Ceny v průmyslu inflaci nepřiživují

Ceny průmyslových výrobců podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu v meziměsíčním srovnání poklesly v říjnu o jednu desetinu a meziročně stouply pouze o 0,2 procenta, což je lepší výsledek, než který predikoval trh. Ceny v zemědělství tentokrát meziměsíčně vzrostly o 4,2 procenta, ale meziročně dál padají, ač pomalejším tempem než v předchozích měsících.
Firmy jsou schopné uspokojit potřeby svých zákazníků kvůli slabé poptávce především z dříve nahromaděných zásob, proto výroba firem ve většině odvětví klesá. lustrační foto: Pixabay.com

Oproti říjnu loňského roku poklesly o téměř deset procent, kdy za tímto poklesem stojí téměř rovnoměrně rostlinná (-10,0 %) i živočišná (-9,4 %) výroba. Zpomalování růstu cen potravin by tak mělo i nadále pokračovat, což se zároveň bude projevovat na nižší inflaci.

V případě cen stavebních prací došlo opět k meziměsíčnímu nárůstu o 0,2 procenta a v meziročním o 3,6 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta a meziročně o 5,3 procenta.

I nadále pokračuje zvolňování cenových tlaků na straně nabídky, které pozorujeme od jara letošního roku. Především kvůli slabé poptávce jsou firmy schopné uspokojit potřeby svých zákazníků z dříve nahromaděných zásob, proto výroba firem ve většině odvětví klesá.

Z toho dále vyplývá, že firmy redukují své náklady a nekupují tak v takovém množství vstupy, což se projevuje i na jejich nižších cenách a konsekvenčně i do konečných cen. Firmy navíc ve vyšší míře přistupují k slevovým nabídkám, aby dokázaly své zboží prodat.

Nižší zájem o výrobky se alespoň projevuje ve zlepšení v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, ač nelze vyloučit dočasné výpadky tak, jako tomu bylo v případě automobilového průmyslu během léta.

Z pohledu jednotlivých kategorií cen průmyslových výrobců klesly zejména ceny koksu a rafinovaných produktů. Ceny u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se snížily o 0,4 procenta a ostatních nekovových minerálních výrobků o 0,8 procenta.

Rovněž došlo k poklesu potravinářských výrobků (o 0,7 %). Naopak se zvýšily ceny chemických látek a chemických přípravků o 4,7 procenta a ropy a zemního plynu o 3,6 procenta. Dále o 0,5 procenta stouply ceny černého, hnědého uhlí a lignitu a rovněž motorových vozidel.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB