých komodit nemá ve všech případech stejné důvody, ale všechny mají něco společného – problematické počasí v uplynulém roce a očekávané narušení produkce v příští sezóně fenoménem známým jako La Niña, skokový nárůst poptávky po odeznění pandemie, který povede k všeobecnému narušení dodavatelských řetězců a nedostatku pracovních sil, a v poslední době také rostoucí výrobní náklady kvůli rychlému růstu cen hnojiv, ale i paliva, například nafty.

Ropa měla nakročena ke čtvrtému týdnu ztrát v řadě. Příčinou nebyla pouze hrozba uvolnění amerických strategických rezerv, ale i nová vlna koronavirové nákazy, která se šíří Evropou. Ta už donutila několik států, aby místo dalšího uvolňování začaly znovu zpřísňovat opatření, což může ohrozit ekonomický růst a mobilitu. To dál sníží spotřebu pohonných hmot ve chvíli, kdy už se spotřebitelé rozčilují, že musí na pumpách platit nejvyšší cenu za celé roky.

PSALI JSME:
Komodity zadržují dech, potraviny jsou nejdražší za deset let

Poslední měsíční zprávy organizací EIA a IEA o ropných trzích navíc naznačují jen mírné riziko dalšího zvyšování cen. Po utlumení dalšího růstu poptávky kvůli nové vlně covidu a oslabení průmyslových aktivit, za něž mohou zčásti právě vyšší ceny ropy a plynu, totiž stabilní růst objemu nabídky přinese počátkem příštího roku konečně rovnováhu na trhu.

Ropa Brent měla v tomto týdnu zaděláno na čtyřprocentní pokles, čímž by téměř úplně vymazala své říjnové zisky, které vycházely z očekávaného růstu poptávky kvůli nahrazování zemního plynu ropou, zejména u produktů, jako jsou nafta, topný olej a propan. Poté, co cena klesla pod 80 dolarů za barel, je zde riziko dalších ztrát a poklesu směrem k trendové linii podpory, která se nyní nachází na 73 USD.

Riziko dosažení 100 doalrů za barel, o němž se tolik spekulovalo, se pro nejbližší dobu rozplynulo jako pára nad hrncem a nastoupil vybalancovanější scénář. A právě ten trh potřebuje, aby se dokázal zbavit spekulativních dlouhých pozic a připravit se na další vzestup.

My zůstáváme ohledně ropných trhů dlouhodobě optimističtí. Čekají nás totiž patrně celé roky nízkých investic, kdy ropní giganti nebudou mít chuť do velkých projektů. Příčinou budou zčásti nejisté dlouhodobé vyhlídky v oblasti poptávky, ale hlavně ESG a zelená transformace, kvůli nimž nebudou banky a investoři na podobné akce uvolňovat prostředky.

Zdroj: Saxo Group

Po technickém průlomu z předminulého týdne čekalo zlato minulý týden na nový katalyzátor a obchodovalo se v relativně úzkém pásmu mezi 1850 a 1870 dolary. Po působivém vzestupu navzdory silnějšímu dolaru začalo vykazovat známky zpomalení. Problémy ale mají i další kovy, jako stříbro a platina.

Nový impuls k růstu dalo třpytivému kovu riziko obnovy pandemických lockdownů v Evropě. Výše zmiňovaný silný dolar zlato překonalo díky poklesu výnosů z dluhopisů, za nímž stojí obavy o další růst. Tento drahý kov se nejspíš dokáže silnějšímu dolaru bránit i nadále, a to díky vysoké inflaci, která už v USA dosáhla 6,2 procenta.

Pozornost bude upřená také na to, jak budou reagovat investoři prostřednictvím fondů ETF. Ty svou expozici vůči zlatu v posledním roce postupně snižovali. Kvůli nízké volatilitě akciového trhu a rostoucím cenám akcií totiž klesala potřeba diverzifikace. Navzdory nedávnému růstu ceny jsme ale obnovení poptávky zatím nezaznamenali.

V krátkém časovém horizontu bude zlato pro další cestu vzhůru potřebovat nějaký katalyzátor. Pokud se žádný neobjeví, je tady riziko, že se blýskavý kov znovu propadne, i když patrně najde podporu na významné hladině kolem 1830-35 dolarů.

Zdroj: Saxo Group

Měď se už od března obchoduje v úzkém pásmu. Chybí jí momentum a kvůli rozporuplným fundamentům ochladl zájem investorů natolik, že počet otevřených pozic v měděných futures na LME klesl na devítileté minimum. Propad na pětitýdenní minimum byl ale v tomto týdnu rychle zvrácen, když HG měď našla silnou podporu poblíž čtyř dolarů za libru a 9 000 dolarů za tunu na LME.

Dne 21. listopadu se koná v Chile první kolo prezidentských voleb. Vzhledem k podílu, který má Chile a jeho bezprostřední soused Peru na globální produkci mědi, bude výsledkům věnována značná pozornost. Spekuluje se totiž, že levicově smýšlející kandidát zvýší těžařským koncernům daně, aby získal prostředky na zelený vodík a snížení společenské nerovnosti.

Ve své poslední zprávě z akciových trhů se mědí zabývá i náš hlavní akciový stratég Peter Garnry. Podle něj bude zelená transformace a pokračující urbanizace celého světa, s níž jsou samozřejmě spojeny stavební práce, nadále vytvářet silné poptávkové tlaky. A proto vytipoval šest těžebních firem s vysokou expozicí vůči mědi.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena mědi je nejvýše za deset let, blízko historického rekordu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Z trhu kryptoměn: Týden ve znamení bitcoinu

Na konci minulého týdne byla nasazena první aktualizace Bitcoinu po čtyřech letech. Jen o pár dní dřív SEC (americká Komise pro kontrolu cenných papírů, pozn. red.) celkem předvídatelně odmítla schválit bitcoinový …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB