Češi by nejčastěji chtěli brát 50 tisíc korun čistého měsíčně

Jaký by měl být váš ideální čistý měsíční příjem, abyste mohli vést spokojený život a neměli pocit, že se musíte výrazně omezovat nebo šetřit? Na tuto otázku se prostřednictvím agentury Data Collect zeptala společnost FlexiFix tisícovky respondentů napříč Českou republikou. Redakce Finančních a ekonomických informací (faei.cz) mají výsledky reprezentativního průzkumu k dispozici.
Češi by nejčastěji chtěli brát 50 tisíc korun čistého měsíčně. Každý šestý muž by byl spokojen s měsíční čistou výplatou přesahující 100 tisíc korun. Ilustrační foto: faei.cz
Češi by nejčastěji chtěli brát 50 tisíc korun čistého měsíčně. Každý šestý muž by byl spokojen s měsíční čistou výplatou přesahující 100 tisíc korun. Ilustrační foto: faei.cz

Byli mezi nimi ekonomicky aktivní lidé se všemi typy vzdělání a oborů, a také lidé z větších měst i venkova. A nejčastější odpověď? Téměř čtvrtina respondentů (24,1 %) by se spokojila s 50 tisíci korun čistého měsíčně, ovšem ženy nejčastěji uváděly částku téměř o polovinu nižší: 29,2 procenta respondentek by bylo vděčných za plat 30 tisíc korun čistého.

Muži jsou podle výsledku průzkumu ambicióznější, pokud jde o představy ideálního platu – každý šestý (16,6 %) by byl spokojen s měsíční čistou výplatou přesahující 100 tisíc korun. Stejnou ambici vyjádřilo jen 7,5 procenta žen.

Obecně se však představa Čechů podle průzkumu pohybuje rovnoměrně mezi částkami 30, 40 a 50 tisíc korun čistého, přičemž pro každou z těchto variant hlasovala pětina až čtvrtina dotázaných. Vyšší ambice se projevily u mužů v nižším středním věku od 30 do 44 let, z nichž téměř pětina (18,1 %) by ráda pobírala více než 100 tisíc korun čistého měsíčně a osmina (12,4 %) alespoň 90 tisíc korun.

Se stoupajícím věkem ale tyto ambice klesají. Například čtyři z deseti více než šedesátiletých respondentů by se spokojili s výplatou 30 tisíc korun čistého měsíčně. Naopak nejmladší cílové skupina dotazovaných mladších 29 let by ráda pobírala buď 50 tisíc korun čistého (27,9 %) nebo alespoň 40 tisíc korun čistého (21,8 %).

Z regionálního pohledu mají největší nároky respondenti z kraje Vysočina, kde by téměř čtvrtina (22,4 %) dotázaných chtěla pobírat přes 100 tisíc korun čistého, zatímco v Jihočeském kraji by největší skupině, 35 procentům respondentů, postačilo 30 tisíc korun čistého měsíčně.

Poměrně velký apetit mají ekonomicky aktivní Češi také v Karlovarském kraji, kde by skoro každý čtvrtý (23,1 %) považoval za ideální čistý plat částku 90 tisíc korun. Pro víc než pětinu Jihomoravanů (22,3 %) je ideální plat 70 tisíc korun čistého.

Ambice ohledně ideálního čistého měsíčního platu rostou v přímé úměře s dosaženým vzděláním. Nejvyšší mzdu by rádi vysokoškoláci a absolventi vyšších odborných škol. Téměř pětina (18,9 %) by ráda pobírala přes 100 tisíc korun čistého měsíčně, více než pětina (20,8 %) by se spokojila se 70 tisíci korunami čistého měsíčně.

Lidé se základním nebi neukončeným středoškolským vzděláním nejčastěji uváděli ideální plat 30 tisíc korun čistého (32,9 % respondentů) nebo 40 tisíc Kč čistého (25,1 %). Výše ideálního měsíčního čistého příjmu stoupá také s velikostí sídla, v němž respondent bydlí. Nad 100 tisíc korun by chtěli nejčastěji pobírat obyvatelé měst nad 100 tisíc obyvatel.

Společnost Alma Career redakci faei.cz informovala o výsledcích svého šetření provedeného během října a listopadu 2024 v devíti zemích, ve kterých působí prostřednictvím mezinárodní platformy pro průzkum mezd Paylab.com, která shromažďuje informace o příjmech a benefitech zaměstnanců na různých pozicích.

Zdroj: Alma Career
Zdroj: Alma Career

Celých 61 procent zaměstnanců v ČR usilovalo při poslední změně zaměstnání o vyšší plat, 29 procent pak chtělo stejný plat a menší skupina (10 %) žádala nižší plat než na své předchozí pozici. Co se týče rozdílů mezi pohlavími, 65 procent mužů usilovalo o vyšší plat než v předchozím zaměstnání ve srovnání s 58 procenty žen. Ty také častěji akceptovaly stejný plat jako v předchozí práci.

„V mezinárodním měřítku při poslední změně zaměstnání žádaly o vyšší plat v průměru dvě třetiny zaměstnanců. 28 procent chtělo stejný plat a deset procent žádalo plat nižší. Co se týče rozdílů mezi muži a ženami, o vyšší plat usilovalo 66 procent mužů a 62 procent žen,“ uvedl Vesa-Pekka Kirsi výkonný ředitel Alma Career.

Průzkum se věnoval také otázce rozdílů v odměňování mužů a žen. Zatímco téměř polovina mužů jej v evropském pohledu nepovažovala za problém – v ČR to bylo méně, jen 38 procent. Většina žen jej považovala za závažný problém, v ČR dokonce 51 procent, což je více než mezinárodní průměr (42 %). Toto vnímání bylo výraznější ve střední a severní Evropě ve srovnání s jihovýchodní Evropou.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB