Jsou Češi opravdu nejspořivější v Evropě?

Téma týdne
Traduje se, že Češi jsou spořivý národ, dokonce snad nejspořivější v Evropě. Ale není to tak úplně pravda. Víc ze svých příjmů si dávají na úspory Němci nebo Francouzi, stejně jako my pak například Rakušané nebo Norové. Němci a Francouzi nespoří o moc víc, ale přece jen o nějaké procento to je.
Traduje se, že Češi jsou spořivý národ, dokonce snad nejspořivější v Evropě. Ale není to tak úplně pravda. Víc ze svých příjmů si dávají na úspory Němci nebo Francouzi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na druhé straně dávají Češi na frak Finům, Italům, Španělům nebo Portugalcům, kteří si odkládají polovinu toho, co ze svých výdělků ušetří Češi. A vůbec nejmíň v Evropě spoří Poláci. Zatímco Češi si v průměru odkládají 17 procent příjmů, Poláci jen pět.

Navíc Češi nejsou vůbec tak chudí, jak se o sobě dozvídají z médií. V bankách mají uloženo 3,54 bilionu korun, což jsou v průměru 334 tisíce korun na každého dospělého. Dlouhodobě tak inklinují k západním zemím, kde panuje obdobná míra finanční odpovědnosti, a navíc jsou Češi celkově bohatší než lidé ve východní části Evropské unie.

Ale jak říká hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek, v průměru se skrývá to podstatné: „Společnost je ve skutečnosti rozdělená, i když v mezinárodním srovnání stále docela rovnostářská. Problém spočívá v něčem jiném. Lidé mají své úspory rozložené velmi konzervativně a často i nevýhodně.“

PSALI JSME:
Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

Obrovský objem peněz leží na neúročených běžných účtech. Podle statistiky České národní banky to na konci září byly 1 434 miliardy korun, víc než 40 procent všech peněz uložených v 16 retailových bankách, jež u nás působí. Samozřejmě, v každé bance je to jiné, záleží na nabídce.

Členka představenstva Banky Creditas Ivana Pícková nám například prozradila, že v její bance dominují spořicí účty, kam vložily své úspory asi 43 procenta z více než 200 tisíc klientů. Na běžných účtech tam leží jen 18 procent vkladů, zbytek je opět rozprostřen do termínovaných úložek s nadprůměrným výnosem.

Jako všichni bankéři i Pícková, coby ředitelka retailového bankovnictví, doporučuje investovat do živějších nástrojů, než je prosté spoření. „Pravidelné investování do konzervativnějších sektorů i po menších částkách je pro tento účel nejlepší,“ říká.

PSALI JSME:
Skoro polovinu úspor Češi ponechávají svému osudu

Podle dat Evropské centrální banky mají právě Češi společně s Poláky ze všech okolních zemí nejvíc peněz v klasickém spoření, celkem přes 60 procent. I když připočteme státem dotované stavební spoření a penzijní připojištění, což je forma termínovaných vkladů, zůstává dost prostoru pro jiné zhodnocování peněz.

Poměrně překvapivě začínají Češi důvěřovat investičním fondům. Jednak proto, že některé banky své klienty do nich vhánějí s tím, že je to podmínka pro vyšší úrokovou sazbu na zbytek vkladu, jednak proto, že se taková investice jeví jako bezpečná, a hlavně bez starostí.

Akcie a dluhopisy zůstávají mimo hlavní směr zájmu. Přitom například v Maďarsku jsou dluhopisy suverénně nejoblíbenějším investičním nástrojem.

PSALI JSME:
Češi mají v investičních fondech rekordní majetek

Zavřít reklamu ×
  1. Češi jsou přímo syslíci. Na západě naspoří více,to je dáno 4x větším platem než tady…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB