Ceny zemědělských výrobců klesají už 15 měsíců v řadě

Pokračující pokles cen zemědělských výrobců v kombinaci s nižšími cenami v potravinářském průmyslu umožňuje, aby ceny potravin v obchodech nezdražovaly. Tento vývoj je navíc podpořen zlevňováním pohonných hmot, což snižuje náklady na logistiku.
V červenci klesly hlavně ceny brambor, a to o 23,1 procenta. Ceny ovoce se však zvýšily o 43,4 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com
V červenci klesly hlavně ceny brambor, a to o 23,1 procenta. Ceny ovoce se však zvýšily o 43,4 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny zemědělských výrobců se podle údajů Českého statistického úřadu v červenci meziročně snížily o 3,7 procenta. Šlo již o patnáctý měsíc v řadě, kdy došlo k poklesu cen.

V rostlinné výrobě došlo ke snížení cen o 7,4 procenta. Klesly hlavně ceny brambor, a to o 23,1 procenta. Ceny ovoce se však zvýšily o 43,4 procenta. V živočišné výrobě stouply ceny o 0,7 procenta. Klesaly však ceny vajec o 17,9 procenta či drůbeže o 8,2 procenta.

V červenci došlo k meziročnímu zvýšení cen průmyslových výrobců o 1,7 procenta. Šlo již o čtvrtý měsíc v řadě, kdy ceny narůstaly. V některých odvětvích však docházelo ke zlevňování. Například ceny potravinářských výrobků klesly o 2,9 procenta, když zlevňovaly především rostlinné a živočišné oleje a tuky, mlýnské a škrobárenské výrobky či průmyslová krmiva.

Ceny stavebních prací v červenci meziročně vzrostly o 1,8 procenta. Naopak ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví zlevnily o 0,1 procenta, což je důsledek nízké stavební produkce, která momentálně trápí pozemní i inženýrské stavitelství.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB