Černý scénář pro Jeseníky: Zmizeli turisté a s nimi miliarda korun

Turisticky oblíbená místa v Jeseníkách čelí obrovské popovodňové krizi. Přestali tam jezdit turisté, ačkoli značnou část vyhledávaných cílů velká voda nezasáhla. Cestovní ruch je pro tamní region naprosto klíčový. Jak Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) sdělil zástupce místního Sdružení cestovního ruchu, podle černého scénáře se propad tržeb může vyšplhat na 1 až 1,5 miliardy korun.
Jindy praskají ve švech, teď Jeseníky zejí prázdnotou. Ilustrační foto: Pixabay.com
Jindy praskají ve švech, teď Jeseníky zejí prázdnotou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rozbouřené říčky napáchaly v Jeseníkách škody za stovky milionů korun, poničily domy, silnice, mosty a další zařízení. Nyní reálně hrozí, že se ztráta ještě výrazně zvýší. Turisté hromadně odhlašují své rezervace, takže některým hotelům či penzionům klesly objednávky až k nule – přestože je velká voda minula.

„Kromě hasičů a vojáků tam není vůbec nikdo,“ řekl Tomáš Rak, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu. Právě on na dotaz faei.cz vyčíslil, že by jen propad tržeb mohl podle odhadů dostáhnout až 1,5 miliardy korun.

Jenže na cestovním ruchu nejsou závislí jen hoteliéři nebo provozovatelé restaurací, ale také další dodavatelé zboží a služeb včetně lázeňských zařízení či kulturních institucí, nebo místní města a další sídla. Cestovní ruch v regionu vytváří zhruba 6 až 7,5 tisíce pracovních úvazků.

Než přišla velká voda…

Přitom letošní sezona se vyvíjela velmi pozitivně, dokonce to vypadalo, že by mohla být ještě úspěšnější než loni. Za první pololetí registrovaly ubytovací zařízení bezmála 890 tisíc přenocování, přičemž průměrná doba pobytu se blížila 4,5 dne, což je nad celostátním průměrem. Jenže pak přišla velká voda.

„Lidi, kteří chtěli a chtějí přispět k obnově, lidi, kteří milují Jeseníky, jsme potřebovali tehdy a potřebujeme je i teď. Srdečně a snad s otevřenější náručí, více než dříve, zveme všechny, kteří v Jeseníkách chtějí strávit svou dovolenou,“ uvedl Tomáš Rak.

Ví, o čem mluví. Nyní se o svou živnost začínají oprávněně bát ti, které voda fyzicky nezasáhla, ale aktuálně v podstatě čelí mrtvé sezóně. „Ano, čelíme nyní velkým ztrátám, které voda reálně napáchala. Fatálně například poničila jeden z nejvýraznějších turistických cílů Zlatohorska – Zlatokopecký skanzen,“ řekl Jiří Jiří Juráš, ředitel příspěvkové organizace Zlatohorsko Kraj pokladů.

Areál, který prakticky smetla na konci roku 2020 ničivá vichřice, a teprve nedávno byl obnoven, takže se v něm v srpnu mohlo konat Mistrovství světa v rýžování zlata, je opět v devastovaném stavu – totální zkázu tentokrát přinesla říčka Olešnice. Fatálně jsou poničeny například i Lipovské stezky a zničený je také Cyklokemp Černý potok v Rychlebských horách.

„Zároveň se však bohužel začínáme potýkat s dalším, velmi zrádným problémem,“ shodli se Radek Stojan, ředitel krajské Centrály cestovního ruchu Olomouckého kraje, a Petr Koudela, ředitel krajské Centrály cestovního ruchu Moravskoslezského kraje.

„Zdejší ubytovací kapacity denně zaznamenávají hromadná rušení rezervací a pobytů, restaurace a fungující turistické cíle, které standardně praskají ve švech, zejí prázdnotou. A nejde jen o oblasti, které byly velkou vodou přímo zasaženy, ale bohužel i o lokality, kterým se povodeň zcela vyhnula. Tento efekt povodní může být i pro tyto primárně vodou nepoškozené subjekty nakonec fatální.“

Mapa nezasažených oblastí

Sdružení cestovního ruchu Jeseníky proto na svém webu www.jeseniky.cz vytvořilo interaktivní on-line mapu turistických míst, ubytování a gastroprovozu, kterou průběžně s pracovníky turistických informačních center aktualizuje. V této činnosti budou pomáhat i studenti střední školy.

Z mapy lze vyčíst, které oblasti velká voda nezasáhla, a jsou z pohledu cestovního ruchu funkční. Ukazuje i to, které turistické cíle v zasažených oblastech jsou plně či částečně v provozu nebo nejsou aktuálně dostupné. Zároveň umožňuje všem provozovatelům ubytování, restaurací, kaváren a dalších subjektů v cestovním ruchu, aby do mapy uvedli, v jakém stavu se právě jejich objekt nachází.

„Cílem je ukázat, že Jeseníky žijí a jsou připraveny na turisty na většině svého území. Dopravní dostupnost je už obnovena, a to jak po silnicích, tak po železnici, kterou doplňují autobusové spoje,“ řekl Tomáš Rak, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu. Dodal, že právě turisté a další návštěvníci jsou právě to, co Jeseníky potřebují.

„Turismus je pro tyto oblasti klíčovým zdrojem příjmů. V mnoha oblastech povodně sice zanechaly své stopy, ale stále je zde spousta krásných a bezpečných míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Každý, kdo přijede, pomůže těmto regionům znovu se postavit na nohy,“ zdůraznil František Reismüller, ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Dodal, že podpora cestovního ruchu v těchto oblastech je pro CzechTourism prioritou. „Snažíme se maximálně využít naše kanály pro komunikaci s veřejností a ukázat, že i v těchto těžkých časech je spousta míst, která mohou nabídnout zasloužený odpočinek a zážitky,“ dodal Reismüller.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. La Laďas

    Logicky – turisté nebudou jezdit do míst, kde je poničená infrastruktura, do některých míst se ani nedá dostat. Až se to spraví, zase přijedou. Ale živlům neporučíš…

  2. st strecharka@seznam.cz

    Tady se ukázalo, že bychom se měli poučit z minulosti – od našich předků, kteří v Jeseníkách žili století před námi. Nejen, že většina domů postavených před válkou nebyla nijak katastroficky zasažena ani touhle tisíciletou povodní, ale taky generace před námi nevsázeli pouze na cestovní ruch a turistiku!!!
    Myslet si, že cestovní ruch je dlouhodobě udržitelná spása regionu je úplná nehoráznost! Jen v mém okolí zaniklo za posledních 20 let pět velkých podniků, které dávaly práci místním lidem a ne “ destinačním manažerům“ , kteří prodávají krajinu. Bez ohledu na ty, kteří zde žijí.