Vydělením této sumy aktuálním počtem obyvatel (10 576 070) vychází, že každý občan včetně např. kojenců by měl mít v hotovosti 69 118 korun a nějaké drobné. V peněžence, pod polštářem nebo ve firemní kase.
Jak si tuzemská centrální banka vysvětluje nepřetržitý nárůst oběživa i v době, kdy se masivně a zřejmě stále víc platí digitálně pomocí převodů a karet?
„Neustálý nárůst oběživa obecně souvisí s růstem ekonomiky. Ačkoli veřejnost využívá bezhotovostní platby, hotovost má v české ekonomice stále všeobecně silné zastoupení a její význam vždy ještě naroste v době krizí a nejistot, jako byl loňský jarní lockdown způsobený pandemií koronaviru,“ vysvětluje Petra Vodstrčilová z odboru komunikace ČNB.
„Mimochodem, růst hodnoty oběživa za rok 2021 o 19 miliard korun je z dlouhodobého pohledu spíše podprůměrný,“ dodává Vodstrčilová.
Podle centrální banky plní hotovost dvě základní funkce. Kromě toho, že je u nás stále ještě běžným platebním prostředkem, je také uchovatelem hodnoty. V době jedenáctiprocentní inflace to zní jako špatný vtip, ale zjevně řada obyvatel ne vždy věří bankám.
„Za zboží a služby se sice platí čím dál více digitálně, ale podíl hotovosti je stále nezanedbatelný. Jako uchovatel hodnoty je hotovost vyhledávána především v krizových situacích. To lze dobře doložit na vývoji v říjnu 2008 (světová finanční krize) a v letech 2020 a 2021 (pandemie nemoci covid-19),“ sdělila našemu serveru Petra Vodstrčilová.
A je tu ještě třetí důvod obliby peněz v hotovosti, o kterém centrální banka nikdy nemluví. Je to šedá ekonomika. Její reálný obrat a tudíž spotřeba peněz v hotovosti zřejmě také stoupá, bylo by však jen čirou spekulací odhadovat jakákoli čísla.
Na množství bankovek a mincí v oběhu a jejich digitální sestřičky lze však pohlížet ještě z jednoho úhlu. Banky v Česku evidovaly k poslednímu únoru úvěry ve výši 3,9 bilionu digitálních korun, z toho bezmála 2,1 bilionu u domácností.
Dalších 3,2 bilionu digitálních korun mají Češi (po Rakušanech druhý nejspořivější národ v Evropě, pozn. aut.) uloženo na bankovních účtech. Stovky miliard jsou vloženy do dluhopisů (přes půl bilionu korun), akcií a dalších cenných papírů. Z tohoto pohledu 0,7 bilionu korun obíhajících v hotovosti nevypadá tak hrozivě.