
V předposledním měsíci minulého roku české domácnosti zvolnily v tempu ukládání úspor a místo obvyklých zhruba dvaceti miliard korun si na horší časy, podobně jako v říjnu, odložily 14 miliard. Celkem tak na běžných, spořicích a termínovaných vkladech včetně stavebního a důchodového spoření měly 3,605 bilionu korun.
Oproti loňskému listopadu, měly české domácnosti (včetně neziskových organizací domácnostem sloužící, jako jsou například bytová družstva, školy nebo politické strany či církve, pozn. aut.) na bankovních vkladech o 248 miliard korun víc a jde o druhý nejvyšší meziroční nárůst.
Rekordní bylo období od listopadu 2019 do listopadu 2020, kdy v bankách, družstevních záložnách a spořitelnách přibylo za pouhých 12 měsíců 308 miliard korun. Na druhé straně si české domácnosti vypůjčily 2 241 miliard korun. Největší položku představují úvěry na bydlení (1 739 miliard). Je to 78 procent z veškerých úvěrů poskytnutých domácnostem.
Bilanční suma celého bankovního sektoru činila na konci listopadu 10 228 miliard korun. Dominantní položkou této bilance jsou již zmíněné úvěry. Jejich celkový objem firmám, živnostem i domácnostem představoval 6 949 miliard korun. Objem veškerých vkladů činil 6 904 miliardy korun. Onen rozdíl si bankovní sektor hravě doplní z úroků za přebytečné peníze uložené u ČNB.
„Pro představu, za duben ČNB vyplatila bankám na úrocích z ukládané likvidity 14,7 miliardy korun, za celý rok to letos může být kolem 180 miliard,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl v diskusi na Vysoké škole ekonomické v Praze. Poté, co ČNB, aby přece jen něco ušetřila a přestala úročit povinné rezervy bank a kampeliček, to bude míň, ale pořád dost na to, aby banky vykázaly pohodlné rezervy i zisky.
Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 jsou podle studie Allianz Global Wealth Report Češi bohatší o 24,1 procenta, nicméně pouze nominálně. Po očištění o inflaci se nárůst jejich bohatství smrskl na 0,6 procenta za tři roky, jak ukázala data končící rokem 2022. Není divu, když inflace v roce 2022 činila 15,1 procenta a předpokládaná inflace v roce 2023 má být dle ČNB 10,8 procenta.
Čistý finanční majetek na obyvatele v Česku dle zmíněné studie stoupl na 26 960 eur (asi 621 160 korun) a Češi jsou tak na 26. místě světového žebříčku. O prvenství se přetahují Spojené státy se Švýcarskem se zhruba desetinásobkem finančního bohatství.
Poměrně překvapivou novinkou je, že čeští střadatelé omezili umísťování peněz do vkladů u bank a zdvojnásobili nákupy cenných papírů. Kromě již uvedených 3 605 miliard korun na bankovních účtech mají Češi dalších 858 miliard korun v různých kapitálových fondech.
Kromě zlepšeného investičního apetitu českých domácností coby důsledku rostoucí finanční gramotnosti je dalším důkazem i pokles vkladů na běžných, tedy neúročených účtech o devět miliard korun, byť na stále obrovských 1,41 bilionu korun. Za posledních 12 měsíců ale Češi přece jen přesunuli na úročené termínované vklady a spořicí účty celkem 105 miliard korun.