Ceny potravin se stávají významnou inflační položkou

Názor
Ceny během května opět rostly ve všech primárních okruzích. Nejdramatičtější nárůst zaznamenaly za jediný měsíc ceny zemědělských producentů, když se zvedly o téměř šest procent. Oproti loňskému květnu byly vyšší o téměř 40 procent. Vedle cen energetických komodit, pohonných hmot a bydlení se tak ceny potravin stávají významnou inflační položkou.
Nejrychleji rostou ceny obilovin (o 60,3 %) a olejnin (o 55,9 %). Je zřejmý dopad války na Ukrajině, která je významným producentem právě těchto komodit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z meziročního pohledu se růst cen zemědělských výrobců koncentruje zejména do rostlinné výroby. Zde se ceny oproti loňskému květnu nacházely o téměř 55 procent výše. Nejrychleji rostou ceny obilovin (o 60,3 %) a olejnin (o 55,9 %).

Tady je zřejmý dopad války na Ukrajině, která je významným producentem právě těchto komodit. Dobrou zprávou jsou meziročně nižší ceny zeleniny (o 9,7 %) a ovoce (o 17,4 %). Ceny živočišné výroby za posledních dvanáct měsíců vzrostly o 22,2 %, když se nejvíce zvedly ceny skotu (o 30,7 %) a jatečních prasat (o 23,5 %).

Ceny průmyslových výrobců se během května zvedly o 1,9 procenta, což přesně odpovídalo tržnímu konsensu a bylo v podstatě v souladu s naším odhadem (2 % meziměsíčně). Poprvé v letošním roce tak růst cen v průmyslu nepřekonal očekávání analytiků.

PSALI JSME:
Inflace v Česku překonává tu v Rusku. Sankce se ekonomicky vracejí jako „bumerang“

Za květnovou cenovou dynamikou opět stály zejména položky ovlivněné válkou na Ukrajině: Nejrychleji rostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, dále v těžebním (+4,3 %) a kovodělném (+3,9 %) průmyslu či v potravinářském průmyslu (+3,4 %).

Naopak v odvětví elektřiny, plynu a páry ceny klesly (o 3,6 %). Z meziročního pohledu byla patrná další akcelerace, růst cen zrychlil z dubnových 26,6 procenta na 27,9 procenta v květnu. Za tímto číslem stojí zejména energie, jejichž ceny jsou meziročně o 53,9 procenta výše. Pokud bychom růst cen průmyslových výrobců o ceny energií očistili, činil by jejich vzestup 19,4 procenta.

Růst cen pokračuje i ve stavebnictví, kde se ceny prací zvedly během května o 1,1 procenta, ceny stavebních materiálů pak o tři procenta. Z meziročního pohledu tempo zvyšování cen u stavebních prací zrychlilo z dubnových 12,9 procenta na 13,5 procenta; materiál pro stavebníky pak v květnu meziročně zdražil o 26,5 procenta z dubnových 25,2 procenta.

PSALI JSME:
Inflace skokově narůstá a již dosáhla úrovně 16 procent

A nakonec i ve službách se v květnu ceny zvedly, a to o 0,3 procenta meziměsíčně. Důvodem jsou zejména vyšší ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě (o 1,7 %) a za služby v pozemní dopravě (o 1,1 %). Za poslední rok se tak ceny ve službách zvedly o 5,8 procenta, když v dubnu to bylo 5,5 procenta.

Celkově ceny v primárních okruzích ukazují na přetrvávající silné inflační tlaky, které se producentům daří přenášet na koncové spotřebitele, což se pak promítá ve vysoké spotřebitelské inflaci.

Nejnovější data představují další proinflační faktor pro rozhodování bankovní rady České národní banky (ČNB) o nastavení měnové politiky v tomto týdnu. Očekáváme zvýšení klíčové sazby o celý procentní bod s rizikem, že to může být ještě více.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Devět z deseti Čechů už postihla inflace, i úspory se ztenčily

Zavřít reklamu ×
  1. Pořád nějak nechápu, jak může situace na Ukrajině ovlivnit cenu obilovin když jsme údajně v její produkci více než samostatní…

    • Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

      • Taky si říkám že těch pár % zdražení u pohonných hmot asi nezvýšilo výrobní náklady tak závratně. Každej se chce napakovat. Na mezinárodních trzích asi cena vzrostla protože maj všichni strach, no tak zdražíme i tady, ne? Proč to nabízet v ČR za levno, když to můžou vyvézt za dráž? Fakt nechápu proč se tohle dotuje…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.