Plynulejší dodávky působí na vyšší výkon průmyslu

Názor
Evropský průmysl v prosinci pozitivně překvapil, když docházelo k zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích. Průmyslová produkce v eurozóně vzrostla meziměsíčně o 1,2 procenta, zatímco se čekal růst o 0,3 procenta. V případě celé Evropské unie byl růst o něco mírnější, když činil 0,7 procenta.
Evropský průmysl v prosinci pozitivně překvapil. Průmyslová produkce v eurozóně vzrostla meziměsíčně o 1,2 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je však vidět, že výkon průmyslu se stále odvíjí hlavně od toho, jak jsou jednotlivým výrobním podnikům dodávány potřebné součástky a materiály. To vede k výrazné volatilitě produkce a také k tomu, že vývoj mezi jednotlivými zeměmi je značně diferencovaný.

Česko tak bylo v prosinci s meziměsíčním poklesem o 2,9 procenta nejhorší, zatímco v listopadu patřilo naopak k nejlepším, když jeho produkce vzrostla o 4,8 procenta.

Výrazně nad odhady v lednu rostly americké maloobchodní tržby i průmyslová produkce. V meziměsíčním vyjádření dosahoval růst maloobchodních tržeb 3,8 procenta, bez prodejů automobilů pak 3,3 procenta.

PSALI JSME:
Průmysl loni v Německu vzrostl o tři procenta

Čekala se přitom dvě procenta, respektive 0,9 procenta. Směrem k horšímu byly však naopak revidovány údaje za prosinec. V

Významně k lednovému nárůstu tržeb přispěly prodeje automobilů, které umožnila již zmíněná vyšší produkce. V poklesu v důsledku obnoveného šíření nákazy na druhou stranu pokračovaly tržby v oblasti stravování.

Zhoršená pandemická situace favorizovala především prodeje přes internet. Podobně jako v Evropě byly zlepšující se dodávky součástek na přelomu roku patrné také na výkonu amerického průmyslu. Ten vzrostl meziměsíčně o 1,4 procenta, zatímco se čekal růst o 0,5 procenta.

PSALI JSME:
Jaký byl konec roku 2021 v evropské ekonomice?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.