Ceny výrobců v listopadu klesly vlivem nižších cen komodit

Názor
Ceny průmyslových výrobců v ČR klesly v listopadu meziměsíčně o jedno procento po předchozím růstu o 0,6 procenta. Po sezonním očištění byly podle našeho odhadu průmyslové ceny nižší o 0,3 procenta, zatímco v říjnu o 0,6 procenta vzrostly.
Meziměsíčně mírně klesly i výrobní ceny elektřiny a plynu. V oblasti energetiky k výraznějšímu nárůstu došlo pouze v teplárenství. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziročním vyjádření růst cen zpomalil z 24,1 procenta na 21,3 procenta. Dynamika průmyslových cen tak v listopadu výrazně zaostala za očekáváními. Tržní konsensus předpokládal růst cen meziměsíčně o 0,3 procenta a meziročně o 23 procent.

V listopadovém vývoji se odráží především předchozí korekce cen na velkoobchodních trzích s energiemi a dalšími komoditami. V důsledku toho podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) největší meziměsíční pokles cen zaznamenalo odvětví výroby koksu a rafinovaných ropných produktů.

Surová ropa Brent během listopadu zlevnila o přibližně deset dolarů za barel, v procentním vyjádření pak o zhruba deset procent. Meziměsíčně mírně klesly i výrobní ceny elektřiny a plynu. V oblasti energetiky k výraznějšímu nárůstu došlo pouze v teplárenství (výroba tepla a teplé vody, pozn. aut.), kde ceny meziměsíčně vyskočily o 12 procent.

PSALI JSME:
Růst cen průmyslových výrobců zpomalil jen díky vládním opatřením

Ve zbytku průmyslu ceny klesaly hlavně ve výrobě základních surovin, jako jsou kovy, chemické látky, plasty a textil. Naopak výrobky s vyšší přidanou hodnotou nadále vesměs zdražovaly. Více meziměsíčně stály hlavně dopravní prostředky a různé stroje.

Vysokou cenovou dynamiku si pak již několikátý měsíc v řadě udržel potravinářský průmysl, kde se ceny zvýšily v průměru o 1,1 procenta. Ceny zemědělských výrobců od července do října soustavně poměrně rychle klesaly, v listopadu však došlo k jejich nárůstu v průměru o 2,8 procenta.

Celkově lze listopadový vývoj výrobních cen považovat za pozitivní signál z hlediska zmírňování inflačních tlaků. Podle struktury cenového vývoje to zatím vypadá, že hlavním zdrojem nižší dynamiky výrobních cen je především korekce na straně komodit, spíše než klesající poptávka. I ta by se však měla v dalších měsících začít výrazněji projevovat.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB