Inflace v Česku překonává tu v Rusku. Sankce se ekonomicky vracejí jako „bumerang“

Názor
Rychlost inflace v České republice je zarážející nejen v meziročním vyjádření, ale také v tom meziměsíčním. Mezi dubnem a květnem letošního roku totiž spotřebitelské ceny v ČR vzrostly hned o 1,8 procenta. To znamená třeba to, že za letošní květen vzrostly spotřebitelské ceny v ČR citelně více, než za celý rok 2013. Nebo než za celý rok 2014. Nebo též za celé roky 2015 a 2016.
Jestliže ruský prezident Vladimir Putin hovoří o tom, že Rusko vykazuje nulovou inflaci, má na mysli meziměsíční a mezitýdenní ukazatel. Ilustrační foto: Pixabay.com

Například za celý rok 2015 vzrostly spotřebitelské ceny v ČR jen o 0,3 procenta. Za celý rok tehdy tedy vzrostly jen o šestinu jejich nárůstu z letošního května. I to ukazuje rychlost současného zdražování.

Zarážející je také srovnání s květnovou meziměsíční inflací v Rusku. Ta tam totiž podle oficiálních dat činila pouze 0,12 procenta. Je samozřejmě otázkou, do jaké míry jsou tato data vzhledem k současné situaci v Rusku vypovídající. Nicméně s těmito oficiálními ruskými daty pracující i západní agentury jako Bloomberg.

Jestliže ruský prezident Vladimir Putin hovoří o tom, že Rusko vykazuje nulovou inflaci, má na mysli právě meziměsíční ukazatel. A také mezitýdenní. Ruští statistici totiž měří i inflaci z týdne na týden. Ve třech uplynulých týdnech spotřebitelské ceny v Rusku opravdu oscilovaly kolem nulové hodnoty růstu, dokonce vykázaly i nepatrný pokles.

PSALI JSME:
Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku

Přitom ale zdražení z roku na rok, tedy květnová meziroční inflace, ta mezi květnem letošním a květnem loňským, je v Rusku citelná. Činí 17,1 procenta. Zatímco tedy meziroční inflaci má Rusko stále vyšší než Česko, které ji v květnu mělo na úrovni 16 procent, v případě meziměsíční inflace už je na tom hůře ČR. A je na tom v porovnání s Ruskem skoro nejhůře v celém tomto tisíciletí.

Rozdíl v meziměsíční inflaci české a ruské totiž letos v květnu činil 1,68 procentního bodu. To odpovídá rozdílu mezi uvedenými hodnotami české, resp. ruské květnové meziměsíční inflace, 1,8 procenta, resp. 0,12 procenta.

Rozdíl 1,68 procentního bodu mezi českou a ruskou meziměsíční inflací je prakticky nejvyšší za posledních minimálně 22 let, jak plyne z dat Bloombergu. Vyšší byl pouze letos v lednu, kdy v ČR s počátkem roku došlo k masivnímu „přecenění“, tedy změně ceníkových cen směrem nahoru.

PSALI JSME:
Inflace v Rusku poletí nahoru. Kde se zastaví?

Za mnoho let prakticky rekordní úroveň rozdílu inflace v ČR a v Rusku dokládá, že Česko se jen obtížně vypořádává se současnou geopolitickou situací. Příprava na válku na Ukrajině loni vedla Rusko k tomu, že nenaplnilo dostatečně plynové zásobníky v EU. Ve výsledku už loni prudce zdražovaly energie i v ČR, a nejen plyn, což z podstatné míry vyvolalo nutnost zmíněného masivního lednového přecenění.

Nyní inflace v Česku stoupá rekordně vysoko nad úroveň inflace ruské zejména z důvodu ruského vpádu na Ukrajinu a souvisejících sankcí. Sankce, způsobující další zdražování energií, ale také třeba potravin, se zkrátka vracejí nejen Česku, ale Západu obecně, zejména EU, jako „bumerang“.

Morálně mají své opodstatnění, ovšem to neznamená, že lze přehlížet jejich tíživý ekonomický dopad, který mají nejen na Rusko, ale také právě na Západ, včetně Česka. V některých ohledech se tento dopad zdá být na Západě tíživější, než v samotném Rusku. Pokud tedy je možné brát ruská statistická data za vypovídající, což je diskutabilní.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Uran, benzín, pšenice… Sankce se vracejí jako bumerang, i Česku

Zavřít reklamu ×
  1. Nic není zarážející! Občané mají úspory 3.3 bilionu korun a je potřeba tyto peníze „rozpustit“ do oběhu. Tudíž se všechno plánovaně zdražuje,hlavně pohonné hmoty a plyn s elektřinou….

    • jojo, kvůli 3.3 bilionům korun je inflace všude na světě. To jsme ale kabrňáci, že dokážeme s tak malou populací ovlivňovat zbylé milardy lidí.

  2. Však rusák má inflaci na nule, sám Putin to přece říkal, takže se není čemu divit, když jí mají snad nejnižší na světě, ne? Jinak nějakým ekonomickým modelům a prohlášením z rusácka nemůže nikdo normální věřit. A že je inflace důsledek sankcí je také naprostá demagogie. Inflace by byla vysoká i bez války a vědělo se to.

    • Jenom nevím, jestli tenhle plátek neni moc proruský, jestli se smí psát, že máme větší inflaci než Rusko…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB