Ceny v Česku začínají padat, a to nečekaně výrazně

Názor
Zářijová inflace nečekaně zpomalila. A to ze srpnové meziroční úrovně 3,3 procenta na hodnotu 3,2 procenta. Analytici přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s jejím zrychlením až na 3,5 procenta.
Meziměsíčně citelně zlevnily i mnohé potraviny. Například brambory. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zářijová inflace poměrně výrazně zaostala také za prognózou České národní banky (ČNB), která pro devátý měsíc v roce počítala s tempem růstu hladiny spotřebitelských cen ve výši dokonce 3,6 procenta. Meziměsíčně došlo k cenovému poklesu, který je navíc nejvýraznější od loňského září, když čítá 0,6 procenta. Výrazněji než letos v září a než v loni v září meziměsíčně ceny klesaly naposledy před 14 lety, v roce 2006.

Meziměsíční pokles cen má na svědomí hlavně konec letošní vrcholné sezóny dovolených, která byla silně poznamenána dopadem šíření koronavirové nákazy na ekonomiku, a zvláště pak na oblast cestovního ruchu. Poptávka po prázdninách poměrně rychle a citelně oslabila, takže prodejci dovolených museli jít s cenami dolů.

To se však děje v září poměrně pravidelně. Ostatně předloni, loni i letos v září ceny dovolených s komplexními službami vždy klesaly meziměsíčně o více než pětinu. Letos však je takový pokles překvapivější, neboť koronavirem oslabená poptávka neumožnila přes sezónu prodejcům dovolených „vyšponovat“ ceny tak vysoko, jako v uplynulých letech konjunktury.

Meziměsíčně citelně zlevnily i mnohé potraviny. Například brambory v září na 13,44 koruny na kilogram, tedy nejníže od září 2018. Meziročně pak zpomaluje růst cen masa či ovoce, které však je stále o zhruba pětinu dražší než před rokem.

PSALI JSME:
Inflace dál zpomalila díky zlevnění potravin

Poměrně citelně meziročně i meziměsíčně zdražovaly pivo i víno. Alkoholické nápoje a tabák meziročně zdražují vlivem letošního navyšování spotřební daně, která se však v případě alkoholu týkala jen lihovin. Zdražení lihovin ovšem otevírá prostor také k růstu cen právě piva a vína, které jsou lihovinám v jistém smyslu „konkurencí“.

Zářijový cenový vývoj je překvapivý i proto, že základna loňského září je poměrně nízká, takže panoval názor, že zčásti bude zářijové zrychlení inflace dáno právě i tímto vlivem. Nestalo se. V ekonomice se totiž konečně začíná výrazněji projevovat koronavirem oslabená poptávka, která v příštím roce stáhne meziroční inflaci pod úroveň cíle ČNB ve výši dvou procent. Pro centrální banka tak na horizontu její měnové politiky, tedy během 12 až 18 měsíců, může být problémem spíše příliš pomalá inflace.

Časy citelné inflace pomalu, ale jistě končí. Zatím ale je předčasné spekulovat nad tím, zda ČNB použije k odvrácení až příliš výrazného protiinflačního vývoje některý ze svých nekonvenčních nástrojů typu devizových intervencí za slabší korunu. Debata nad touto problematikou ale zřejmě v nadcházejících měsících postupně zintenzivní. Pro celý letošní rok je třeba počítat s průměrnou meziroční inflací ve výši tří procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pozor na dopady vývoje ve tvaru K. Rýsuje se scénář dokonalé inflační bouře

×
  1. Ach jo, dřív povídal alespoň trochu rozumně. Ale poslední dobou mluví čím dále větší nesmysly. Podle mne vůbec netuší, kolikátá bije, na vysoké škole měl jen teorii a podle ní mele stále větší a větší blbosti, které absolutně nemají oporu v realitě. Pokud není blb, tak přestane mluvit na tato témata.

  2. Už se těším na pád ceny ojetin.Současné ceny kdy za ojetinu z roku 2004 chce bazar 95000 kč jsou šílené…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru