Ceny v průmyslu v srpnu letos poprvé klesly

Názor
Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině roku cenový vývoj analytiky překvapoval svou razancí, letní měsíce již znamenaly změnu, od června ceny v průmyslu končí pod tržním konsensem.
Meziroční průmyslová inflace má pravděpodobně vrchol za sebou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Poprvé od loňského prosince ceny v průmyslu meziměsíčně klesly, když za srpen vykázaly -0,1 procenta. Již ze srpnových spotřebitelských cen a levnějších pohonných hmot bylo zřejmé, že se na cenách v průmyslu podepíše pokles cen ropy na světových trzích. To se v rámci průmyslu projevilo v poklesu cen koksu a rafinovaných ropných produktů.

Spadly i ceny v chemickém (-3,3 %) a kovodělném (-0,6 %) průmyslu. Naopak zdražování pokračuje v energetickém sektoru. V odvětví elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu ceny vzrostly o 3,3 procenta, pokud se podíváme na samotnou elektřinu, zde se ceny včetně přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou zvedly o 4,4 procenta. A neposlední řadě dále rostly i ceny produktů potravinářského průmyslu (o 0,8 %).

Meziroční průmyslová inflace má pravděpodobně vrchol za sebou. Kulminovala v červnu na 28,5 procenta. Z červencových 26,8 procenta tak meziroční dynamika klesla v srpnu na 25,2 procenta. Při hodnocení situace oproti loňskému srpnu je zřejmé, že průmyslový sektor drtí zejména drahé energie. Ty se meziročně zvedly o 53,3 procenta. Po očištění o ceny energií činil meziroční růst cen průmyslových výrobců 16,4 procenta.

Zejména v souvislosti s tím, jak se na trh dostává letošní úroda, byl za srpen vykázán pokles cen zemědělských produktů, a to meziměsíčně o 2,3 procenta. Razantní pokles cen zaznamenaly brambory (-31,22 %), obiloviny (-6,3 %) a olejniny (-3,2 %).

PSALI JSME:
Evropský průmysl dusí vysoké ceny energií i klesající poptávka

Naopak vzestup cen byl patrný u mléka (+2,3 %), drůbeže (+1,6 %) a prasat (+0,9 %). Z meziročního pohledu se tempo růstu cen snížilo z červencových 39,8 procenta na srpnových 38,3 procenta. V rostlinné výrobě ceny meziročně vzrostly o 47,4 procenta, v živočišné výrobě byly vyšší o 28 procent.

Na rozdíl od průmyslu a zemědělství byl ve stavebnictví za srpen vykázán růst cen. Stavební práce meziměsíčně podražily o 1,3 procenta, stavební materiál o 0,3 procenta. Meziroční růst cen stavebních prací tak dále zrychlil z červencových 13 procent na srpnových 13,4 procenta. U cen materiálů tomu již bylo naopak. Po červencovém růstu o 21,7 procenta meziročně to v srpnu bylo 19,11 procenta.

Během srpna podražily i tržní služby pro podniky, když se ceny meziměsíčně zvedly o 0,8 procenta. Tady bylo hlavním faktorem razantní zdražení za reklamní služby a průzkumy trhu o osm procent. Z meziročního pohledu bylo zaznamenáno zrychlení růstu cen z červencových 6,3 procenta na srpnových 6,5 procenta.

Z pohledu centrální banky budou uvedená data chápána jako protiinflační. Jde tak o další argument pro bankovní radu ponechat na zasedání koncem září úrokové sazby nezměněné.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny u výrobců se začínají stabilizovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví na houpačce

Výroba ve stavebnictví sice v říjnu mírně vzrostla, avšak poslední měsíce jsou tak rozkolísané, že o nějakém pozitivním trendu nemůže být snad ani řeč. V říjnu se produkce tohoto odvětví zvýšila meziměsíčně o 1,8 …

Nafta za týden zlevnila více než o korunu

Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 38,47 koruny, před týdnem byl o 87 haléřů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB