Zvyšování úrokových sazeb ČNB ještě neskončilo

Názor
Česká národní banka (ČNB) dnes zveřejnila zápis z posledního zasedání bankovní rady, které se konalo minulý čtvrtek. Její členové na něm rozhodli o dalším zpřísnění měnové politiky, když zvýšily repo sazbu o tři čtvrtiny procentního bodu.
Členové bankovní rady vyhodnotili rizika prognózy ČNB v souhrnu jako mírně proinflační. Ilustrační foto: ČNB

Stejně jako na minulých jednáních byla i tentokrát hlavním tématem vysoká inflace. Ta se podle nové prognózy ČNB bude začátkem roku pohybovat mírně nad 9 procenty, v jeho druhé polovině by však již mělo docházet k jejímu zmírňování a v první polovině roku 2023 by se již měla nacházet poblíž svého dvouprocentního cíle.

Členové bankovní rady však vyhodnotili rizika prognózy ČNB v souhrnu jako mírně proinflační. Zmiňován byl vliv slabší koruny, než jakou očekává prognóza centrální banky, a to v důsledku možného rychlého zpřísňování zahraničních měnových politik, hlavně tedy amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).

Naše prognóza s tímto vlivem počítá, a proto očekává oslabení koruny v průběhu druhého a třetího čtvrtletí až k 25 CZK/EUR. Naproti tomu prognóza ČNB předpokládá pokračující posilování k 24 CZK/EUR.

PSALI JSME:
Inflace a napjatý trh práce v USA zvyšují sázky na ostřejší reakci Fedu

Velkou nejistotou je také to, v jakém rozsahu proběhne tradiční lednové přecenění, které provádí převážná část prodejců. Lednová inflace, která bude zveřejněna již v pondělí, tak bude zásadní informací pro další vývoj měnově politických úrokových sazeb.

Naše prognóza inflace je ve srovnání s ČNB vyšší. Růst spotřebitelských cen by se podle nás měl v první polovině letošního roku pohybovat poblíž výrazných deseti procent. Poté i my počítáme s postupným odezníváním inflačních tlaků.

To je však významně podmíněno předpokladem, že bude nadále docházet k odeznívání problémů v dodavatelských řetězcích. Na nejistotu ohledně tohoto faktoru působícího na rychlý růst nákladů upozorňují i členové bankovní rady.

PSALI JSME:
Základní úroková sazba je nejvyšší za 20 let

Ta část z nich, kteří na posledních jednáních hlasovali pro růst sazeb, uvádějí také to, že úrokové sazby podle nich pravděpodobně zůstanou poblíž svého vrcholu po delší dobu, než předpokládá prognóza ČNB.

Podle té se již repo sazba v blízkosti vrcholu nachází a od druhého čtvrtletí by měla začít opět klesat. My však čekáme ještě dvojí zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu v březnu a květnu, na výsledných pět procent, a jejich následnou stabilitu po dobu zhruba půl roku.

Sazby podle nás začne bankovní rada snižovat až na konci letošního roku. Nejprve podle nás budou chtít centrální bankéři vidět známky odeznívání inflačních tlaků. I tuto skutečnost dnes zveřejněný zápis zmiňuje, když uvádí, že další vývoj sazeb bude významně záviset na datech přicházejících z ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB by měly v druhém pololetí klesat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.