Ceny většiny tuzemských výrobců dále rostou, ve službách ale stagnují

Názor
V zemědělství, průmyslu i stavebnictví pokračoval během června cenový vzestup. Ten je v těchto sektorech primárně důsledkem nákladových faktorů. Naproti tomu ve službách již ceny meziměsíčně nerostly, stagnovaly. To může být signálem slábnoucí poptávky.
Obiloviny vévodí cenovému nárůstu ve výši 68,5 procenta meziročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny zemědělských producentů se během června zvedly o silná 4,4 procenta. Z meziročního pohledu to znamenalo akceleraci cenového vzestupu z květnových 39,2 procenta na 42,5 procenta. Tahounem meziročního cenového růst je rostlinná výroba. Tam byly v červnu ceny vyšší o 58,2 procenta.

Na tom se podepisuje zejména válka na Ukrajině. Ukrajina je významným producentem obilovin. Ty cenovému nárůstu vévodí výší +68,5 procenta meziročně. Ceny živočišné produkce byly v červnu proti loňskému červnu vyšší o 23,5 procenta.

Ceny průmyslových výrobců se během června zvýšily o 1,4 procenta. To sice překonalo náš odhad (0,9 %), ve srovnání s tržním konsensem byla ale cenová dynamika nižší (1,6 %). Opět bylo patné zvýšení cen odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Vzhledem k již zmíněnému růstu cen zemědělců nepřekvapí další cenový růst v potravinářském průmyslu.

PSALI JSME:
V Česku se letos urodí dost obilí, cena mouky i pečiva přesto dále citelně poroste

Z meziročního pohledu cenová dynamika zrychlila z květnových 27,9 procenta na červnových 28,5 procenta. Za vysokými cenami v průmyslu stojí zejména energie. Ty jsou meziročně vyšší o 56,5 procenta, ceny meziproduktů pak o 29,3 procenta. Pokud ceny průmyslových výrobců očistíme o energie, byly v červnu meziročně vyšší o 19,7 procenta.

Cenový nárůst pokračuje i ve stavebnictví, cenová dynamika ale začíná zpomalovat. Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o jedno procento, ceny materiálů vzrostly o 0,9 procenta. Při meziročním pohledu se ceny prací zvedly o 12,8 procenta po květnových 13,5 procenta. Ceny materiálů byly vyšší o 25,9 procenta, když v květnu činil cenový nárůst 26,5 procenta.

Ve službách ceny v červnu stagnovaly. Pokles byl zaznamenán u poradenství v oblasti řízení a za reklamní služby a průzkumy trhu. To by mohly být první indikátory slábnoucí poptávky. Ceny dále rostly u pronájmu, operativního leasingu či informačních služeb. Z meziročního pohledu dynamika ještě rostla z květnových 5,8 procenta na červnových 6,2 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst německého průmyslu výrazně zpomalil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst …

Zemědělci mají dobrý rok, pečivo ale nezlevní

Zemědělci z různých koutů republiky se letos shodují: Sklizně běží rychleji, skončí dříve než loni. S tím, jak léto postupuje, jsou přitom stále více a více optimističtí ve svém odhadu úrovně letošní celkové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB